Jump to content



Συμβουλές για καινούριο υπολογιστή


SMTX20

Recommended Posts

Γειά σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο υπολογιστή. Τον θέλω κυρίως για MatLab, παιχνίδια και DVD Ripping. Μετά από ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

AMD ATHLON FX-55 1GHz ADAFX55BNBOX -San Diego- (S939) 680,00

ASUS A8N-SLI 139,00

OCZ EL 1GB DC KIT PC4000/500MHz GOLD VX (OCZ5001024ELDCGEVX-K) 281,00

BFG GeForce 7800 GTX OC 256MB GDDR3 VIVO TV-Out/Dual DVI (PCI-Express) 518,00

2x WESTERN DIGITAL WD1600JS (RAID0) 200,00

NEC ND-3540A RETAIL, BLACK 65,00

NEC FLOPPY 3,5'' Black 8,00

COOLERMASTER CAVALIER 3 106,00

OCZ POWERSTREAM 600W 200,00

Samsung SyncMaster 193P+ Silver 19'' 502,00

Σύνολο: 2.699,00

1) Τι βελτιστοποιήσεις θα μπορούσαν να γίνουν σε αυτό το σύστημα ώστε να αυξηθεί η απόδοση; Καλό θα ήταν το τελικό ποσό να μην ξεπερνάει τα 3000.

2) Τι διαφορές έχει η ASUS A8N-SLI από την Premium και την Deluxe; Η απλή A8N-SLI υποστηρίζει RAID0;

3) Υπάρχουν καλύτερες σε απόδοση μνήμες; Για την επιλογή των μνημών βασίστηκα σε ένα τεστ από το site anandtech.com (http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2369)

4) Ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στον Athlon FX-55 (San Diego) και στον FX-57 εκτός από τα 200ΜΗz παραπάνω που έχει ο δεύτερος;

5) Καλύτερα είναι να προτιμήσω επεξεργαστή Single Core (FX-55, FX-57) ή Dual Core; (Athlon X2 4400+, 4600+, 4800+)

6) Η οθόνη της Samsung είναι καλή ή να προτιμήσω κάτι σε Eizo; (πχ L778, L578 )

7) Τι UPS θα πρέπει να αγοράσω για τον υπολογιστή αυτό;

8 ) Στον υπολογιστή σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την Live Platinum 5.1 μέχρις ότου να κυκλοφορήσει η κάρτα της creative με τον πυρήνα X-Fi. Από άποψη ποιότητας ήχου είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω την Live που έχω ή την Onboard κάρτα ήχου της MotherBoard;

9) Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα για ηχεία κατέληξα στα Creative Gigaworks S750. Είναι καλύτερα να πάρω τα ήχεία αυτά ή κάποια άλλα;

Στην περίπτωση που πάρω ηχεία κάτω από 200 ευρώ, ποια να προτιμήσω;

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το Post μου και για όποια βοήθεια μου δώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να το ψάξεις περισσότερο.

1)Οι μνήμες που κοιτάς θέλουν πολλά volt που δεν τα δίνει η μητρική σου.

2) Οι δίσκοι είναι αργοί

3) Θέλεις διπύρηνο για τις εργασίες που θέλεις (εκτός παιχνιδιών βέβαια που πάνε μια χαρά με μονήρη πυρήνα)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου. θα συμφωνησω με τον απο πανω μου οτι καλυτερα να παρεις αλλες μνημες, αν παρεις αυτην την μητρικη γιατι ειναι VX οι μνημες. θελουν πανω απο 3.2 αν δεν κανω λαθος. αν παλι θες να παρεις ντε και καλα αυτες τις μνημες παρε καμια που δινει πολυ ρευμα. αλλα αφου δεν προοριζεται για o/c παρε ποιο απλες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου φαίνεται παράξενο γιατί αυτά που έχεις βάλει είναι σαν να βλέπω περιοδικό με τις καινούριες κυκλοφορίες. Anyway εγώ θα σου έλεγα να δώσεις μεγαλύτερη προσοχή στην ψύξη του υπολογιστή που θα χρησιμοποιείσης γιατί θα είναι αμαρτία να μην υπερχρονιστεί αυτό το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αφου θα τα σκασεις θα σου ελεγα να παρεις εναν 4400+

2 raptor 36gb και εναν μεγαλο για αποθηκη

και ή βαλε dfi sli-d για να κρατησεις αυτες τις μνημες

ή παρε tccd και κρατα τη μητρικη που εβαλες..

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαν και πιο πανω...

Οι μνημες θελουν πολλά Volt και η ASUS δεν τα εχει...Καλυτερα TCCD/5

Ακομα και στη περίπτωση της DFI εγω θα έλεγα και παλι tccd/5 γιατι δε μου αρεσουν τα ρευματα...

2χraptors ειναι καλή περίπτωση...Αλλά όχι και must

Νόμίζω η εκδοση 1,4 του MATLAB αξιοποιεί το multitasking των dual core οποτε καλύτερα να πας σε ενα Athlon x2 4400+ αντι του FX...

Την οθόνη δεν την εχω δει οποτε δεν ξερω δεν απαντω...[Αλλά αφου ψαχνεις games πρόσεξε το RT]

Για ηχεια κοιτα και τα logitech z5500...Για να συνδιασεις όμως τετοια ηχεια θες και καλή κάρτα ήχου.Εμενα προσωπικά οι on board δε με καλύπτουν και να φανταστεις ότι δεν ασχολουμε πολύ με ήχο...

EDIT

Πολλά λεφτα ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.