Jump to content



Ο πιο αθόρυβος 12άρης ανεμιστήρας? (Nexus vs SilenX vs Papst)


yoda_

Recommended Posts

...ειναι καταστημα με ηλεκτρομηχανολογικο εξοπλισμο....και ειναι κεντρο Αθηνα...πανω απο την Πραξιτελους...στην Πλατεια Καρυτση ...απο τιμες τι να σου πω...εχει απειρα πραγματα ...ασε που δεν θυμαμαι ....παντως να πω οτι σιτα για ανεμηστηρα αλουμινενια που σε επωνυμο μαγαζι στη Στουρναρη πουλιεται 5 εκει εχει 50λεπτα ...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από yoda_ [04-07-2005 12:00]

Δεν συνηθίζω να παίρνω specs από άλλα sites πλην του κατασκευαστή. Για τον papst όταν βγει το official pdf θα μπορώ να πω με σιγουριά και όχι επειδή το διάβασα από αυτούς που θέλουν να τον πουλήσουν.

Γενικά πάντως θεωρώ ότι ισχύει αυτό που είπα ότι δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι site εμπορικών εταιριών για specs. Αν εσύ τα εμπιστεύεσαι υπάρχει και AKASA AK-183-L2B στα 14db http://www.checkmate.gr/products.php?cid=35

Για τους papst λένε ότι κροταλίζουν και έχουν αρκετούς κραδασμούς στην λειτουργίας τους. Έχει διαπιστώσει κανείς κάτι τέτοιο?

Για να μη συνεχιζουμε να λεμε αερολογιες, εδω ειναι ενα κομματι του επισημου pdf...

Εαν ασχολεισαι με το hardware, θα εχεις καταλαβει οτι οι κατασκευαστες αργουν πολυ να ανεβασουν προιοντα τους στα επισημα σαιτς.

Γενικα παντως,θα πρεπει να το ψαχνεις λιγο πριν ανακοινωσεις κατι και κατακρινεις καποιον...

post-64-1416072073,0852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο φαίνεται να έχεις δίκιο (όπως και το hacshop και τα λοιπά κατάστηματα) γι αυτό και αφαίρεσα το λανθασμένο post μου (αν έβαζες και την πηγή θα ήταν καλύτερα). Τελικά πόσο πραγματικά είναι ο papst? 18 ή 16.5db ? Και μιλάμε για τον 4412F/2GLL?? ή για κάποιον άλλο στα 16.5??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στο λινκ για τον Ασημακοπουλο που εδωσε ο Μορτης, λεει ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα των Παπστ. Πραγματικα φαινονται φοβεροι, σκεφτομαι να αντικαταστησω οτι ανεμιστηρα εχω με αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι καλύτεροι ανεμιστήρες είναι οι SilenX. Έχουν πραγματικά πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου και αξιοπρεπέστατη ροή αέρα. Εγώ έχω 4 SilenX (3x14db, 1x11db) και αν έκαναν παραπάνω θόρυβο από ότι λένε, θα το είχα πετάξει το κουτί! Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι αθόρυβοι ανεμιστήρες δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν ανεμιστήρες καλής ποιότητας με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου από κάποιους άλλους. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Διόνυσος [Σήμερα, στις 09:54]

Για μένα οι καλύτεροι ανεμιστήρες είναι οι SilenX. Έχουν πραγματικά πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου και αξιοπρεπέστατη ροή αέρα. Εγώ έχω 4 SilenX (3x14db, 1x11db) και αν έκαναν παραπάνω θόρυβο από ότι λένε, θα το είχα πετάξει το κουτί! Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι αθόρυβοι ανεμιστήρες δεν υπάρχουν αλλά υπάρχουν ανεμιστήρες καλής ποιότητας με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου από κάποιους άλλους. :)

Τελικά κι εγώ εκεί καταλήγω, αφού δοκίμασα ένα yate loon (που είναι ο πορτοκαλί nexus απλά στροφάρει γρηγορότερα) και ένα globe, το αθόρυβος εντελώς δεν γίνεται αφού όσο υπάρχουν κινούμενα μέρη όλο και κάποιος θόρυβος θα υπάρχει όσο καλός και αν είναι. Το θέμα είναι, ένας ανεμιστήρας των 7 ευρώ όταν τον χαμηλώσεις μπορεί να είναι τόσο καλός όσο ένας των 20+ ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yoda_ [Σήμερα, στις 12:16]

Τελικά κι εγώ εκεί καταλήγω, αφού δοκίμασα ένα yate loon (που είναι ο πορτοκαλί nexus απλά στροφάρει γρηγορότερα) και ένα globe, το αθόρυβος εντελώς δεν γίνεται αφού όσο υπάρχουν κινούμενα μέρη όλο και κάποιος θόρυβος θα υπάρχει όσο καλός και αν είναι. Το θέμα είναι, ένας ανεμιστήρας των 7 ευρώ όταν τον χαμηλώσεις μπορεί να είναι τόσο καλός όσο ένας των 20+ ευρώ?

Πιο πριν είχα και έναν AKASA (4 blue led) ο οποίος ήταν ρυθμιζόμενος. Στις 2100 στροφές ακουγόταν πιο πολύ από έναν SilenX (στις ίδιες στροφές λειτουργούσε). Η διαφορά δεν ήταν τραγική αλλά υπήρχε. Ο AKASA ακουγόταν περίπου (σύμφωνα με την κρίση μου) όσο 2 SilenX. Τον AKASA τον πήρα 8.5

Link to comment
Share on other sites

Στο σαιτ του παντως εχει πολλα πραγματα... Το φυλλαδιο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα των Papst ηταν πολυ χρησιμο! Δεν ειχα ιδεα οτι σε μερικους οι φτερωτες ηταν απο αλουμινιο! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.