Jump to content



Ο πιο αθόρυβος 12άρης ανεμιστήρας? (Nexus vs SilenX vs Papst)


yoda_

Recommended Posts

Ποιός είναι ο πιο αθόρυβος ή καλύτερα ο ανεμιστήρας με τον καλύτερο λόγο CFM/db, sta 120mm?

Από τις μελέτες που έκανα 3 είναι οι υποψήφιοι:

Nexus, (37CFM - 22.8 dB)

SilnenX 120mm 14dBA Fan, (58CFM - 14db)

Papst 4412 FGL (με ? καθώς κάποιοι λένε ότι είναι πιο "φασαρίας" απ τους άλλους)

(55/h 26 dB)

Για τον Nexus μόνο καλά λόγια έχω ακούσει, αν και λένε ότι δεν ακούγεται καθόλου, το μόνο μείον είναι ότι για xtreme καταστάσεις το airflow του μπορεί να μην φτάσει.

Για τον SilenX τα πράγματα είναι μπερδεμένα, ο κατασκευαστής μιλάει για μόλις 14db !! και καλό airflow αλλά ένα σοβαρό review δεν έχω βρει. Απλά πολλοί λένε ότι βγάζει παραπάνω από 14db και είναι υπερτιμημένος

Για τον papst ότι έχει εκπληκτικό airflow αλλά είναι πιο θορυβώδης απ τους άλλους δύο

Εσείς τι λέτε? Έχει κανένας προσωπική εμπειρία με κάποιον από τους προαναφερθέντες ανεμιστήρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω 12άρη DELTA που το δουλεύω στα 5-6V και είναι πρακτικά αθόρυβος. Μη δίνετε τσάμπα λεφτά για να αγοράσετε κάτι που μπορείτε να το επιτύχετε σχετικά εύκολα είτε με μία αντιστασούλα είτε με ένα ροοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ομως ειναι και κατα ποσο θα ειναι αθορυβο το μοτερακι του ανεμηστηρα που μας

ενδιαφερει!

τον θορυβο δεν τον μιωνουμε αποτελεσματικα ριχνοντας τις στροφες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

το θεμα ομως ειναι και κατα ποσο θα ειναι αθορυβο το μοτερακι του ανεμηστηρα που μας

ενδιαφερει!

τον θορυβο δεν τον μιωνουμε αποτελεσματικα ριχνοντας τις στροφες!

Σωστά, παίζει ρόλο και η τεχνολογία του fan (ρουλεμάν κλπ.) και να πω επίσης ότι μιλάμε για pc όσο το δυνατόν πιό αθόρυβο (σε ήσυχο περιβάλλον να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου), αν για παράδειγμα έχεις τo stock fan της cpu τότε όλα τα fans αθόρυβα θα φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να αμφιβάλλει κανένας ότι τα ανεμιστηράκια της DELTA δεν είναι κορυφαία από κατασκευαστικής απόψεως. Αρκεί να δουλέψει έστω και ένα από αυτά. Ακόμα και με χαμηλές στροφές για αθόρυβη λειτουργία το airflown είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνουμε σε κατι!

απλα πιστευω οτι υπαρχουν ανεμηστηρες οι οποιοι μπορουν να κανουν

παρα πολυ καλη δουλεια, σχεδον τοσο καλη οσο και οι delta , και να ειναι σχετικα πολυ

πιο αθορυβοι απο αυτους!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούν να είναι πολύ πιο αθόρυβοι και να πιάσουν τα cfm των DELTA. Πχ για τους 12άρηδες που έχω εγώ το airflow είναι 130cfm, που απ' ότι έχω δει το φτάνουν οι vantec tornado, που και αυτοί βέβαια κουφαίνουν. Το καλό λοιπόν είναι ότι αν εξισώσουμε το επίπεδο θορύβου των δυνατών ανεμιστήρων, ρίχνοντας τις στροφές τους, με τους σχετικά αθόρυβους οι δυνατοί θα είναι και πάλι μπροστά λόγω ποιότητας κατασκευής(όπως στη φτερωτή).

Link to comment
Share on other sites

trendy αυτους τους delta απο που τους εχεις παρει?

δηλαδη με 5βολτ δεν κανουν καθολου φασαρια?ψαχνομαι για αθορυβους ανεμιστηρες για το ψυγειο...χαμηλες στροφες για 24/7 και για μπεντς σιφουνες... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 01:28]

πιστεύω βάσει θορύβου/απόδοσης αυτοί είναι οι καλύτεροι...............

http://www.thermaltake.com/dcfans/led/thunderblade120.htm

Κάποια μαϊμουδιά παίζει εδώ...

Λένε ότι βγάζουν 78cfm στα 21dBA στις 2000rpm;

Αυτός εδώ ο Papst πως βγάζει μόνο 41cfm στις 1200 με 18dBA θόρυβο; Ο thermaltake δεν είναι καν 38άρης στο πάχος να το δικαιολογήσω κάπως. Αν κάποιος το έχει πάντως θα είχε ένα ενδιαφέρον ένα δοκιμαστικό, αν και πιστεύω πως η Tt τον έχει εξοπλίσει με κανένα ροοστάτη ή thermistor όπως έκανε και με τα smart case fan 1 & 2.

trendy αυτους τους delta απο που τους εχεις παρει?

δηλαδη με 5βολτ δεν κανουν καθολου φασαρια?ψαχνομαι για αθορυβους ανεμιστηρες για το ψυγειο...χαμηλες στροφες για 24/7 και για μπεντς σιφουνες...

Αμερική. Δουλεύουν από 4-13vdc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δε νομίζω να αμφιβάλλει κανένας ότι τα ανεμιστηράκια της DELTA δεν είναι κορυφαία από κατασκευαστικής απόψεως. Αρκεί να δουλέψει έστω και ένα από αυτά. Ακόμα και με χαμηλές στροφές για αθόρυβη λειτουργία το airflown είναι πολύ καλό!

Κανείς δεν αμφιβάλει γι αυτό που λες. Αυτό για το οποίο αμφιβάλλω σίγουρα είναι για το πόσο αθόρυβα είναι! Όπως ξέρεις η Delta δεν φημίζεται καθόλου για την ήσυχη λειτουργία τους και έτσι όπως δουλεύει το "θηρίο" και στα 5V θα μεταφέρει τρελλό αέρα και θα κάνει και θόρυβο.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ:

http://www.matbe.com/articles/refroid/120mmfans_2/page23.php

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχει δικιο σε ατο που λεει ο τρεντυ...

για να δουλεψουν αυτα τα πραγματα και να μεταφερουν τοσο πολυ αερα τοτε πρεπει να εχει το μοτερ τους οσο λιγοτερες τριβες γινεται και η αεροδυναμικη των λεπιδων τους τοσο καλη ωστε να προκαλει οσο λιγοτερο στροβιλισμο γινεται...αρα στις ιδιες στροφες ψιλο λογικο ειναι να κανει λιγοτερη φασαρια και να κινει ικανο φορτιο αερα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για άλλη μία φορά λιώνουμε στη θεωρία ένα ζήτημα που κατά 80% και πλέον έχει μόνο πρακτική σημασία. Φιλαράκι μου με τρέλα για την ησυχία του δωματίου του βάζει τους papst στα 7 βολτ για να μην του σπάνε τα νεύρα (φυσικά δεν έχει ακούσει το δικό μου ακόμη). Με δεδομένη τη σημερινή τεχνολογία πιστεύω ακράδαντα ότι cfm/db= C (ίσως με μικρή εξαίρεση τους δέλτα ,οι οποίοι όμως ουρλιάζουν στα παραπάνω βολτ σε αντίθεση με τους άλλους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 23:49]

Κάποια μαϊμουδιά παίζει εδώ...

Λένε ότι βγάζουν 78cfm στα 21dBA στις 2000rpm;

Αυτός εδώ ο Papst πως βγάζει μόνο 41cfm στις 1200 με 18dBA θόρυβο; Ο thermaltake δεν είναι καν 38άρης στο πάχος να το δικαιολογήσω κάπως. Αν κάποιος το έχει πάντως θα είχε ένα ενδιαφέρον ένα δοκιμαστικό, αν και πιστεύω πως η Tt τον έχει εξοπλίσει με κανένα ροοστάτη ή thermistor όπως έκανε και με τα smart case fan 1 & 2.

Αμερική. Δουλεύουν από 4-13vdc.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα χαρακτηριστικα του SilenX τον βαζουν πολυ ψηλα στο βαθρο... Γενικοτερα εχω διαβασει τις καλυτερες κριτικες για αυτους τους ανεμιστηρες κ οντως ειναι τοσο αθορυβοι οσο λεγονται... Μια ερωτηση, το C στην εξισωση που δοθηκε πιο πανω τι ειναι ?..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Maz00nga [Σήμερα, στις 03:37]

Η οποια μαλλον εξαρταται απο τον εκαστοτε ανεμιστηρα να υποθεσω?..

οχι σου λέει κατά την αποψή του ο λόγος αυτός είναι σταθερός για όλες τις μάρκες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.