Jump to content



OCZ και ΤΣΙΚ ΤΣΙΚ ΤΣΙΚ


BeetleJuice

Recommended Posts

OCZ 520 powerstream αγορασμενο πρωτοχρονια περιπου

σκυβω πισω απο το πισι να βαλω την αντλια να δουλευει

την βαζω και παταω το κουμπι

μουρχετε καυτος αερας

ε ρε λεω ,τι διαολο , απο που ειναι

βαζω χερι , το psu εβγαζε ΚΑΥΤΟ ΑΕΡΑ απο πισω

βαζω χερι στο κουτι του psu , ζεστο !!

μετα απο 1 λεπτο ολα οκ

λεω θα ετυχε

επομενη μερα...

πριν βαλω την αντλια λεω ας δω αν ειναι ζεστο

ΗΤΑΝ !!! το σασι ηταν ζεστο και το πισι ηταν κλειστο 8-9 ωρες περιπου αλλα ηταν στην πριζα

παταω κουμπι , τα ιδια , καυτος αερας και μετα απο 1 λεπτο ολα οκ

ε ρε λεω τι γινεται

το κλεινω , πριζα 180 μοιρες αναποδα

τα ιδια

στηνω αυτι και ακουω οσο ειναι κλειστο αλλα στην πριζα ενα τσικ τσικ τσικ τσικ

χθες ακουγοταν εν λειτουργια ενας παρομοιος θορυβος σαν κουδουνιστρα μεσα στο psu

πλεον το κλεινω απο το πολυπριζο μαζι με ολα τα αλλα

τι λετε να ειναι?

εμενα μου θυμιζει τα κλασικα προβληματα που ειχαν τα 600αρια με το τσικ τσικ (θυμαστε του ison που πηγε rma ???)

επισης τωρα τελευταια εχουν τυχει και κατι κλεισιματα στο πολυ ξαφνικο , λετε να ειναι απο αυτο? (τα χπ μου θελουν ξανα εγκατασταση)

επισης να πω οτι στο θεμα τασεις ειναι χαρτι το τροφοδοτικο , καθαρες ειναι , σωστες ειναι , αμπερ πολλα και δεν γονατιζει με τιποτα

αυταααα....

Link to comment
Share on other sites

το τσικ ειναι pfc προβημα οπως ξερεις, αλλα κι εμενα που το εχει εδω και 7 μηνες δεν εχω τα συμπτωματα που λες... Αφου δικαιουμαι rma, και αφου μια χαρα δουλευουν ολα, περιμενω να βγει το 700αρι για να κανω την τραμπα.

Ειναι "ζεστος" ο αερας που βγαινει, αλλα οχι καυτος (βεβαια δεν εχω δοκιμασει αναποδα την πριζα :p ) Γενικα το τσικ τσικ ειναι σχετικα δυνατος θορυβος που δεν χρειαζεται να στησεις αυτι διπλα για να τον ακουσεις. Οταν το πιανει και αρχιζει να τσικ-τσικ-αρει ο θορυβος "καλυπτει" τους ανεμιστηρες x800xl, A64, akasa 4 led cooler (αναφερω τους 3 πιο θορυβωδεις απο αυτους που ειχα στο κουτι) Μηπως ειναι αλλη η αιτια του δικου σου θορυβου? Κανας πυκνωτης εχει σκασει και σιγοβραζει??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το 600αρι εκανε αυτο το τσικ τσικ τσικεν την πρωτη μερα που ειχα ολα τα ρευματα στο full....το εκανε 2 ωρες και μετα ολα οκ.....δεν ζεσταινεται καθολου ομως....περιμενω και εγω το 700αρι....!:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ocz modstream 450 w. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν το pc είναι κλειστό το τροφοδοτικό είναι ζεστο πάντα. Τσικ τσικ δεν κάνει αλλά για να είμαι σίγουρος κάθε φορά που το έχω κλειστό κλείνω και το διακόπη από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

---> τσικ τσικ στην μητρικη ειναι απο την συχνοτητα και βαρανε τα πηνια οπως εχει πει και ο hipro σε παλαιοτερο θεμα

δεν ειναι καθολου ανησυχητικο

αν θες να μην τα ακους ή κοψε συχνοτητα ή βαλε στον πηρηνα οτυ πηνιου σιλικονη

--->εγω μιλαω για πολυ ζεστο αερα με το που ξεκιναει και απλα ζεστο τροφοδοτικο στο stand by

αυτα κανει το δικο μου

---> τσικ τσικ μονο αν στησεις αυτι σε stand by

---> μετα απο κανα 2ωρο ακουω ενα θορυβο σαν να βρισκει κατι πανω στον ανεμιστηρα

ομως δεν βρισκει τιποτα

αυτος ο θορυβος ακουγεται απο το 1,5 μετρο και ειναι εντονος σαν κουδουνιστρα

αυτα απο μενα , τα ιδια εκανε και χθες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [05-07-2005 14:07]

---> τσικ τσικ στην μητρικη ειναι απο την συχνοτητα και βαρανε τα πηνια οπως εχει πει και ο hipro σε παλαιοτερο θεμα

δεν ειναι καθολου ανησυχητικο

αν θες να μην τα ακους ή κοψε συχνοτητα ή βαλε στον πηρηνα οτυ πηνιου σιλικονη

FSB 201???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

---> τσικ τσικ στην μητρικη ειναι απο την συχνοτητα και βαρανε τα πηνια οπως εχει πει και ο hipro σε παλαιοτερο θεμα

δεν ειναι καθολου ανησυχητικο

αν θες να μην τα ακους ή κοψε συχνοτητα ή βαλε στον πηρηνα οτυ πηνιου σιλικονη

Εγώ γιατι δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Χθες, στις 13:44]

FSB 201???

τι εννοεις fsb201???

η NF2 βαραγε στα 200 με 3,2 ρευμα στις μνημες σε Burn in και αγουγοταν ολοκαθαρα

τοτε το ειχαμε συζητησει πολυ μαλιστα

ειναι τα πηνια , βαρανε απο την συχνοτητα , ειναι κατι ηλεκτρομαγνητικες αηδιες και κανει εναν ηχο σαν να ξεφουσκώνει κατι , σαν σφυριγμα

τοτε ειχε πει ο hipro αν θυμαμαι καλα να βαλουμε σιλικονη στα πηνια

βεβαια εχω την εντυπωση οτι μετα θα ζεσταινεται περισσοτερο το πηνιο , αλλα τελοσπαντων

οποιος θελει να ψαξει , το θεμα λεγοταν "μητρικες που σφυρανε" και ειχε πεσει πολυ κραξιμο αλλα οντως ειναι μια πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 15:49]

και γω ακριβως τα ιδια συπτοματα εχει ο 520 καυτος αερας απο πισω και θορυβο

δεν το συζηταμε οτι εχουμε προβλημα

αυτο ειναι σιγουρο

σε παλαιοτερη συζητηση καποιος ειχε πει οτι αυτο το τσικ τσικ ειναι απο ενα συστημα που εχουν ολα τα ευρωπαικα τροφοδοτικα για μειωση της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας και η/μ επιδρασεων κτλ

λεγεται active pfc

τα αμερικανικα ocz δεντ ο εχουν αυτο , χαρακτηριστικο παραδειγμα του φιλου μου του PHIL που το δικο του 600αρι εδω και 1,5 χρονια περιπου δεν εχει παθει τιποτα γιατι δεν εχει το συστημα

απο την αλλη πλευρα τα ευρωαπικα υποχρεουνται να το εχουν και αυτο ηταν ο λογος που αποσυρθηκαν πολλες παρτιδες απο 600 αρια (παραδειγμα του ISON)

τωρα αποτι φαινεται το προβλημα γενικευεται και σε παρτιδες 520 , ειμαι 100% σιγουρος οτι αν παει το psu στην αντιπροσωπεια θα γινει rma επιτοπου και μη σου πω οτι θα μας πουν να το βουλωσουμε κιολας (να μη μαθευτει)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παρει ενα OCZ 520w εμένα το τσικ τσικ το έκανε εντονα (το καταλαβαινες και απο τα 2-3 μέτρα) μονο οταν ηταν ανοιχτό, κλειστό δεν έκανε τίποτα. Εφαγε rma με την μια αλλά δεν πήρα μετά OCZ επειδή έτσι και αλλιώς έκανε θόρυβο ο ανεμιστήρας (τουλάχιστον πιο πολύ απο ότι ήθελα) και πήγα σε Enermax και έχω βρει την υγεία μου!!!

Προσωπιπά πιστέυω ότι όσο και αν λειτουργεί κανονικά χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα (πέρα απο τον θόρυβο), δεν είναι να παίζεις με τέτοια πράγματα γιατί αν έστω και 0.1% κάνει καμια στραβή και δώσει καμια λάθος τάση τότε θα κλαίμε πολλά στο pc και δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.