Jump to content



Πόση διαφορά θα δω στις επιδόσεις;


peris72

Recommended Posts

Έχω αυτόν τον σκληρό δίσκο για master:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301552

Αν εγκαταστήσω αυτόν για master:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303804

θα δω μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα;

(φόρτωμα λειτουργικού, παιχνίδια και επεξεργασία βίντεο - εφόσον βέβαια αυτά θα τρέχουν στον νέο δίσκο).

Γενικότερα αξίζει να βάλω για master τον RAPTOR 740GD 74GB και να αφήσω για backup τον Seagate;

Το pc μου:

P4P800-Deluxe με 2GB ram σε έναν Intel P4 3.GHz HT.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει δύο Raptor 36GB σε RAID 0+1....

Τα λόγια είναι περιττά! Όταν φορτώνουν τα WinXP Pro, οι τρεις γραμμούλες περνάνε μόνο τρεις φορές!!! Μιλάμε φυσάει το μηχάνημα!

Βάλε το λειτουργικό στον Raptor και θα με θυμηθείς!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου στην διατύπωση.

Δεν τον έχω τον Raptor. Σκοπεύω να τον αγοράσω, αλλά δεν είμαι βέβαιος αν αξίζει τα λεφτά του στην διαφορά επιδόσεων από τον δίσκο Seagate που έχω τώρα (συνολικά στις επιδόσεις).

Δεν σκοπεύω να πάω σε Raid (είναι αρκετά τα λεφτά)...

Με τον έναν 74άρι Raptor θέλω να δουλέψω τα Windows και ότι άλλο σκοπεύω να κάνω "γρηγορότερα" στα Windows.

Τον άλλον τον δίσκο θα τον έχω slave.

Γενικά, αξίζει τα 170 ευρώ που κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ok, τότε λέω να κάνω την αγορά αυτή. Από θέμα θορύβου είναι αρκετά πιο "δυνατός";

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση;

Θα αφήσω τον Seagate όπως είναι συνδεδεμένος στο motherboard ή θα τον αλλάξω σε slave και θα τον κάνω φορμάτ;

Δηλαδή για να μην μπερδευτώ, μόλις συνδέσω τον Raptor, θα τον δει ως Master και από εκεί θα μπουτάρει ο υπολογιστής, αφήνοντας τον Seagate σαν slave;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο θορυβώδης γιατί είναι στις 10.000 σ.α.λ. (στροφές ανά λεπτό / RPM).

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ Ο SEAGATE ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ Parallel ATA / IDE (ΜΕ ΤΙΣ ΦΑΡΔΙΕΣ ΓΚΡΙ ΚΑΛΩΔΙΟΤΑΙΝΙΕΣ), ΕΝΩ Ο RAPTOR ΕΙΝΑΙ SerialATA ???

Βεβαιώσου ότι έχεις SerialATA στη μητρική σου!!!

Ο Seagate θα παραμείνει Master και ο WDRaptor δεν θα έχει καθόλου jumpers από πίσω γιατί θα είναι σε δικό του κανάλι στο SerialATA. Κατάλαβες; Θα είναι ξεχωριστά οι δίσκοι! Δεν χρειάζεται να πειράξεις jumpers!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Windows XP ΧΩΡΙΣ Service Pack 2, τότε θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα τους drivers που χρειάζονται τα Windows για να αναγνωρίσουν τον S-ATA δίσκο σου.

Βρίσκεις από το CD της μητρικής σου ή κατεβάζεις από το ιντερνετ τους drivers για την εγκατάσταση των Windows. Τους βάζεις σε μια δισκέτα. Πατάς F6 στην αρχή της εγκατάστασης (θα το γράψει στο κάτω μέρος της οθόνης) και περνάς τους drivers από τη δισκέτα!

ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ SP2 ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ CD ΤΩΝ WinXP!!!

Αν έχεις SP2 ενσωματωμενο στο CD των XP, κάνεις κατ'ευθείαν εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από peris72 [Χθες, στις 14:51]

Έχω αυτόν τον σκληρό δίσκο για master:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301552

Αν εγκαταστήσω αυτόν για master:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303804

θα δω μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα;

(φόρτωμα λειτουργικού, παιχνίδια και επεξεργασία βίντεο - εφόσον βέβαια αυτά θα τρέχουν στον νέο δίσκο).

Γενικότερα αξίζει να βάλω για master τον RAPTOR 740GD 74GB και να αφήσω για backup τον Seagate;

Το pc μου:

P4P800-Deluxe με 2GB ram σε έναν Intel P4 3.GHz HT.

Στην ταχυτητα (performance) οχι δεν θα δεις διαφορα

Αλλα στο φορτωμα (loading) εκει θα δεις καποια διαφορα

αν και οχι και κατι το τοσο φοβερο παντως θα φορτωνει λιγο πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα λεφτά, βάλε raptors, καλύτερα 2 36αριδες σε raid0.

Αν δεν έχεις λεφτά, βάλε 2*80αριδες σε raid0 το αν θα καταλάβεις διαφορά εξαρτάτε από τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις σε, αλλά γενικά γίνετε λίγο ποιο γρήγορο το σύστημα...

@nickstamat το "οι τρεις γραμμούλες περνάνε μόνο τρεις φορές!!!" είναι ο ποιο άκυρος τρόπος για να υπολογίζεις την ταχύτητα των HDD πχ έχω έναν P3 1000αρι με WD40αρη και περνάει 1! τρέξε καλύτερα κάνα benchmark

+ raid0+1 με μόνο 2 HDD??? http://www.acnc.com/04_01_0_1.html

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 08:41]

@nickstamat το "οι τρεις γραμμούλες περνάνε μόνο τρεις φορές!!!" είναι ο ποιο άκυρος τρόπος για να υπολογίζεις την ταχύτητα των HDD πχ έχω έναν P3 1000αρι με WD40αρη και περνάει 1! τρέξε καλύτερα κάνα benchmark

+ raid0+1 με μόνο 2 HDD??? http://www.acnc.com/04_01_0_1.html

:flower:

Εγώ βλέπω και συγκρίνω σε καθημερινή χρήση την ταχύτητα. Π.χ. το πόσα θα βγάλει σε ένα benchmark ο δικός μου υπολογιστής και πόσα του πατέρα μου δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Εμένα π.χ. μπορεί σε αυτό το benchmark να βγάζει περισσότερα, αλλά ο υπολογιστής του πατέρα μου παραμένει γρηγορότερος στο φόρτωμα των Windows!

Κατάλαβες τι εννοώ;

Όσο για το Raid 0+1... Πόσους πρέπει να έχει δηλαδή;;; 10 δίσκους;;; Αφού δεν θέλει άλλο χώρο! Του φτάνουν ~80 GB!

EDIT: Βλακεία έγραψα! Τώρα είδα το link! Δεν ξέρω... εγώ το έφτιαξα έτσι και δεν θυμάμαι τώρα τι είχα κάνει... Ξέρω όμως ότι στην αρχή που κάνει search ο controller, γράφει ότι αυτοί οι δύο είναι σε mode 0+1 Striping+Mirroring.

Link to comment
Share on other sites

Το raid0+1 δεν είναι θέμα χώρου αλλά τρόπος λειτουργίας δες το link που σου έδωσα.

Υπάρχουν και benchmark μόνο για hdd όπου οι raptors είναι ποιο γρήγοροι και σου είπα για benchmark για να δεις τις διαφορές εκεί και όχι στις αναξιόπιστες "γραμμούλες".

Το ότι φορτώνουν ποιο γρήγορά μπορεί να συμβαίνει και επειδή δεν φορτώνουν τα ίδια...

Απλά το να βλέπεις τις γραμμούλες και να μετράς περάσματα είναι άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Το motheboard μου είναι το P4P800-Deluxe - υποστηρίζει Sata (έχει 2 θέσεις για Sata).

Γενικώς, στο motherboard υπάρχει δυνατότητα για Sata και Raid (έχει και τις άλλες 2 θέσεις εκτός από τις Sata και αυτές για την σύνδεση Ide δίσκων, που είναι για Raid νομίζω).

Ο δίσκος που έχω τώρα από την Seagate είναι Ata 100 σε Ultra Dma mode 5 (ούτε καν Ata 133) και δεν μπορώ να πω ότι είναι αργός, αλλά τι στο καλό... βάζοντας έναν Sata δίσκο των 10.000 στροφών δεν θα δω μια διαφορά στον τρόπο με τον οποίο ανοίγω ένα αρχείο Wav και το αποθηκεύω με το CoolEdit; Ή όταν φτιάχνεις μια ταινία από Avi σε DVD δεν θα υπάρχει διαφορά στον χρόνο που χρειάζεται για να γίνει;

Τώρα που έχω χωρισμένο σε 2 partition τον Seagate, κάνει αρκετή ώρα να μεταφέρει κάποιο μεγάλο αρχείο από το ένα partition στο άλλο (αργό μου φαίνεται).

Αυτός ο Raptor μου μπήκε στο μάτι γιατί είναι και μεγαλούτσικος στα GB και σίγουρα θα χρειαστεί αυτό. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον συνδιασμό δίσκων ή άλλο δίσκο;

Μην δώσω τζάμπα τόσα λεφτά και μου μείνει μόνο ο θόρυβος ή δεν δω και κάτι καλύτερο σε επιδόσεις.

Οτιδήποτε νομίζετε ότι είναι καλύτερο, προτείνετέ το.

Τα χρήματα που δίνω, είναι πάνω κάτω 150 με 190 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stakid [Σήμερα, στις 14:18]

Μην κανεις περριτα εξοδα..Βαλε 2 SATA 80αριδες σε RAID και καθαρισες...

Επειδή δεν γνωρίζω πολύ καλά σχετικά με το Raid τι γίνεται, δηλαδή αν πάρω 2 Sata 80άρηδες, θα έχω συνολικά 160GB ή 80GB; Πιστεύεις ότι συμφέρει και οικονομικά αλλά και από την άποψη της ταχύτητας;

Θα δω άνοδο στις επιδόσεις με αυτό τον τρόπο; Για να στήσω το Raid, πρέπει να έχω drive για δισκέτα; Γιατί δεν έχω τώρα (δουλεύω με flash memory για τα αρχεία που μεταφέρω).

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω, το RAID έχει δύο λειτουργίες: 0 και 1. Το 0 προσφέρει αυξημένες επιδόσεις (οι δύο δίσκοι λειτουργούν σαν ένας με διπλάσια ταχύτητα) και το 1 προσφέρει ασφάλεια (οι δυο δίσκοι έχουν ακριβώς τα ίδια δεδομένα ώστε σε περίπτωση που πάθει κάτι ο ένας να μην χαθούν τα δεδομένα).

Τώρα υπάρχουν και κάτι άλλα... κάποιο JBOD ή κάτι τέτοιο. Δεν τα ξέρω... :(

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν Raptor και άσε τα RAID. Οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν θα τις καταλαβαίνεις. Αυτό που σε νοιάζει είναι να έχεις το λειτουργικό σε "γρήγορο" δίσκο και γρηγορότερος από τον Raptor δεν υπάρχει.

Όσο για το RAID 0 έχουν γραφτεί τόσα και τόσα για την απόδοσή του (μικρή βελτίωση) που δεν αξίζει να τα ξαναγράφουμε εδώ. Μόνο για συστοιχία RAID 1 ή παρεμφερές που να κάνει mirroring είναι χρήσιμο για απόλυτη ασφάλεια δεδομένων, πράγμα που μάλλον δεν ενδιαφέρει απλούς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.