Jump to content


Πόση διαφορά θα δω στις επιδόσεις;


peris72

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 08:29]

Πάρε έναν Raptor και άσε τα RAID. Οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν θα τις καταλαβαίνεις. Αυτό που σε νοιάζει είναι να έχεις το λειτουργικό σε "γρήγορο" δίσκο και γρηγορότερος από τον Raptor δεν υπάρχει.

Όσο για το RAID 0 έχουν γραφτεί τόσα και τόσα για την απόδοσή του (μικρή βελτίωση) που δεν αξίζει να τα ξαναγράφουμε εδώ. Μόνο για συστοιχία RAID 1 ή παρεμφερές που να κάνει mirroring είναι χρήσιμο για απόλυτη ασφάλεια δεδομένων, πράγμα που μάλλον δεν ενδιαφέρει απλούς χρήστες.

Σωστός σε όλα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παραγγελεία.

Αναμονή τώρα και ότι μας βγει ο δίσκος...:flower:

-----------------------------------------------------

Τι θέλω να κάνω για να μην σας μπερδεύω και για να μην μπερδευτώ και εγώ:

1) Τον ήδη υπάρχον δίσκο (ide Seagate) θέλω να τον κάνω slave γιατί τώρα είναι Master. Θα του αλλάξω τα jumper ή τον αφήνω ως έχει και δεν παίζει ρόλο αν είναι και αυτός master αλλά και ο Raptor master;

2) Τον νέο δίσκο τον θέλω master (τον Raptor), ώστε να βάλω εκεί τα Windows.

- Απλά τον συνδέω με το καλώδιο Sata και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από φορμάτ;

- Για να γίνει master πειράζω κάτι στον δίσκο;

- Οδηγό δισκέτας δεν έχω (drive) αλλά έχω έτοιμο cd με τα Windows XP και ενσωματωμένο το service pack 2. Όταν κάνω εγκατάσταση δηλαδή τα Windows, θα το βρούνε τον δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Χθες, στις 06:25]

ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ SP2 ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ CD ΤΩΝ WinXP!!!

Αν έχεις SP2 ενσωματωμενο στο CD των XP, κάνεις κατ'ευθείαν εγκατάσταση!

Τώρα πρόσεξα ότι είχες απαντήσει σχετικά με αυτό/

Αν έχω μόνο τον Raptor στο Pc χωρίς τα Windows (τίποτα δηλαδή) και βάλω το cd των XP που έχω ενσωμετωμένο το service pack 2, θα τον δει τον δίσκο; Τον Seagate δεν θα τον μπερδέψει επειδή έχει τα Windows τώρα;

Είδα στο site της western digital κάτι tools για την εγκατάσταση του δίσκου, αλλά δεν έχω drive για δισκέτα (απλά το έχω καταργήση από το pc).

Λογικά το bios θα δει τον δίσκο. Μετά θα βάλω το cd των XP με το SP2 ενσωματωμένο και θα κάνει την εγκατάσταση των Windows ή θα μου ζητήσει οδηγούς από δισκέτα για να δει τον Raptor; :sick:

Από τον Raptor θέλω να κάνω boot στα Windows και τον παλιό δίσκο τον θέλω ως δεύτερο.

Help:innocent:

Edit

Τελικά, άσχετα αν δεν έχω drive για δισκέτα σε περίπτωση που χρειαστεί να βάλω drivers από εκεί για τον Raptor, είδα ότι στο Bios του P4P800 Deluxe, υπάρχει η δυνατότητα να δει ένα Usb flash drive 256MB που έχω από την Sony, να το δει σαν δισκέτα, HDD, cdrom κ.λ.π., κατά την διάρκεια του boot.

Οπότε αν δεν γίνει κάτι σχετικά με το cd XP+SP2 για τους drivers Sata, θα κάνει emulate το usb flash να το δει σαν οδηγό δισκέτας:) (καλό και αυτό)...

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλα τον δίσκο...

Είναι πιο γρήγορος στο Photoshop, στο Cool Edit κλπ.

Κάτι copy paste σε 150Mb αρχεία τα κάνει μπαμ μπαμ:)

Θα παίξω μαζί του να δω παραπάνω τι γίνεται.

Edit:

Επίσης σε θερμοκρασίας (κανα 4ωρο τον έχω ανοιχτό και τον ζορίζω, είναι 4 βαθμούς πιο κάτω από τον Seagate. 36-38c o seagate και 30-34c ο Raptor. Και οι δυο είναι στον ίδιο κουτάκι του case με έναν 8αρι ανεμιστήρα να τους φυσάει, στις 1000 περίπου στροφές. Η θερμοκρασία του δωματίου (γενικώς δηλαδή) είναι πάνω από 25c.

Link to comment
Share on other sites

Τελικές εντυπώσεις από τον Raptor:

1) Χαμηλές θερμοκρασίες (είναι πιο κρύος από τον προηγούμενο δίσκο μου και είναι στην ίδια θέση με τον ίδιο ανεμιστήρα) !

2) Δεν είναι θορυβώδης ο δίσκος... Σε idle δεν κάνει κανένα περίεργο ήχο (κάτι τέτοια διάβαζα) και όταν ψάχνει κάτι, ακούγεται αλλά δεν είναι ο θόρυβος που φανταζόμουν ότι θα κάνει (έτσι όπως τα διάβαζα αλλού, νόμιζα ότι είναι σαν να βαράνε τενεκέδες)! Είναι ικανοποιημένος από αυτό το θέμα.

3) Γρήγορος. Σαφώς και είναι γρηγορότερος. Προανέφερα το Photoshop, το Cool Edit αλλά γενικώς σε όλες τις εφαρμογές τα πάει πολύ καλά. Η διαφορά με τον προηγούμενο δίσκο φαίνεται.

Τώρα μου μπήκανε ιδέες για έναν 2ο Raptor 74GB σε Raid 0... :whistling

Λογικά θα δω μεγαλύτερη διαφορά από ότι τώρα και πιστεύω ότι αξίζει (αλλά κοστίζει το ρημάδι αρκετά)!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Nickstamat: Εμένα για να μπει στα Windows κάνει μίσο με ένα πέρασμα και αν απενεργοποιήσω τα DVD ούτε καν βλέπω τη γραμμή, δεν κάνει μόνο ο δίσκος τη διαφορά.

@peris72: Αν σου περισσεύουν λεφτά βάλε ένα 2ο raptor για raid 0, αν και ο δίσκος είναι από μόνος του σφαίρα εγώ είδα διαφορές από τον μονό δίσκο στο raid 0. Βέβαια μην περιμένεις και κολοσσιαίες αλλαγές. Αν σε ενδιαφέρει η μεταφορά αρχείων και κάποιο σχετικά βαρύ multitasking πάρτον, αλλιώς πάρε κάτι άλλο (π.χ. μνήμη, cpu) που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο.

Ενδεικτικά ένα συμβάν που μου "άρεσε" ήταν το εξής:

Δοκίμαζα τα μπάσα στο σύστημα και είχα ανοίξει ταυτόχρονα τα πάνελ της Creative, το Half-Life 2 (full detail, 4Xaa 16Xaniso, 1280), το Fruity Loops Pro 5.02, το Reason και ένα Winamp 5 και το σύστημα δεν κόλλησε πουθενά ούτε κατά διάνοια, όσα Alt-Tab και να έκανα μεταξύ του Half-Life και των υπολοίπων. Είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με ένα raptor στο σύστημα αλλά έκεί μικροκολλήματα είχα, οπότε θεώρησα ότι τη διαφορά την έκανε το raid 0.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [23-07-2005 13:47]

@Nickstamat: Εμένα για να μπει στα Windows κάνει μίσο με ένα πέρασμα και αν απενεργοποιήσω τα DVD ούτε καν βλέπω τη γραμμή, δεν κάνει μόνο ο δίσκος τη διαφορά.

@peris72: Αν σου περισσεύουν λεφτά βάλε ένα 2ο raptor για raid 0, αν και ο δίσκος είναι από μόνος του σφαίρα εγώ είδα διαφορές από τον μονό δίσκο στο raid 0. Βέβαια μην περιμένεις και κολοσσιαίες αλλαγές. Αν σε ενδιαφέρει η μεταφορά αρχείων και κάποιο σχετικά βαρύ multitasking πάρτον, αλλιώς πάρε κάτι άλλο (π.χ. μνήμη, cpu) που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο.

Ενδεικτικά ένα συμβάν που μου "άρεσε" ήταν το εξής:

Δοκίμαζα τα μπάσα στο σύστημα και είχα ανοίξει ταυτόχρονα τα πάνελ της Creative, το Half-Life 2 (full detail, 4Xaa 16Xaniso, 1280), το Fruity Loops Pro 5.02, το Reason και ένα Winamp 5 και το σύστημα δεν κόλλησε πουθενά ούτε κατά διάνοια, όσα Alt-Tab και να έκανα μεταξύ του Half-Life και των υπολοίπων. Είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με ένα raptor στο σύστημα αλλά έκεί μικροκολλήματα είχα, οπότε θεώρησα ότι τη διαφορά την έκανε το raid 0.

’σε και είμαι στο τσαφ να τον αγοράσω και τον 2ο (λόγω του ότι είναι καλοκαίρι κρατιέμαι και χρειάζονται για αλλού τα λεφτά - αλλά σε λίγο είναι πρώτη του μηνός)...

Για επεξεργασιά ήχου (Adobe Audition) και εικόνας (Photoshop) θέλω να ξέρω αν θα δω διαφορές με Raid 0 με 2 Raptor 74GB...:worship:

Έχω ήδη 2GB Ram στο Pc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.