Jump to content


Χαλαρωμα του IMC


SLN

Recommended Posts

Περα απο τις γνωστες 4 εντολες 2 DQS+2 DRAM strength... Υπαρχει καποια ρυθμιση που να χαλαρωνει τον mem controller? Ειναι σε επεξεργαστη φιλου και δεν φαινεται να "σηκωνει" με τιποτα στο #8 ρυθμισεις που οι μνημες αντεχουν ανετα. Επισης μαλλον "ναι" ειναι η απαντηση αλλα θα το ρωτησω ετσι κι αλλιως... Αν ειναι μαπα ο IMC ειναι δυνατον να επηρρεαζεται η αποδοση των μνημων στο #5?? Δηλαδη να βγαζει λαθη στο #5 επειδη δεν ειναι σηκωνει τα timings+speed ο IMC.

edit: Προφανως εχω δοκιμασει ολα τα "κατω" settings (DQS και μετα) σε auto... εχω αλλαξει μνημες στα κιτρινα slots...παραπανω vdimm.... και παλι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις γνωστες 4 εντολες 2 DQS+2 DRAM strength..

Tι εννοεις με το παραπανω?Μ'ενδιαφερει κι εμενα γιατι φαινεται να εχω το ιδιο προβλημα με ΒΗ-5 και σφιχτα Timings.Ακομη το ψαχνω ομως και θα ποσταρω σε λιγες μερες!

Link to comment
Share on other sites

SLN the troubleshooter

Μαλλον βρηκα τι εφταιγε... Φαινεται να μην σηκωνει με τιποτα το 1T. Μολις παει CPC disable διατηρωντας ολα τα timings ιδια σε φαση που προηγουμενως εβγαζε χιλιαδες λαθη πριν κανει τελειωσει το πρωτο περασμα του #8 τωρα δουλευει μια χαρα... Θα τρεξει το βραδυ για να σιγουρευτουμε

Απο οσο ξερω ο επεξεργαστης ειναι Winnie...

Αν οντως φταιει το 2T....To ζητημα ειναι, δικαιολογειται RMA μια που με 2 dimms και cpc disable ειναι καθαρα θεμα ελαττωματικου ΙΜC... Αν, ναι πως το ζητας??

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα τι εννοεις..με μπερδεψε το "εντολες" που εγραψες!Mην βαλεις cpc off(2T),αλλα δοκιμασε trtw=2 ή ακομη και 3,twtr=2.To πρωτο σιγουρα εχει μεγαλη σχεση με τον IMC,το δευτερο εμενα με βοηθαει ακομη περισσοτερο!Το cpc μην το αλλαξεις απο 1Τ εφοσον εισαι σιγουρος οτι το σηκωνουν οι μνημες..θα χασεις παρα πολυ σε επιδοσεις!Για RMA χλωμο το κοβω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 01:05]

Τωρα καταλαβα τι εννοεις..με μπερδεψε το "εντολες" που εγραψες!Mην βαλεις cpc off(2T),αλλα δοκιμασε trtw=2 ή ακομη και 3,twtr=2.To πρωτο σιγουρα εχει μεγαλη σχεση με τον IMC,το δευτερο εμενα με βοηθαει ακομη περισσοτερο!Το cpc μην το αλλαξεις απο 1Τ εφοσον εισαι σιγουρος οτι το σηκωνουν οι μνημες..θα χασεις παρα πολυ σε επιδοσεις!Για RMA χλωμο το κοβω!

Nope...

Μολις αλλαχθησαν...και τιποτα... παλι λαθη στο #8Για την ακριβεια ακομα κι αν σφιξω DQS/DRAM παλι με το CPC off ΔΕΝ εχω λαθη. Για καποιο λογο δεν παιζει το 1Τ με 2 dimms...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι οι μνημες σηκωνουν 1Τ?Για τι μνημες μιλαμε ακριβως?Οι επιλογες DQS Skew δεν παιζουν τοσο πολυ σημασια!Το κυριοτερο ειναι να βρεις τις Drive Strength επιλογες!

EDIT:Επισης δοκιμασε να αλλαξεις σειρα τις μνημες στις υποδοχες της μητρικης αν δεν το εχεις κανει!:T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειναι ΒΗ τσιπακια. Τα timings ειναι τα γνωστα 2-2-5-2-7-12-2-2-1-1-3120-1-enable-decrease-10-lev5-lev2-7-fastest-5-32-enable-16x-7x-disable

στα 225 με 3.1 και παλι 0 λαθη στο #8... αρκει να ειναι 2Τ.

Το μεσημερι με cpc enable... στα 220... στεγνο restart το pc στο 1% του memtest!

deadlock... εχω αλλαξει υποδοχες. το εχω γραψει στο πρωτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 02:46]

τα γνωστα 2-2-5-2-7-12-2-2-1-1-3120-1-enable-decrease-10-lev5-lev2-7-fastest-5-32-enable-16x-7x-disable

καποτε, στα παλια τα χρονια, υπηρχαν 2 timings: 2-2-2-5 και 2.5-3-3-7. μετα ηρθε η dfi, και πρεπει να γραφεις 2 μερονυχτα που βρισκονται οι μνημες.

στο ζουμι: λαθη στο #8, τα ελυσα αλλαζοντας τις μνημες. το ενα dimm, εβγαζε λαθη στα default με παραπανω ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Λες?? Δηλαδη ενω βγαζει ολη νυχτα 230@3.2 με 2Τ, λες να φταιει το ενα απο τα 2 dimms??

Δηλαδη δοκιμαζω ενα dimm με 1Τ και ακριβως τα ιδια settings...

Για να δουμε λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον....

H καθε μνημη ξεχωριστα παιζει με 1Τ και τα γνωστα timings μεχρι στα 235+@3.2. 2-3 περασματα #5 και 5 περασματα #8 που σε dual channel ετρωγε φλασια ολο το συστημα απο τα 200 και πανω...

Οποτε?? IMC??

Να πω οτι π.χ. με διαιρετη στα 100 (δηλαδη ΗΤΤ στα 200 και μνημες στα...100) δουλευει το 1Τστα γνωστα timings σε dual. Με 150 διαιρετη και πανω αρχιζει να ζηταει 2Τ.

Link to comment
Share on other sites

Ενας απλος Winnie ειναι. Το θεμα ειναι πως θα το ζητησουμε RMA... Νομιζω οτι το 2Τ σε 2 μονο dimms ειναι θεμα IMC.

To μονο που δεν δοκιμασα ειναι να βαλω τα 2 στικακια στα 1+2 για να δουλεψουν single channel και να δω αν παιρνουν το 1Τ. Αλλα εστω και οτι δουλευουν δεν νομιζω οτι λυνει οποιοδηποτε προβλημα.

Αρα τι κανουμε?? Να του το πουμε στεγνα το προβλημα??? Θα μας καρτελλωσει ο τεχνικος... :D

Link to comment
Share on other sites

ΦιλοC δοκίμασε το 704-2..εμένα με έσωσε με τις bh-5

Επιτέλους έιμαι σταβλος στα 250 me 3.4(βασικα στα 3.3 μου πετάει 2 errors μετα το 4ο

pass #5 και μετά μένει κολλημένο στα 6 erros λόγο του οτι απο το ενα dimmaki λειπουν

κάτι smd's.... ΗιPro smd's συμπληρώνει το κατάστημα?) που πρώτα δεν ήμουν με τπτ.....

Ακούς eSDee...704-2 rulez ρεεεεεεεεεεεεεεε :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ενας απλος Winnie ειναι. Το θεμα ειναι πως θα το ζητησουμε RMA... Νομιζω οτι το 2Τ σε 2 μονο dimms ειναι θεμα IMC.

To μονο που δεν δοκιμασα ειναι να βαλω τα 2 στικακια στα 1+2 για να δουλεψουν single channel και να δω αν παιρνουν το 1Τ. Αλλα εστω και οτι δουλευουν δεν νομιζω οτι λυνει οποιοδηποτε προβλημα.

Αρα τι κανουμε?? Να του το πουμε στεγνα το προβλημα??? Θα μας καρτελλωσει ο τεχνικος... :D

SLN αυτο στο παρουσιασε ξαφνικα? ετσι στα καλα καθουμενα? εχεις κανει καποιες αλαγες σε BIOS απο τοτε που το παρατηρησες?

Αρχική απάντηση από NoDsl

ΦιλοC δοκίμασε το 704-2..εμένα με έσωσε με τις bh-5

Επιτέλους έιμαι σταβλος στα 250 me 3.4(βασικα στα 3.3 μου πετάει 2 errors μετα το 4ο

pass #5 και μετά μένει κολλημένο στα 6 erros λόγο του οτι απο το ενα dimmaki λειπουν

κάτι smd's.... ΗιPro smd's συμπληρώνει το κατάστημα?) που πρώτα δεν ήμουν με τπτ.....

Ακούς eSDee...704-2 rulez ρεεεεεεεεεεεεεεε :p

lol, αν το tagan δεν μας ειχε παρει το σπιτι θα το δοκιμαζα :D

post-1377-1416072073,8756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Bios ειναι κυριως για τους Venice,οποτε καλυτερα ας δοκιμασει κατι αλλο αν ειναι(πχ510-2)!esdee τι ειν' τουτο παλι μπρε κοπελι μ'?Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο,ελπιζω να μην παρει και το δικο μου:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

esdee τι ειν' τουτο παλι μπρε κοπελι μ'?Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο,ελπιζω να μην παρει και το δικο μου:cry:

4πινο 12V, εχει ξαναγινει (endu αν θυμαμαι καλα). στενες επαφες πολλων ampere

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.