Jump to content


Θερμοκρασίες σκληρών


Myralis

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, είναι φυσιολογικό ένασ σκληρός να είναι στους 42-44 βαθμούς? (Δλδ συχνά όσο και η CPU:jump: :jump: )

'Εχω 2 σκληρούς SATA, ο καυτός είναι maxtor 120 GB 7200 RPM power bye 4-pin molex και ο άλλος maxtor 200 GB 7200 RPM power bye sata cable. (ο μεγαλος σκληρός είναι συνήθως στους 32 με 38 ΜΑΧ βαθμούς)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Myralis

Να ρωτήσω κάτι, είναι φυσιολογικό ένασ σκληρός να είναι στους 42-44 βαθμούς? (Δλδ συχνά όσο και η CPU:jump: :jump: )

'Εχω 2 σκληρούς SATA, ο καυτός είναι maxtor 120 GB 7200 RPM power bye 4-pin molex και ο άλλος maxtor 200 GB 7200 RPM power bye sata cable. (ο μεγαλος σκληρός είναι συνήθως στους 32 με 38 ΜΑΧ βαθμούς)

απ οσο γνοριζο οι maxtor ειναι παντα λιγο πιο θερμοι απο τους υπολοιπους αλλα μαλλον εκει που εχεις τους σκληρους δεν υπαρχει καθολου ροη αερα για αυτο ανεβαζουν θερμοκρασια........

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο WD 2000 JB μου έχουν 45C - 47C ανάλογα με την ώρα και τη θερμοκρασία της ημέρας. (Το μηχάνημα λειτουργεί συνέχεια).

Είναι τοποθετημένοι σε άθλιο κουτί με καθόλου αερισμό, ντυμένο με akasa pax mate για μείωση θορύβου (το οποίο καλύπτει την εισαγωγή αέρα) και με ψύκτρες Zalman ZM-2HC1. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Τους ονόμασαν "Σκληροί" επειδή δεν παίρνουν χαμπάρι :). Πριν αλλάξω κουτί ο maxtor μου SATA 80GB το καλοκαίρι έφτανε τους 60 βαθμούς!!! Το χειμώνα ήταν στους 50. Τώρα έχω 2 SATA και είναι και δύο στους 35.

Link to comment
Share on other sites

εγω του εχω ενα 80αρη ανεμηστηρι να φυσα στις μισες στροφες περιπου και με το χερι που τον αγγιζω δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40c.. maxtor 120αρης κ μενα.. καλυτερα βαλε ενα ανεμηστηρακι να τους φυσα αν δεν εχεις ιδη και θα πεσουν πολυ οι θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ταπεινη μου γνωμη , πλεον δεν εχει νοημα σκληρος διχως ψυξη και ποσο μαλλον καλοκαιρι

5 ευρω ενας αθορυβος φαν επωνυμος 12 αρης και τελειωσε το θεμα

ναι , δεν λεω , στο τριτο μου μηχανημα εχω 3 χ20 GB σαντουιτσ κυριολεκτικα και ζεστη αρκετη αλλα οι παλιοι σκληροι ειναι σκυλια ονομα και πραγμα , ασε που δεν με νοιαζει αν καουν

σε μηχανημα που δουλευεις σερι , σε μηχανημα με νεους σκληρους το θεωρω αδιανοητο να ειναι οι ερμοι οι δισκοι πανω απο 45 βαθμους

ATHENS γιατι ρε συ τοσο πολυ τα ραπτορια σου?

2χ74 GB raptor εδω σε 4in1 staker rulez και παλι πανω απο 35 δεν πανε με τιποτα...

κανα φιλτρο καθαρισες? μηπως επιασε μακα ο fan?

φανταζομαι το σχολιο γιατι οι δισκοι λεγονται σκληροι ηταν για αστειο ε?

τους IDE με τι τους μετρησατε ρε παιδια και σε ποιο σημειο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.