Jump to content


Απορίες αρχάριου/ενδιαφερόμενου


Τζώρτζης

Recommended Posts

Μου έχει περάσει από το μυαλό να μπω στο extreme cooling club και έχω μερικές απορίες

καταρχάς

iΤι μόνωση χρησιμοποιείται πάνω στη μητρική? Υπάρχει πρόβλημα εγγύησης? Πρόβλημα υγροποίησης και πως αποφεύγεται αυτό?

iiΤι υγρό χρησιμοποιείται στο κύκλωμα που στέλνει η pump? Mέχρι τι βαθμούς μένει υγρό?

iiiΈχω μια σκέψη για ψύξη του υγρού ενός απλού συστηματος υδρόψυξης έτσι ώστε οι βαθμοί να διατηρούνται σε χαμηλά επίπεδα 5-6°C .Γίνεται?)όπως πχ οι ψύκτρες νερού κυλικείων...)

Σιγά σιγά θα ρωτήσω και άλλα μη μου έρθουν μαζεμένα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η μονωση που χρησιμοποιειται ειναι συνηθως το armaflex...

το προβλημα υγροποιησης αποφευγεται με την μονωση...

το υγρο ειναι κλασικο αντιψυχτικο..

μεχρι -30 μαχ(αναλογως βεβαια και με την ρυθμιση του συστηματος)...

Link to comment
Share on other sites

πισσοταινια για μονωση της μητρικης απο την υγρασια, αρμαφλεξ για τους σωληνες, οσον αφορα την εγγυηση στις μητρικες ειμαι ο ποιο καταλληλος να σου απαντησει (12 αλλαγμενες μητρικες με το MachII). Βασικοι κανονες οταν πας μια συσκευη για rma που την δουλευεις off the specs, 1ον κανεις τον Κινεζο, 2ον overclock? τι ειναι αυτο? , 3ον εκει που δουλευε κανονικα εκανε τσαφ και εσβησε... κτλ 4ον και πολυ σημαντικο για οπου εχουμε extreme ψυξη.Να μην φαινετε τιποτα που να κινει υποψιες πανω στο υλικο δηλαδη ιχνος πισσοταινιας,βαζελινης,βερνικου ή οτι αλλο βαλουμε για προστασια απο την υγροποιηση και 5ον αφαιρουμε προσεκτικα ολα τα Mods Vcore,vdimm κτλ που εχουμε κανει ωστε παλι να μην φαινετε τιποτα.Και ο θεος μαζι σου να μην πεσεις σε ψηρα τεχνικο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

Μου έχει περάσει από το μυαλό να μπω στο extreme cooling club και έχω μερικές απορίες

καταρχάς

iΤι μόνωση χρησιμοποιείται πάνω στη μητρική? Υπάρχει πρόβλημα εγγύησης? Πρόβλημα υγροποίησης και πως αποφεύγεται αυτό?

iiΤι υγρό χρησιμοποιείται στο κύκλωμα που στέλνει η pump? Mέχρι τι βαθμούς μένει υγρό?

iiiΈχω μια σκέψη για ψύξη του υγρού ενός απλού συστηματος υδρόψυξης έτσι ώστε οι βαθμοί να διατηρούνται σε χαμηλά επίπεδα 5-6°C .Γίνεται?)όπως πχ οι ψύκτρες νερού κυλικείων...)

Σιγά σιγά θα ρωτήσω και άλλα μη μου έρθουν μαζεμένα...

Ευχαριστώ.

δεν θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις αυτοκολητες ταινιες αρμαφλεξ ειτε πισσοταινια γιατι μπορει να σε δυσκολεψει στο 'βγαλε'.

προτειμησε για 'απλα' phase μερικα φυλλα αρμαφλεξ για την μπροστινη πλευρα του motherboard και αλλο ενα χοντρο φυλλο αρμαφλεξ για την πισω πλευρα του board μαζι με ενα backplate. Την πιεση του μπροστινου αρμαφλεξ θα την βοηθησει η μονωση του evap

τις περισσοτερες φορες τα παραπανω ειναι αρκετα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.