Jump to content



Τι gpu να επιλέξω?


Sorreah

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 11:26]

Προς τους admins.

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να μπεί μια δημοσκόπηση για το τη πλατφόρμα έχει ο κάθε χρήστης;(Agp-Pci-express)

Καλή η ιδέα :T: , συμφωνώ και εγώ, αλλά μάλλον το κόβω στο thelab :fight: το pci-express να συνθλίβει το agp...:spell:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με πολλα απο οσα ακουστηκαν διαφωνω.

Θα δειξει πιστευω οτι το agp δεν εχει τελειωσει. Οι εταιριες να σοβαρευτουν και να μειωσουν την καταναλωση στις καρτες. Με τον υπαρχον ρυθμο αυξησης σε 3 χρονια θα θελαμε μπαταρια απο αυτοκινητο για να συνδεσουμε στην καρτα.

Συμφωνω οτι η τεχνολογια πρεπει να προχωρησει,μπορει ομως για καποιο διαστημα(2 χρονια) να γινει παραλληλα.Τοτε εχει προγραμματιστει να βγει το νεο pci-χ αρα οκ μπορεις να πεις stop στο agp απο εκει και περα

Ειναι σαν να λεμε επειδη βγηκαν τα 3g κινητα τα 2g δεν αξιζουν μια σαν τεχνολογια

Edit: επειδη η nvidia ειπε πως αν υπαρχει ζητηση θα βγει και για agp η 7800 κατι παιδια απο overclockers μαζευουν υπογραφες να τις στειλουν! οποιος θελει

http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?7800AGP

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες ήδη με την 7800 μείωσαν τις απαιτήσεις σε κατανάλωση, όπως άλλωστε έκανε και η AMD με τους νέους πυρήνες, το θέμα είναι ότι το AGP πιθανότατα δεν θα υποστηριχτεί από τις κατασκευάστριες μητρικών για τα νέα chipsets (2006) και κυρίως, με τη νέα μόδα που έχει μπει στους υπολογιστές (λέγε με SLI-Crossfire) απλά το AGP πιστεύω πως μετράει τις μέρες του και θα είναι τυχερό αν θα ζήσει όλο το 2006.

’σε και το άλλο: Έστω ότι θα βγει η 7800 σε ΑGP. Πόσο θα κάνει? Γιατί αν είναι ακριβότερη (ξανά) η AGP από την PCI-Ex, αυτό για μένα δείχνει ότι την πάνε για απόσυρση και τη βάζουν πιο ακριβά για όσους δεν θέλουν να αναβαθμίσουν όλο το pc τους για μια κάρτα. (όπως έκαναν με τις sdram - ddr266 - ddr333 - HDD κάτω των 80 GB)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως βλέπω το σύστημά σου μια χαρά είναι. Εδώ εγώ με την 9600ΧΤ και παίζω σχετικά άνετα σε 1024*768*32 χωρίς φίλτρα και medium quality τα Doom3 & FarCry. Με την 9800ΧΤ θα ήσουν άρχοντας για άλλα 2 χρόνια, μακάρι να την είχα πάρει, αλλά και με την pro πάλι καλά πρέπει να παίζεις.

Εγώ τώρα είμαι στα σκαριά να πάρω Χ800ΧL σε agp και θα την κρατήσω όσο θα πάει. Αν σκεφτείς ότι τον Απρίλιο του 2004 έσκασα 195 ευρώ για την 9600ΧΤ και τώρα άλλα 350 ευρώς για την Χ800Χλ, ε είναι πολλά για κάρτα κάθε φορά και συνολικά.

Πάντως η Χ800Χλ σε σχέση με την 9600ΧΤ φαίνεται να έχει καλύτερες προοπτικές διότι σε αντίθεση με την 9600ΧΤ που ήταν η μισή 9800ΧΤ, η Χ800Χλ δεν απέχει τα μισά σε επιδόσεις με την κορυφαία της σειράς Χ850ΧΤ ΠΕ, έτσι?

http://www.skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=x800xl+agp&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&page=

http://www.skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=x850xt+pe&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&order=1&tax=0&page=

http://www.skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=6800gt+agp&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&page=

Ή για nVidia την 6800GT agp, πολύ καλή και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Για Club3D ή Sapphire το βλέπω να αγοράζω. Και πιο πολύ την πρώτη διότι και πιο φθηνή είναι και μεγαλύτερο fan έχει. Τώρα αν θα μου βγεί καλό το κομάτι..............δεν ξέρω, αλλά θα το προσπαθήσω για ASUS, πάντα. Η 9800ΧΤ της ASUS ήταν απίστευτη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιάσω το θέμα AGP vs PCI-E αλλά δεν σκοπεύω να πάω σε PCI-E αυτή τη στιγμή.. Νομίζω ξεφύγατε αρκετά από το θέμα..

Anyway, και εγώ την x800xl είδα και μου μπήκαν στην αρχή ιδέες για την αγορά, γιατί μου φάνηκε πολύ φθηνή σχετικά με την pro χωρίς διαφορά στις επιδόσεις.. αλλά σιγά σιγά, πας για κάτι καλύτερο κτλ. :devil:

Σε κάθε περίπτωση, μέχρι τον σεπτέμβριο έχω καιρό.. ελπίζω με το r520 να πέσει η τιμή της x850 αλλά και να έχει βγεί μέχρι τότε καμία 7800 gt σε agp :D .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.