Jump to content


ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΣΕ 4400+


cptkoulis

Recommended Posts

Με 400-500Ε :D εχω τη δυνατοτητα να περασω σε

Χ2 4400+ (600Ε)

DFI LANPARTY UT NF4 SLI-DR (200Ε)

XFX 7800GTX (550Ε)

και δεν ξερω τι μνημες να παρω.OCZ και ποιον τυπο?

Ποσα βατ τροφοδοτικο λετε?

(θα πουλησω εναν 2600+,,2x512 kingston PC3200-400-CL3,Chaintech nf2 mobo και μια 9800pro 128)

Θα βαλω τους IDE δισκους μου και δεν ξερω αν μπορω να κρατησω αυτες τις μνημες.

(το eshop λεει οχι Kingston σε DFI)

θελω να ασχοληθω λιγο με το κλοκαρισμα του μηχανηματος,οχι τιποτα extreme(σχετικα ευκολα φτανει 2,6-2,7 με αερα)

Τι αυξηση επιδοσεων να περιμενω απο 2600+@2083 σε 4400+OC?

Δεν παιζω πολλα παιχνιδια αλλα γουσταρω το μηχανημα να πηγαινει σφαιρα(γι'αυτο θελω X2 και οχι FX)

Σκοπευω να το κρατησω ετσι για 2-3 χρονια μεχρι το επομενο PC

(ή μηπως εναν 3000+ venice,απλη DFI και x800xl να μου ερ8ει τζαμπα?)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γερη αναβαθμιση πιστευω,σχεδον τζαμπα θα μου βγει και σε 3 χρονια θα ειναι ακομα αξιοπρεπες(το σημερινο το εχω ηδη 2 χρονια)

ΤΙ μνημες ομως να βαλω ???(χωρις να δωσω 300Ε)

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες παρε 2*512 Twinmoss Speed Premium poy ua eruoyn 150 eyrw και θα δεσει το γλυκο με την ΔΦΙ......

Windbond chipakia rulezzz λεμε......

Εγω πιστευω το καλυτερο ειναι να αλαξεις τον επεξ του απλου με ενα δυπλοπυρηνο και εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Με 400-500Ε :D εχω τη δυνατοτητα να περασω σε

Χ2 4400+ (600Ε)

DFI LANPARTY UT NF4 SLI-DR (200Ε)

XFX 7800GTX (550Ε)

και δεν ξερω τι μνημες να παρω.OCZ και ποιον τυπο?

Ποσα βατ τροφοδοτικο λετε?

(θα πουλησω εναν 2600+,,2x512 kingston PC3200-400-CL3,Chaintech nf2 mobo και μια 9800pro 128)

Θα βαλω τους IDE δισκους μου και δεν ξερω αν μπορω να κρατησω αυτες τις μνημες.

(το eshop λεει οχι Kingston σε DFI)

θελω να ασχοληθω λιγο με το κλοκαρισμα του μηχανηματος,οχι τιποτα extreme(σχετικα ευκολα φτανει 2,6-2,7 με αερα)

Τι αυξηση επιδοσεων να περιμενω απο 2600+@2083 σε 4400+OC?

Δεν παιζω πολλα παιχνιδια αλλα γουσταρω το μηχανημα να πηγαινει σφαιρα(γι'αυτο θελω X2 και οχι FX)

Σκοπευω να το κρατησω ετσι για 2-3 χρονια μεχρι το επομενο PC

(ή μηπως εναν 3000+ venice,απλη DFI και x800xl να μου ερ8ει τζαμπα?)

και ποιος σου ειπε οτι με εναν FX το pc δεν θα παει σφαιρα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikolakis13

Δεν τον συμφερει να παρει FX για με τα ιδια λεφτα παιρνει Χ2-4600:flex:

εξαρταται γιατι τον θελει τον επεξεργαστη του,αν θελει να κανει 2-3 εργασιες μαζι θα συμφωνησω,αλλα αν τον θελει να ειναι γρηγορος θα τον ελεγα να παρει fx

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα νικολακι αν τον θελει για να κανει 2-3 εργασιες μαζι να παρει τον Χ2, αλλα αν τον θελει για παιχνιδια και να θελει εναν γρηγορο υπολογιστη να παρει fx.

Link to comment
Share on other sites

ο fx ειναι ενα επιπεδο πιο πανω για νορμαλ χρηση.Δεν ξερω βεβαια ποσο εχει ο 55.Ο 57 ειναι απλησιαστος αν και με διαφορα οτι ταχυτερο κυκλοφορει

Ο 4600+ δεν ειναι σε καμμια περιπτωση καλυτερος του 4400+ λογω μικροτερης εσωτερικης μνημης.Απορω πως η amd κυκλοφορησε τετοιο μοντελλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

ο fx ειναι ενα επιπεδο πιο πανω για νορμαλ χρηση.Δεν ξερω βεβαια ποσο εχει ο 55.Ο 57 ειναι απλησιαστος αν και με διαφορα οτι ταχυτερο κυκλοφορει

Ο 4600+ δεν ειναι σε καμμια περιπτωση καλυτερος του 4400+ λογω μικροτερης εσωτερικης μνημης.Απορω πως η amd κυκλοφορησε τετοιο μοντελλο...

ακριβως:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω οτι στα παιχνιδια ο FX ειναι καλύτερος αλλα το παιδι γραφει πως δεν παιζει πολλα και με τον Χ2 το pc θα πηγαινει το ιδιο σφαιρα οσο θα πηγαινε και με τον FX. Γνωμη μου ειναι πως ο Χ2 ειναι καλυτερη αγορα σε βαθος χρονου απ'οτι ο FX

Link to comment
Share on other sites

και εγω Χ2 θα αγοραζα αλλα για αλλους λογους (no fax lag)... :D

Ο 4400+ αξιζει τωρα και ο 3800+ οταν βγει.Και με την λογικη του οτι το ιδιο καλος ειναι ο Χ2 με τον FX ,τοτε να μεινουμε ολοι με εναν 3000+/3200+ .Παλι τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ο fx-55 ειναι στα 830Ε δηλαδη 230Ε πανω απο τον 4400+ και νομιζω οτι ειναι καλυτερα να δωσω αυτα τα παραπανω Ε κατευθειαν σε vga

Για τις μνημες καμια βοη8εια καποιος????

Και για τροφοδοσια??500W?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

παιδες ο fx-55 ειναι στα 830Ε δηλαδη 230Ε πανω απο τον 4400+ και νομιζω οτι ειναι καλυτερα να δωσω αυτα τα παραπανω Ε κατευθειαν σε vga

Για τις μνημες καμια βοη8εια καποιος????

Και για τροφοδοσια??500W?

Εννοειται οτι πας για 4400+ ...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει τον 4200+ να φτανει απο τα 2,2 στα 2,6-2,7 με stock cooling και ελεγα να παω σε καλες μνημες γιατι καποια στιγμη θα βαλω ενα νερακι προσεγμενο ή ακομα και βαπο και δε θελω να μου μεινουνε οι μνημες.Ψηνομαι για XE-II λογω ησυχιας και ευκολιας(κι ας μην ειναι το καλυτερο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.