Jump to content



SataII Υπάρχουν;


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gtr_84 [Σήμερα, στις 18:09]

Αν εχεις μητρικη που να υποστηριζει sata τοτε νομιζω υποστηριζει και sata2;)

Ορίστε???...

Υπαρχουν Μητρικες οι καρτουλες εσωτερικες που να υποστηριζουν τους Sata2 ?

Υπάρχουν πολλές καινούριες μητρικές (όπως η δικιά μου της υπογραφής) που υποστηρίζουν Sata2 και έχουν βγει και controllers για Sata2. Οι παλιές μητρικές και controllers που υποστήριζαν μόνο Sata1 δεν υποστηρίζουν Sata2, το οποίο σημαίνει ότι η ταχύτητα του Sata2 δίσκου σε μητρική ή controller με Sata1 θα είναι 150Μb/sec και όχι 300Mb/sec. Θεωρητικά λέγεται ότι διαφορά δεν υπάρχει, το θέμα είναι τι θες εσύ να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Για τις Απαντησεις ,Αν υπαρχουν controller προτιμω να ριξω εναν επανω ,Μηπως ξερεις καποιο μαγαζι να εχει σιγουρα? Επισεις Εχουν σημαντικη διαφορα για ειναι πικι πικι ραμ?

το παραπανω δεν αλλαζει την αποφαση μου ετσι και αλλιως θα βαλω Sata2 πανω.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται για το αν είναι πιο γρήγοροι ή όχι, εγώ λέω ότι από τη στιγμή που κοστίζουν ελάχιστα ακριβότεροι, αξίζουν τα λεφτά τους.

Για controller βρήκα αυτούς:

silicon image

promise sata controllers

αλλά δε βρήκα σε ελληνικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 10:43]

Για Ελλάδα υπάρχει αυτός http://www.promise.com/product/product_detail_eng.asp?segment=Non-RAID%20HBAs&product_id=139 ~105 καθώς και αυτός http://www.adaptec.com/worldwide/product/proddetail.html?sess=no&language=English+US&prodkey=AAR-1420SA&cat=Products (που είναι και RAID) ~120

:devil: ετοιμοπαραδοτοι? :devil:

(κακιες παρεες με σατα2 δισκους) :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 11:12]

Ναι ρε, Απολύτως Ετοιμοπαράδοτοι, έχεις κανένα πρόβλημα; :p

:D ουφφφφ.....προς στιγμην αγχωθηκα....αλλα αμα λεει ο εσπισακος απολυτως τελειωσε:p

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα τον δουλεψω στην ΜΣΙ που εχω Nforce3 δεν δινω 100+ για κοντρολερ Και αμα παρω μητρικη ,θα θελω και καρτα γραφικων ,διοτι εχω AGP τωρα .Παντως αμα παρω μητρικη θα ναι GIGABYTE που υποστηριζουν 8 Sata μιας και εχω για την ωρα 4 Σατα ,Μιας και σας βλεπω ζεστους να σας κανω αλλη μια ερωτηση ποια η διαφορα αναμεσα στο SLI kai sto ULTRA ,

Το SLI υποστηριζει τη διπλη GPU στην καρτα γραφικων Το ουλτρα που ειναι πιο ακριβο ποιο ειναι το Ατου του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ppaylos

Το SLI υποστηριζει τη διπλη GPU στην καρτα γραφικων Το ουλτρα που ειναι πιο ακριβο ποιο ειναι το Ατου του?

SLI είναι συστοιχία καρτών.

Ultra είναι η κορυφαία της εκάστοτε σειράς της nvidia.

Μπορείς να βάλεις και Ultra σε sli.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατυπωσα σωστα, Σλι και ουλτρα οχι στην καρτα γραφικων, αλλα στο chipset της μητρικης Για τις μητρικες τις GIGABYTE σαν παραδειγμα το ενα μοντελο ειναι Σλι και εχει 170 και το αλλο ειναι ουλτρα εχει 180 αλλα στο ουλτρα δεν κανει αναφορα στα χαρακτηριστηκα του για Σλι δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.