Jump to content



Πρόβλημα hardware ή τίποτα άλλο? (Sapph X800XL)


CaptainMilo

Recommended Posts

Έχω την Sapphire X800XL , και την ώρα που παίζω παρατηρώ το εξής

Καθώς κινούνται τα γραφικά , κατά τον οριζόντιο άξονα , ενίοτε και που τα γραφικά φαίνονται σαν να "σπάνε" , δηλαδή για παράδειγμα φαίνονται σαν την παρακάτω εικόνα (όχι πραγματικό screenshot , απλά φτιαγμένη για να πάρετε μια ιδέα)

Το φαινόμενο αυτό το έχω παρατηρήσει σε παιχνίδια όπως San Andreas , Doom 3 , καθώς και σε ορισμένα video , πάντα παιχνιδιών , σε ταινίες δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα . Είναι στιγμιαίο , δηλαδή δεν διαρκεί παραπάνω από μερικά δέκατα του δευτερολέπτου

cover2.jpg

Drivers έχω χρησιμοποιήσει τους catalyst 5.7 και 5.8 μέχρι στιγμής , και υπάρχει και στους 2 το ίδιο φαινόμενο . Πρόβλημα θερμοκρασίας στο κουτί δεν υπάρχει , αν εξαιρέσεις την ψιλο άθλια μαμά ψύκτρα που έχει πάνω η sapphire (και νομίζω δεν ψύχει καν τις μνήμες της μιας πλευράς)

Η κάρτα ΔΕΝ έχει κλοκαριστεί

Καμμιά ιδέα ως προς τι φταίει? Όλα είναι στα default , ακόμα και οι επιλογές της ΑΤΙ όταν εγκαθιστείς τους drivers

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Τον κάθετο συγχρονισμό τον έχεις on ή off?

Δοκίμασε να το αλλάξεις (αν το έχεις on βάλτο off και αν το έχεις off βάλτο on).

τι ειναι ο καθετος συνγχρονισμος?????

δηλαδη μπορει να εινα ιτο ενα η το αλλο?

ρωταω γιατι το εχω παθει κ γω..

Link to comment
Share on other sites

ο καθετος συγχρονισμος ειναι σαν να εχει limiter στα οριζοντια fps!

υπαρχει επιλογη απο τους drivers αλλα και μεσα απο τα παιχνιδια καμια φορα.

σηνυθως σε αυτο οφειλεται το ''σπασιμο'' της εικονας οπως λεει ο CaptainMilo!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό φαινόμενο που πολλοί το χαρακτηρίζουν ως tearing, νομίζω πως οφείλεται στο ότι ένα μέρος των γραφικών επεξεργάζεται πιο γρήγορα από ένα άλλο με αποτέλεσμα την καθυστέρηση απεικόνησης του δεύτερου και το παιχνίδι φαίνεται έτσι. Δεν είναι πρόβλημα της κάρτας σου, είναι γενικό φαινόμενο, διορθώνεται με το Vsync πως είπε και ο FrOsT.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.