Jump to content



Intel D 840 3.2GHz


thanoulis

Recommended Posts

Τελικά μετά από διάφορες σκέψεις απέκτησα τον dual core της Intel τον D 840 στα 3.2GHz.

Τον έχω πάνω στη μητρική της Gigabyte 8Ι955Χ. Κόστισε αρκετά αλλά το ήθελα το σύστημα και το απέκτησα.

Για ψύξη στη CPU έστησα (πρώτη φορά για μένα) watercooling kit της Asetek το water chill KT03AT-12VX.

Δεν έχω προχωρήσει σε overclocking ακόμα γιατί ήθελα νας σας ρωτήσω αν θα πρέπει

1ον να τοποθετήσω τον ανεμιστήρα του chipset (τον παρέχει η μητρική αλλα προεραιτικά) και

2ον αν θα πρέπει να ρυθμίσω διαφορετικά την υδρόψυξη (ίσως σε πιο ισυρό mode?).

Την υπόλοιπη σύνθεση την βλέπετε στην υπογραφή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Απο τροφοδοτικο εισαι ΟΚ, οποτε ανεβαζε, για το chipset δεν πιστευω να χρειαζεται το fan τουλαχιστον για αρχη αφου υποστηριζει επισημα 266 fsb το 955. Για την υδροψυξη ξεκινα το o/c και αν δεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια ανεβαζεις και speed στα fans.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο oc δεν νομιζω να παει πανω απο 4,2 !!Iσως λιγο παραπανω για κανενα bench!Δεν ειναι ασχημαο μηχανημα αλλα ειμαι AMD-as !!!!

http://www.pcstats.com/ArtVNL.cfm?articleid=1838&page=16

γυριστε καμμια σελιδα μπρος -πισω!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα παραπάνω γιατί θα αρχίσω σιγά σιγά το overclocking του συστήματος.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να τρέξω κάποια μετροπρογράμματα (και ποια) ώστε να έχουμε συγκριση του πριν - μετά?

Link to comment
Share on other sites

Σαν χαμηλό φαίνεται. (Για να overclock-άρουμε σιγά σιγά)

Σημείωση απλά ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο Raid 0 που τρέχει το σύστημα, Δεν γνωρίζω αν το επηρεάζει το συγκεκριμένο benchmark αλλά φαντάζομαι κάτι κακό κάνει.

Link to comment
Share on other sites

το Raid βοηθάει το PC Mark να κάνει σκορ, αρκεί να του πεις να τρέξει στο δίσκο με το RAID. αν βέβαια κάνεις boot RAID από το RAID no prob... για κάνε publish το score και δημοσίευσε το link.... πάντως το score σου μου φαίνεται αρκετά καλό...

Link to comment
Share on other sites

σωστό είναι το link... το σύστημα αποδίδει μια χαρά, ειδικά στον τομέα των δίσκων!!!! μπράβο, μπράβο!!!

Δες και το δικό μου για να συγκρίνεις:

http://service.futuremark.com/compare?pcm05=14905

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.