Jump to content



Canon PIXMA 4200/5200


Recommended Posts

Nέοι εκτυπωτές από την canon και όλοι με μέγεθος σταγόνας 1pl όπως ο canon pixma ip 5000. Ξέρετε τι συμαίνει αυτό. Το μόνο που θα αναφέρω μετα από λίγο ψάξιμο ότι ο 4200 θα κοστίζει γύρω στα 160e και θα κυκλοφορεί με 7 μελάνια και κόστος εκτύπωσης φωτογραφίας 10Χ15 0,08Ε και 0,24Ε για εκτύπωση σε Α4, και σε ανάλυση 9600Χ2400dpi

Link to comment
Share on other sites

Φετες...πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου...

Να προσθεσω πως ο 5200 υπαρχει και σε εκδοση με Wireless και ονομαζεται 5200 R...

Ο "απλος" 5200 κοστιζει 174 και ο 5200 R 254...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [09-09-2005 01:45]

Ωραια καιρο τωρα ηθελα να παρω τον 4000 οποτε μπορω τωρα να χτυπησω 5200

Δεν θα συμβούλευα τίποτα διαφορετικό (για την ώρα) από Canon εκτός τους iP1500, 2000, 3000, (άντε και 4000) και το "γομάρι" ip8500.

To 1pl είναι μεγαλύτερος μπελάς από κέρδος. Τα νέα μοντέλα θα έχουν αρχικά μελάνια με μεγαλύτερο κόστος (μέχρι να κυκλοφορήσουν ευρέως) και επίσης δεν θα υπάρχουν σύντομα και φθηνά συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 00:40]

Δεν θα συμβούλευα τίποτα διαφορετικό (για την ώρα) από Canon εκτός τους iP1500, 2000, 3000, (άντε και 4000) και το "γομάρι" ip8500.

To 1pl είναι μεγαλύτερος μπελάς από κέρδος. Τα νέα μοντέλα θα έχουν αρχικά μελάνια με μεγαλύτερο κόστος (μέχρι να κυκλοφορήσουν ευρέως) και επίσης δεν θα υπάρχουν σύντομα και φθηνά συμβατά.

Εχεις δεί εκτύπωση του IP 5000? (σταγόνα 1pl) Εγώ είδα που τον έχει ο αδερφός μου και έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα.

Οσό για το κόστος των μελανιών τι μας ενδιαφέρει όταν το επίσημο site στην Αμερική αναφέρει καταναλώσεις πολύ χαμηλές όπως αναφέρω παραπάνω.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Χθες, στις 23:18]

Εχεις δεί εκτύπωση του IP 5000? (σταγόνα 1pl) Εγώ είδα που τον έχει ο αδερφός μου και έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα.

Οσό για το κόστος των μελανιών τι μας ενδιαφέρει όταν το επίσημο site στην Αμερική αναφέρει καταναλώσεις πολύ χαμηλές όπως αναφέρω παραπάνω.:banging:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει εκτύπωση του 5000. Αλλά είμαι σίγουρος ότι ούτε και εσύ έχεις δει εκτύπωση του π.χ. ip3000. Aν συγκρίνεις τις δύο εκτυπώσεις στο ίδιο χαρτί, είμαι σίγουρος ότι δεν θα μπορείς να διακρίνεις διαφορά. Κάνε το τεστ και θα δεις (φαντάζομαι εδώ θα υπάρχει κάποιος που να μπει στον κόπο να στείλει μια εκτύπωση μέσα σε ένα φάκελο). Δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει διαφορές στην ποιότητα μεταξύ 4pl και 1pl. Πόσο μάλλον μεταξύ 2 και 1pl.

Kαι μην φανταστείς ότι ο εκτυπωτής τυπώνει πάνω από το 1-2% μιας φωτογραφίας με σταγόνες του 1pl. To μεγαλύτερο μέρος μιας φωτογραφίας τυπώνεται (ανάλογα την ανάλυση) με σταγονίδια των π.χ. 5pl, 15pl, 35pl.

Oποιοσδήποτε κατασκευαστής σήμερα θα μπορούσε να διαφημίσει εκτυπωτή των 0,5pl. Δεν είναι δύσκολο, αρκεί να "προγραμματίσει" τη κεφαλή να εκτοξεύει μελάνι σε μικρότερο χρόνο!

Το 1pl της Canon και τα7200dpi της Epson απλά είναι διαφημιστικά κόλπα.

Aπλά έχεις τον 5000, και βλέπεις ωραίο αποτέλεσμα. Δεν σημαίνει ότι οφείλεται στο 1pl... Σήμερα όλοι οι εκτυπωτές inkjet τυπώνουν τέλεια σε ένα φωτογραφικό χαρτί, από τον φθήνότερο και χειρότερο, μέχρι το πιο ακριβό μοντέλο.

Πρόταση, στείλε μου το χαρτί που χρησιμοποιείς (αν δεν είναι plain paper) και θα σου εκτυπώσω σε εκτυπωτή 4-χρωμο κόστους 40 ή 70 ευρώ με αποτέλεσμα που δεν θα διαφέρει του 5000 (ίσως αποδειχθεί και καλύτερη!).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να είναι και διαφημιστικό κόλπο. Αλλά όταν με 150Ε αγοράζεις ουσιαστικά την τελευταία λέξη της τεχνολόγίας εσύ θα ρίσκαρες να εκτυπώσεις σε θεωριτικά χαμηλότερου επιπέδου εκτυπωτή? Μετα είμαι της γνώμης ότι το 1pl δεν αξιολογείται άδικα ώς η καλύτερη εξέλιξη στην μεθοδο και στον τρόπο εκτυπώσεων από όλα τα επίσημα περιοδικά και συγκριτικά τέστ. Αλλωστε και η Hp και η Epson δεν είναι μικρές εταιρείες για να μην χρηματοδοτήσουν κάποιο περιοδικό να πεί κάτι αντίθετό για το 1pl, η σύγκριση αυτού με τους δικούς της τρόπους εκτύπωσης αλλά απλά θα τους κράξουν !

Link to comment
Share on other sites

#Πρόταση, στείλε μου το χαρτί που χρησιμοποιείς (αν δεν είναι plain paper) και θα σου εκτυπώσω σε εκτυπωτή 4-χρωμο κόστους 40 ή 70 ευρώ με αποτέλεσμα που δεν θα διαφέρει του 5000 (ίσως αποδειχθεί και καλύτερη!).

Όσο για αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχει περίπτωση και σου κάνω δώρο τον 4200 γιατί εγώ έχω τον Hp 5150 και οι διαφορές είναι απλά τεράστιες με τον IP5000.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Σήμερα, στις 00:45]

Όσο για αυτό που αναφέρεις δεν υπάρχει περίπτωση και σου κάνω δώρο τον 4200 γιατί εγώ έχω τον Hp 5150 και οι διαφορές είναι απλά τεράστιες με τον IP5000.

Oι Canon χρησιμοποιούν ένα τρυκ για καλύτερες εκτυπώσεις. Τυπώνουν με εντονότερα χρώματα και με sharpen (oι ρυθμίσεις αυτές γίνονται αυτόματα). Αν κάποιος κάνει το ίδιο χειροκίνητα (αύξηση του saturation και sharpen) στον 5150 θα δει αρκετά θεαματικά αποτελέσματα. Δοκίμασέ το και πες μου. Σύγκρινε την πρώτη φωτογραφία τυπωμένη στον Canon και τη δεύτερη στον ΗΡ.

http://www.inkline.gr/temp/test4.jpg

Oι ρυθμίσεις έγιναν τυχαία, πόσο μάλλον αν κάποιος "παίξει" ώστε να ταιριάζουν στον εκτυπωτή. Και αν μου πεις, ναι αλλά εγώ με τον canon δεν κάθομαι να παιδεύομαι και τυπώνει καλά και "έτοιμα", τότε θα σου πω ότι έχεις δίκιο...!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.