Jump to content



Προβλημα για δυνατους λυτες


voudarxos

Recommended Posts

Λιγακι τα φωτα σας γιατι θα το σπασω...

Πριν λιγες μερες επεσε στα χερια μου ενα συστημα ενος φιλου με διαφορα προβληματακια...

Το συστημα αποτελειται απο μητρικη msi k8t neo cpu amd a64 3000+ 512 ram vga abit 9200.

Ενα dvd rom kai cd recorder (primary master kai secondary master αντιστοιχα)

Ο δισκος ειναι maxtor 80αρης...

Ενα απο τα πολλα προβληματα ηταν οτι το μηχανημα δεν εκλεινε.Μετα την επιλογο τερματισμος εμενε στην οθονη αποθηκευση δεδομενων και κολαγε.

Γινεται ο πρωτος ελεγχος για ιους και βρισκω 38 τεμαχια!!!!!!!

Χωρις δευτερη κουβεντα format και εγκατασταση φτου και απο την αρχη.....

Κατεβασμα και εγκατασταση τελευταιους drivers για ολα και ανακαλυπτω οτι ο υπολογιστης παλι δεν κλεινει..

Ψαχνω σχετικα θεματα στο φορουμ αλλα δεν εγινε τιποτα...

Το προβλημα εντοπιστηκε τελικα οτι αν υπαρχει οποιοδηποτε cd στο cd recorder o υπολογιστης δεν κλεινει.

Οταν το συγκεκριμενο ντραιβ ειναι αδειο ολα λειτουργουνε κανονικα....

Υπαρχει λυση????????

Βοηθηστε γιατι το βλεπω να πηγαινει απο κει που ηρθε:devil:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε τα προγραμματα που εχεις εγκαταστησει και εχουν να κανουν με αναπαραγωγη εγγραφη ή οτι αλλο εχει να κανει με τα disc drives σου........και παλιοτερα καποιος ειχε παρομοιο προβλημα και εφταιγε η λαθος εγκατασταση καποιου recovery back up προγραμματος μεσω cd/dvd-rom............παραδειγμα τετοιων προγραμματων ειναι τα acronis norton ghost κ.ά.

προσπαθησε να απεγκαταστησεις ενα καθε φορα απο αυτα που υπαρχουν στο συστημα και κανε επανεκκινηση να δεις πιο φταιει

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

Προτού δω ότι το πρόβλημα αναφέρεται στο cd-recorder θα σου έλεγα να πας να ελέγξεις τις ρυθμίσεις στο power management αλλά αφού το είδα μάλλον χρειάζεσαι καμιά αναβάθμιση στο firmware του recorder σου. Πήγαινε εδώ μήπως και βρεις τίποτα που να διορθώνει αυτό το bug του recorder γιατί κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι αφού όπως λες μόλις είχες κάνει φορματ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 10:27]

κοιταξε τα προγραμματα που εχεις εγκαταστησει και εχουν να κανουν με αναπαραγωγη εγγραφη ή οτι αλλο εχει να κανει με τα disc drives σου........και παλιοτερα καποιος ειχε παρομοιο προβλημα και εφταιγε η λαθος εγκατασταση καποιου recovery back up προγραμματος μεσω cd/dvd-rom............παραδειγμα τετοιων προγραμματων ειναι τα acronis norton ghost κ.ά.

προσπαθησε να απεγκαταστησεις ενα καθε φορα απο αυτα που υπαρχουν στο συστημα και κανε επανεκκινηση να δεις πιο φταιει

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.

H πλακα ειναι οτι περα απο τους απαιτουμενους drivers δεν εχει εγκατασταθει τιποτε αλλο..

Σε πρωτη φαση απενεργοποιησα το dma apo ton diaylo ide εβαλα μονο ΡΙΟ και το προβλημα φαινεται να διορθωθηκε.

Θα αλλαξω και το firmware toy cd οπως ανεφερε και ο παραπανω φιλος και τα ξαναλεμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 13:00]

Στη χειρότερη αλλάζεις το drive να ησυχάσει το κεφάλι σου, 20 έχει.....

Καλα στην τελικη εκει βλεπω να καταληγω αλλα θα ηθελα να βρω απο που προερχεται το προβλημα.......Μουρλα βλεπεις.....

Υποψιν σε αλλο υπολογιστη δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βγάλεις το CD κλείνει κανονικά??? Γιατί υπάρχουν αρκετές αιτίες να μην κλείνει ένα σύστημα αλλά δεν έχω ξανακούσει κάποια να σχετίζεται με το αν υπάρχει η όχι CD στο drive

Link to comment
Share on other sites

ωρε μηπως το cdακι δεν κανει ποτε spindown και συνεχιζει και στροφαρει μεσα στο cdrom?, οποτε και τα windows περιμενουν το σχετικο request για spindown πριν κανουν shutdown (το οποιο δε φτανει ποτε, οποτε και δεν κλεινουνε)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 13:47]

Δηλαδή αν βγάλεις το CD κλείνει κανονικά??? Γιατί υπάρχουν αρκετές αιτίες να μην κλείνει ένα σύστημα αλλά δεν έχω ξανακούσει κάποια να σχετίζεται με το αν υπάρχει η όχι CD στο drive

Αν το βγαλω ναι κλεινει κανονικοτατα.

Ουτε εγω εχω ακουσει κατι παρομοιο αλλα να που συμβαινει και γι'αυτο δεν επιλεγω την ευκολη λυση να το πεταξω και να βαλω αλλο και σπαω το ξερο μου το κεφαλι να βρω τι φταιει.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 13:52]

ωρε μηπως το cdακι δεν κανει ποτε spindown και συνεχιζει και στροφαρει μεσα στο cdrom?, οποτε και τα windows περιμενουν το σχετικο request για spindown πριν κανουν shutdown (το οποιο δε φτανει ποτε, οποτε και δεν κλεινουνε)?

ωρε καλα τα λες κατι τετοιο μαλον συμβαινει αλλα............

ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΟΝΕΤΑΙ??????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν διορθωθηκε ουτε με το nero drivespeed ουτε με αλλαγη του firmware.Μιλαμε εχω κουφαθει τελειως.Σε οποιονδηποτε αλλο υπολογιστη λειτουργει κανονικα.Οποιοδηποτε αλλο drive σ'αυτον τον υπολογιστη δεν διμηουργει προβλημα.

Εκει που καταληγω ΛΟΛ ειναι οτι υπαρχει ασυμβατοτητα αναμεσα στην μητρικη και το drive τα οποια ειναι και τα δυο MSI ........Ειπα ΛΟΛ.

Καλημερα σε ολους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.