Jump to content



Κατάλληλο Τροφοδοτικό


petaloudaki

Recommended Posts

To 12V και το 5V τα μετρας ευκολα απο οποιοδηποτε 4πινο μολεξ το κιτρινο ειναι το 12αρι και το κοκκινο το 5αρι. Το 3,3 το βρισκεις στην κεντρικη πλεξουδα δεν θυμαμαι χρωμα δες το απο το βιβλιο του τροφοδοτικου ή του m/b. Το Δυσκολο ειναι να μετρησεις το Vcore, εγω δεν το εχω κανει, αλλα αν κοιταξεις σε "παλια θεματα" θα βρεις διαφορες προτασεις για το πως μπορεις να το κανεις (με συρματακια, καρφιτσες κ.τ.λ.). Καλη τυχη! ;)

Link to comment
Share on other sites

ok αλλά δεν πρέπει εκτός απο το κόκκινο (πχ για την 12) να το γειωσω με κάποιο άλλο? καταλάβατε τι εννοώ?Δλδ το ένα καλώδιο του πολύμετρου θα το βάλω στο κόκκινο και το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

παντως μετα απο αλαγη που εκανα απο q-tek 400watt σε heroichi 420watt παρατηρησα πως οι τασεισ μεσα απο το προγραμμα της ασουσ και απο το εβερεστ ειναι πολυ πολυ αλλα πολυ πιο σταθερεσ....οι διακυμανσεις ειναι καπου στο 1%!!τιποτα δλδ..... ενω πριν ητανε καπου στο 5% χωρις να το υπερβαινει....και εχω και το κεφαλι μου ησιχο....εχει ενα σορο καλουδια το heroichi καλουδια που το q-tek ουτε σε ονειρα δεν ειχε.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petaloudas

ok αλλά δεν πρέπει εκτός απο το κόκκινο (πχ για την 12) να το γειωσω με κάποιο άλλο? καταλάβατε τι εννοώ?Δλδ το ένα καλώδιο του πολύμετρου θα το βάλω στο κόκκινο και το άλλο?

Οπως το είπες να το γειώσεις κάπου... Ακούμπα το σε καποιο μεταλικό μερος του κουτιου (προτεινεται), ή αμα δες σου αρεσει ακουμπα το σε μια γειωση του τροφοδοτικου.....

Link to comment
Share on other sites

οποιο μαυρο καλωδιο βλεπεις ειναι γειωση,σε οποιο τετραπινο molex.βαλε το μαυρο του πολυμετρου σε ενα απο αυτα.το αλλο ειτε βαλτο στο κοκκινο για να μετρησεις την 5αρα ειτε στο κιτρινο για να μετρησεις την 12αρα.η 3,3 ειναι στο πορτοκαλι του 20(24)πινου.

με λιγα λογια ενωνεις το αντιστοιχο καλωδιo παροχης τασης με οποιαδηποτε γειωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petaloudas [22-09-2005 18:06]

Γεία σας, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ένα τροφοδοτικό! Το σύστημα μου αποτελείται:

Athlon 64 3200+ Venice Socket 939

mobo Asus A8N Sli Deluxe

512 DDR SDRAM

Geforce 6600GT 128 MB PCI-E

2x 80 GB Hard drive

Cd rom και DVD-rw

Όταν πήρα τα πράγματα έκανα το λάθος και δεν πήρα και κάποιο επώνυμο τροφοδοτικό και τώρα φοβάμαι λιγάκι.Το τροφοδοτικό που πήρα είναι το Q-Tec 500 watt ΒIG FAN. Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτό το τροφοδοτικό (εγώ έχω ακούσει κακές κριτικές!) ? Πρέπει να το αλλάξω? Τι θα μου προτείνατε?

Στο κουτί επίσης υπάρχουν 3 fans με leds και 2 λάμπες cold cathode.

Το τροφοδοτικό αυτό μόνο 500w δεν είναι. Τώρα εφόσον το πήρες κράτα το αλλά μην το ζορίζεις πολύ και σε αφήσει στα κρύα του λουτρού. Ενα καλό τροφοδοτικό αντικειμενικά που το έχω και εγώ είναι ένα tagan 480w και σχετικά αθόρυβο και κυρίως δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Το τροφοδοτικό αυτό μόνο 500w δεν είναι. Τώρα εφόσον το πήρες κράτα το αλλά μην το ζορίζεις πολύ και σε αφήσει στα κρύα του λουτρού. Ενα καλό τροφοδοτικό αντικειμενικά που το έχω και εγώ είναι ένα tagan 480w και σχετικά αθόρυβο και κυρίως δοκιμασμένο

Και εγω αυτό εχω και ειμαι επίσης πολύ ευχαριστημένος, αλλα ας μην αρχίσουμε πάλι το σήριαλ με τα tagan..:nada:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.