Jump to content



ΜΝΗΜΗ TWINMOS????


bibis1416003194

Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω εάν αυτή η μνήμη:TWINMOS PC3200 στα 400

με κωδικό M2G9G16A-TT είναι συμβατή με chipaki nforce2 ultra 400(mobo:GIGABYTE 7N400PRO2 rev2)!

ή άμα ξέρει κάποιος τι chipaki φοράνε!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για να μάθεις τι ακριβώς φοράνε χρειάζεται και το p/n (η πρώτη γραμμή στο αυτοκόλλητο - πάνω από το model no που ανέφερες)

Αρχική απάντηση από darkCount

Αν είναι 2χ512 και doublesided (που είναι τα 512άρια Twinmos) τότε παίζει προβλημα με όλα τα nforce2.

Aν είναι 2χ256 τότε δεν έχεις πρόβλημα

δλδ λες ότι όλα τα 512αρια twinmos δεν παίζουν σε nf2?????

δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν παίζουν. Είπα ότι παίζει πρόβλημα που επικεντρώνεται κυρίως στην δυνατότητα να παίξουν 1Τ με doublesided 512άρια. Όχι μονο Twinmos...όλα τα doublesided 512ρια.

Κάποια στιγμή είχε βρωμίσει ο τόπος με σημειώσεις τον κατασκευαστών μνήμης στα προιόντα τους 512Mb - not compatible with Nforce1/2.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφτηκαν παραπάνω μπορεί να σε βοηθήσουμε.....

Αρχική απάντηση από spc

καταρχήν για να μάθεις τι ακριβώς φοράνε χρειάζεται και το p/n (η πρώτη γραμμή στο αυτοκόλλητο - πάνω από το model no που ανέφερες)

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν έχω την μνήμη μπροστά μου! εγώ την βλέππω στον κατάλογο μπροστά μου σαν twinmos pc3200 400! και πρέπει να είναι φτηνή σειρά γιατί κάνοιυν 45 EURO απο infoshop!

πήρα τηλέφωνο και μου είπαν μόνο το model number!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα τις απεφευγα. Twinmos ξεTwinmoss με Nforce 2 δε παιζουν εκτος και αν ειναι UTT. Αν δηλαδη ο κοδικος τους τελειωνει σε ΑΑ4Τ η 1Α4Τ. Ειχα μεχρι πριν απο λιγο καιρο Twinmoss που τελειωναν σε CADT. Δυστηχος επρεπε να "ζησω" μ'αυτες γιατι δεν υπηρχε η δυνατοτητα να παρω αλλες. Rated στα 200 γαρ, ουτε στα 190 δε παιζανε, και εκει με ενεσεις. 2.9 βολτ για να παιζει μηχανημα κατο απο default δε λεει..

Πηγα προσφατα ομος στο Πλαισιο και πηρα 2χ512 JetRam. παιζουνε 210 με 2.55 στα 2.5-3-3-11 και δε το ψαξα και καθολου. Οποτε, μακρια απο Twinmoss και Kingston Value Ram, μιας και βαζουν οτι πιο ασυμβατο τσιπακι βρισκουν.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί σε μητρικές με nf2 (Epox RDA, Soltek, Gigabyte) δεν είχα πρόβλημα συμβατότητας με TwinMOS DDR400. Έπαιζαν μάλιστα 230 2.5-3-3 με 2.8ν. Θα σου έλεγα ότι σίγουρα θα σου παίζουν χωρίς πρόβλημα. Αν τώρα θέλεις μνήμες με ΑΑ4Τ ή 1Α4Τ μπορείς να μου στείλεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Περίεργο γιατί σε μητρικές με nf2 (Epox RDA, Soltek, Gigabyte) δεν είχα πρόβλημα συμβατότητας με TwinMOS DDR400. Έπαιζαν μάλιστα 230 2.5-3-3 με 2.8ν. Θα σου έλεγα ότι σίγουρα θα σου παίζουν χωρίς πρόβλημα. Αν τώρα θέλεις μνήμες με ΑΑ4Τ ή 1Α4Τ μπορείς να μου στείλεις πμ.

Παλιοτερα οντως δεν επαιζε προβλημα. Τωρα ομως υπαρχει προβλημα, λογω διαφορετικων chip που χρησιμοποιει η Twinmos. Παλιοτερα εβρισκες μεχρι και Winbond πανω σε Twinmos μνημες, οχι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Samsung έχουν οι περισσότερες και ίσως micron. Δεν έχω ακούσει ποτέ για ασυμβατότητες. Μόνο με κάτι Geil από ότι θυμάμαι που δεν ξέρω τι είδους παλιοτσιπάκια είχαν πάνω.

Link to comment
Share on other sites

επειδή αυτές τις φοβήθηκε το μάτι μου για τις CORSAIR VS512MB400 VALUE SELECT 512MB DDR400 CL2.5 ξέρετε κάτι??για τσιπάκι/συμβατότητα κτλ.

υπενθυμίζω ότι δεν θα τις δουλέψω πάνω από 400άρες !!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 14:19]

Από τις απλές TwinMos. Ούτε κρύο-ούτε ζέστη. Ξέχνα τα σφιχτά timings.

Φιλε tristeno εντελει ειναι μουφα :cry: . Κατι Kingston με chipακια Kingston D3208DL6T-5A που εχω clockαροντε πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.