Jump to content



Athlon X2 4200+


bbgg

Recommended Posts

Δεν έκανα κανένα σοβαρό overclocking ακόμα, για να πω την αλήθεια. Μόνο το 10% που δίνει το ΒΙΟS της μητρικής (ASUS A8N-SLI Premium). To ενδιαφέρον είναι ότι εκεί (στα 2.42 GHz) οι θερμοκρασίες μετρημένες στο ASUS Probe είναι 32 βαθμοί (CPU) και 37 (μητρική) σε κουτί Thermaltake Kandalf και με ψύξη αέρα (Thermatake Big Typhoon, 45 από το e-shop και πάστα Arctic Silver 5). Τρέχοντας το Super Pi, το οποίο δουλεύει μόνο το ένα core, η θερμοκρασία της CPU ανεβαίνει στους 37 βαθμούς. ’νοιξα και δεύτερο Super Pi για να δουλέψει και το δεύτερο core, αλλά αρνήθηκε να τρέξει. Υπ' όψιν ότι αυτά έγιναν σε Windows 64. Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να μπορέσω να κάνω σοβαρότερο o/c σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Thanx, αυτό έκανα και δούλεψε. Οι θερμοκρασίες σταθεροποιήθηκαν στους 41 (CPU) και 38 βαθμούς (μητρική). Διόλου άσχημα για αέρα, ε?. Τελικά η Big Typhoon είναι και αποτελεσματική και πολύ ήσυχη. Υποψιάζομαι ότι ο (ελάχιστος) θόρυβος του PC μου οφείλεται πιο πολύ στο τροφοδoτικό (Fortron 550).

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φάνηκε κάπως περίεργο. Είναι γνωστό ότι το nForce4 ζεσταίνεται πολύ. Για να μη χρησιμοποιήσει θορυβώδη ανεμιστηράκια, η ASUS Premium έχει κλειστό κύκλωμα με υγρό που φέρνει τη θερμότητα του chipset σε μία ψύκτρα δίπλα στην CPU, έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί τον αέρα από τον ανεμιστήρα της CPU. Εάν ο σένσορας της μητρικής μετράει το chipset, τότε αυτό είναι μία πιθανή εξήγηση. Πάντως η συμπεριφορά των θερμοκρασιών στο Super Pi είναι συμβατή με αυτή την εξήγηση.

Το Kandalf έχει έναν ανεμιστήρα εισόδου 12 cm μπροστά από τους σκληρούς, έναν εξόδου, πάλι 12 cm, ακριβώς πίσω από την CPU, και 2 εξόδου των 8 cm, έναν δίπλα στο τροφοδοτικό και έναν στο "ταβάνι" του κουτιού. Με ανοιχτό το κουτί, οπότε η ροή του αέρα είναι πιο χύμα, η CPU δουλεύει στους 30 βαθμούς και η μητρική στους 40.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να ασχοληθώ με το overclocking. Έγινε και ένα λάθος στην παραγγελία (ζήτησα μνήμες Kingston και τελικά μου έβαλαν no-name), το οποίο το ανακάλυψα αργά και βαρέθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω.

Τελικά με τη βοήθεια του OCA64 Calculator το σύστημα σταθεροποιήθηκε στις εξής ρυθμίσεις:

FSB: 270

CPU Multiplier: 9.5

HT Multiplier: 3

Memory divider: 266

Αληθινή συχνότητα μνήμης: 180 (x2)

Timings: 2-3-3-8 1T

Αληθινή συχνότητα CPU: 2565 (αυτό μεταφράζεται σε rating γύρω στα 4800-4900)

Έπαιξα λιγάκι με FSB και πολλαπλασιαστή μήπως φτάσω στα 2600 MHz αλλά δεν έκατσε. Δυστυχώς η ASUS Premium δεν υποστηρίζει τάση CPU πάνω απο 1.45 Volt (BIOS 1010).

Οι θερμοκρασίες είναι 38 (CPU) και 39 (M/B) σε idle.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αυτο με το ΡΙ μπορει να το αναλυση καποιος λιγο παραπανω ????

δηλαδη για να δω το καλιτερο μου χρονο πρεπει να τρεχουν ταυτοχρονα και οι 2 core με 2 ΡΙ ή αυτο ειναι θεμα καθαρα για να δουμε αν ειναι stable????

και πως γινετε να ξεκινησουν ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από bbgg [07-01-2006 13:06]

Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να ασχοληθώ με το overclocking. Έγινε και ένα λάθος στην παραγγελία (ζήτησα μνήμες Kingston και τελικά μου έβαλαν no-name), το οποίο το ανακάλυψα αργά και βαρέθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω.

Τελικά με τη βοήθεια του OCA64 Calculator το σύστημα σταθεροποιήθηκε στις εξής ρυθμίσεις:

FSB: 270

CPU Multiplier: 9.5

HT Multiplier: 3

Memory divider: 266

Αληθινή συχνότητα μνήμης: 180 (x2)

Timings: 2-3-3-8 1T

Αληθινή συχνότητα CPU: 2565 (αυτό μεταφράζεται σε rating γύρω στα 4800-4900)

Έπαιξα λιγάκι με FSB και πολλαπλασιαστή μήπως φτάσω στα 2600 MHz αλλά δεν έκατσε. Δυστυχώς η ASUS Premium δεν υποστηρίζει τάση CPU πάνω απο 1.45 Volt (BIOS 1010).

Οι θερμοκρασίες είναι 38 (CPU) και 39 (M/B) σε idle.

Αυτά προς το παρόν.

Μπορείς να μου πεις τι codename είναι ο πυρήνας του επεξεργαστή σου? Έκανες hardware μετατροπή για να ξεκλειδώσεις τον CPU multiplier?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:44]

Ο πολλαπλασιαστής στους Α64 είναι ξεκλείδωτος προς τα κάτω.

Στους μονοπύρηνους ναι αλλά στους διπύρηνους δεν το βλέπω. Ο δικός μου X2 (Manchester core) είναι κολλημένος στο 11x , και 10x να τον βάλω από bios, πάλι 11x μένει(όπως μου λέει τουλάχιστον το WPCUID αλλά και το CPU-z). Μήπως είναι ξεκλείδωτος σε κάποιους X2 (ίσως στους Toledo core) και σε κάποιους άλλους όχι.

Εκτός και αν φταίει η μητρική μου (Sapphire PCA9RD480) και δεν δίνει σωστά multiplier. Έχω βάλει το τελευταίο bios αλλά πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι Α64 Χ2 έχουν ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή είναι αδιαμφισβήτηο γεγονός.

Είχα Χ2 3800+ και άλλαζα multi κατά βούληση.

Κάτι πρέπει να παίζει με τη μητρική σου.

Εκτός κι αν είχαν βγει κάποιοι Χ2 3800+ κλειδωμένοι αλλά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:51]

Το οτι Α64 Χ2 έχουν ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή είναι αδιαμφισβήτηο γεγονός.

Είχα Χ2 3800+ και άλλαζα multi κατά βούληση.

Κάτι πρέπει να παίζει με τη μητρική σου.

Εκτός κι αν είχαν βγει κάποιοι Χ2 3800+ κλειδωμένοι αλλά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό.

Έχω την εντύπωση ότι οι Manchester core πρέπει να είναι κλειδωμένοι γιατί έχω διαβάσει με την δική μου μητρική άλλοι να μπορούν να ρίχνουν τον πολλαπλασιαστή σε X2 (δυστυχώς δεν έλεγαν core codename).
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad [Σήμερα, στις 14:57]

Έχω την εντύπωση ότι οι Manchester core πρέπει να είναι κλειδωμένοι γιατί έχω διαβάσει με την δική μου μητρική άλλοι να μπορούν να ρίχνουν τον πολλαπλασιαστή σε X2 (δυστυχώς δεν έλεγαν core codename).

Και Manchester και Toledo που έχω δει είχαν ξεκλείδωτο multi. Γενικά κλειδωμένο Α64 δεν έχω δει ποτέ.

Y.Γ. Τι τρελό ξέθαμα ήταν αυτό?? Από το 2005 ξεκίνησε το thread συνεχίστηκε το 2006 με ένα μόνο post και φτάσαμε αισίως στο 2007... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 13:00]

Και Manchester και Toledo που έχω δει είχαν ξεκλείδωτο multi. Γενικά κλειδωμένο Α64 δεν έχω δει ποτέ.

Y.Γ. Τι τρελό ξέθαμα ήταν αυτό?? Από το 2005 ξεκίνησε το thread συνεχίστηκε το 2006 με ένα μόνο post και φτάσαμε αισίως στο 2007... :p

Καλά στο bios και εμένα μου δίνει την επιλογή να ρίξω τον multiplier αλλά στην ουσία δεν κάνει τίποτα (όπως μου λένε το CPU-z και το WCPUID μέσα από τα windows ο multiplier παραμένει 11χ ανεξάρτητα τι βάζω σε bios και η μέτρηση της συχνότητας του επεξεργαστη που εχουν επαληθεύει ότι ο επεξεργαστής είναι σε 11χ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanos21 [Σήμερα, στις 16:51]

στο δικο μου παντως ρυθμιζω κανονικα το multiplier και ειναι και manchester !!!

μαχ ανεβηκε ωσ τα 2650

Ναι , τελικά το πρόβλημα ήταν το WCPUID αναφέρει ότι θέλει όταν το τρέχεις μέσα από Windows Vista.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι με το λεγόμενο LDT Bus. Οτιδήποτε άλλο να το βάλω από auto (έχει επιλογές 1Ghz, 800,600,400,200) μου κολλάει στο boot. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό σχετίζεται με το HT multiplier που έχουν άλλες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.