Jump to content



Απορίες από έναν (παλιό) Newbie


Wizard!

Recommended Posts

Έχω να πιάσω Linux αρκετά χρόνια στα χέρια μου. Και τότε έκανα βασικά πράγματα. Ως επί το πλείστον, εγκαθιστούσα τις καινούριες εκδόσεις, έβλεπα τι κάνουν, αντιμετώπιζα προβλήματα με οδηγούς, ρυθμίσεις, κλπ. και το έβγαζα....

Επειδή σκέφτομαι σιγά σιγά να ξαναμπώ στη διαδικασία για να δω κατά πόσο έχει ωριμάσει, θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

1. Ποιά διανομή προτείνετε? Θα προτιμούσα κάποια που παίζει με AMD64.

2. Υπάρχει αντίστοιχο του Office? Photoshop?

3. Υπάρχει emulator που να μπορεί να παίζει παιχνίδια από Win? Δε με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση, αρκεί να παίζει.

4. Ποιά η διαφορά μεταξύ GNOME και KDE? Μόνο στο desktop? Βασικά πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα του ενός και του άλλου?

5. Ποιό έχει την πιό εύκολη εγκατάσταση? Για ποιό υπάρχουν οι περισσότεροι οδηγοί?

Ξέρω ότι όλα αυτά υπάρχουν σκόρπια, αλλά για να τα βρει κάποιος θέλει πολλές ώρες ψάξιμο και διάβασμα, εκτός του ότι αρκετά είναι παλιά και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν :)

Link to comment
Share on other sites

Λυκαβηττό μένω. Τη βρίσκω, αυτό είναι το λιγότερο. Το Ubuntu πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι το έχω δει τώρα τελευταία εδώ μέσα μόνο. Ήξερα τα RedHat, Suse, Mandrake... Τι είναι το Ubuntu? Ποιά είναι η πιό πρόσφατη έκδοσή του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 17:50]

1. Ποιά διανομή προτείνετε? Θα προτιμούσα κάποια που παίζει με AMD64.

2. Υπάρχει αντίστοιχο του Office? Photoshop?

3. Υπάρχει emulator που να μπορεί να παίζει παιχνίδια από Win? Δε με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση, αρκεί να παίζει.

4. Ποιά η διαφορά μεταξύ GNOME και KDE? Μόνο στο desktop? Βασικά πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα του ενός και του άλλου?

5. Ποιό έχει την πιό εύκολη εγκατάσταση? Για ποιό υπάρχουν οι περισσότεροι οδηγοί?

1) Mandriva

2i) OpenOffice. Ειδικά η έκδοση 2.0 είναι τρομερή και σε θέμα ευχρηστίας. Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει και η τελική.

2ii) Όσον αφορά το Photoshop έχεις δύο λύσεις: ή θα χρησιμοποιήσεις το (πολύ καλό) Gimp ή θα τρέξεις Photoshop με emulator. Ακούγεται πολύ πως η Adobe θα κυκλοφορήσει και έκδοση του Photoshop για Linux.

3) Cadega

4) Αρκετές και δεν φτάνει ένα post για να τις εξηγήσει. Εγώ προσωπικά προτιμώ το KDE αλλά εσύ αν θέλεις μπορείς να εγκαταστήσεις και τα δύο και να κρατήσεις αυτό που προτιμάς.

5) Το Mandriva και το SuSE. Οι drivers συνήθως υπάρχουν και για τα δύο σε μορφή rpm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.