Jump to content



2o λειτουργικό σε laptop ???


Malkav

Recommended Posts

θέλω να έχω σε laptop, XP και windows98.

To laptop είναι τιγκαρισμένο με δύο partition.Το C:--> 20GB και το D:--> 10GB.

Το C: είναι το boot των XP.

Πως μπορώ να έχω και 98??

έχω ακούσει:

1. δημιουργεία καινούργιου partition και εγκατάσταση.

2. ότι παίζουν προγραμματάκια που σηκώνουν κονσόλα με virtual λειτουργικό. Δεν θα το προτιμούσα γιατί φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά βαρύ, αλά όπως είπα δεν ξέρω και περιμένω προτάσεις.

3. Εγκατάσταση σε εξωτερικό σκληρό και επιλογή boot removable drive απο το BIOS του laptop.

βοηθήστε please, τι από όλα προτείνεται, ποια ακριβώς η διαδικασία?

Τέλος όταν εγκατηστούσα XP βρήκα στο laptop ένα partition του κατασκευαστή(δεν το πήραξα, ήταν περιπου 8GB) το οποίο μετά δεν φαίνεται πουθενά, το χρειάζομαι, ξερει κανείς τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν ασχολησε πολυ με το 98,τοτε κανετο τριτο.Αλλιως προτεινω να κανεις ενα μικρο partition στο D και να τα βαλεις εκει.Υποψιν οτι πρεπει να κανεις χωρο βεβαια και backup μην βρεθεις με χαμενα αρχεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Aν δεν ασχολησε πολυ με το 98,τοτε κανετο τριτο.Αλλιως προτεινω να κανεις ενα μικρο partition στο D και να τα βαλεις εκει.Υποψιν οτι πρεπει να κανεις χωρο βεβαια και backup μην βρεθεις με χαμενα αρχεια..

η εγκατάσταση είναι καινούργια και το D: δεν έχει τίποτα οπότε μπορώ να το σβήσω και να το κάνω μικρότερό.

το πρόβλημα είναι ότι έβαλα πρώτα τα XP που είναι πιο καινούργια και δεν ξέρω, αν τώρα εγκαταστήσω 98, πως θα επιλέγω απο που θα εκινήσει το σύστημα???

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλεις τα 98 στο D μετα δεν θα μπορεις να μπεις ΧΡ.Τοτε θα πας C->boot.ini και θα βαλεις σαν δευτερη επιλογη το c:\ .Θα ειναι καπως ετσι:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(2)\WIN98="Windows 98" /fastdetect

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Οταν βαλεις τα 98 στο D μετα δεν θα μπορεις να μπεις ΧΡ.Τοτε θα πας C->boot.ini και θα βαλεις σαν δευτερη επιλογη το c:\ .Θα ειναι καπως ετσι:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(2)\WIN98="Windows 98" /fastdetect

επειδή δεν μου αρέσει να πειραματίζομαι με πράγματα που δεν καταλαβαίνω καθόλου ξέρεται μήπως υπάρχει κανά πρόγραμμα με GUI με το οποίο να φτιάξω το partition και να επιλέξω να εκινώ με δύο λειτουργικά???

έχω ακούσει ότι το partition magic πχ. κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.