Jump to content



Ενδιαφέρον bug με LAN και Dial-up...και όμως δεν έφτιαγε το msn...


Spanaks

Recommended Posts

’κυρα αυτά... πιο κάτω το πρόβλημα...

Παίρνουμε τον καινούργιο δίσκο, τον φορμάρουμε ευλαβικά, περνάμε τα windows, φτιάχνουμε τις ρυθμίσεις, drivers κλπ όλα ρολόι. Περνάμε και τα προγραμματάκια μας και πάμε να συνδεθούμε στο δίκτυο...

Αμ δε... να κολάει και να λέει the remote computer did not respond... βρε καλό μου βρε χρυσό μου, ρυθμίσεις από δω αλλαγές από κει. Τίποτα. (Προφανώς το ίδιο modem σε άλλο pc την ίδια ώρα να συνδέεται κανονικά.)

Δεν γαμ.... ξανά από την αρχή τα windows κλπ... Πριν εγκαταστήσουμε οτιδήποτε τσεκάρουμε την dialup όλα οκ. Συνεχίζουμε κανονικά τη διαδικασία. Πάλι @@...

(Τσαντιζόμαστε...)

Ξανά windows. OK η dial-up, εγκατάσταση 1-1 τα προγράμματα και έλεγχος της σύνδεσης... Μετά την εγκατάσταση του messenger (7.5) τέζα η σύνδεση...

Χμμμμμ... δεν μπορεί...

Googliσμα μπας και βρεθεί η λύση, @@ και κει...

Flashιά... μήπως να το εγκαταστήσουμε ενώ είμαστε online?

Ξανά windows, dial-up και σύνδεση και εγκατάσταση ενώ είμαστε online. Όλα μια χαρά...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι ακόμα στον 7.0, θα κάνω μια δοκιμή (σκόπευα να βάλω τον 7.5 έτσι κι αλλιώς) και θα σου πω. Δεν θα μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση βέβαια, καθώς έχω broadband, αλλά θα δω αν μπορεί να αναπαραχθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι για πολλές :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: γαμώτο...

έλεος... τελικά βρήκα τι όντως έφταιγε...

το κακό είναι ότι δεν βρήκα πως ***** το φτιάχνω...

Τελικά η dial-up δεν παίζει όποτε ενεργοποιείται η lan σύνδεση...

Κάνω disable το lan παίζει κανονικά, enable το lan δεν συνδέεται ποτέ (και αν είναι συνδεδεμένο πέφτει η σύνδεση...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Τώρα να παίζει και η dial-up και το τοπικό δίκτυο γίνεται ή να το σουτάρω το γαμ....

Η μόνη αλλαγή με πριν είναι η αφαίρεση του ide δίσκου και η προσθήκη sata...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Ευχαριστώ...

Τώρα να παίζει και η dial-up και το τοπικό δίκτυο γίνεται ή να το σουτάρω το γαμ....

Η μόνη αλλαγή με πριν είναι η αφαίρεση του ide δίσκου και η προσθήκη sata...

Δες αν ο MSN Messenger έχει επιλογή όπως το Outlook ("Dialup if network connection is not present" ή κάτι παρόμοιο). Είμαι στη δουλειά και δεν έχω MSN για να σου πω ;)

Link to comment
Share on other sites

Update...

Νέα εγκατάσταση windows, πέρασμα μόνο drivers (και firefox) και μια από τα ίδια. Όταν είναι ενεργή η LAN σύνδεση δεν μπορεί να συνδεθεί η dial-up.:boxed: ?????

Η LAN σύνδεση παίζει κανονικά μόνη της, η dial-up κανονικά μόνη της... Θα τρελαθώ...

Δοκίμασα και με το network setup wizard των xp τα ίδια, άλλαξα τις ip στο lan τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Win είναι με ενσωματωμένο το sp2...

To μόνο σχετικό που βρήκα ήταν αυτό...

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;822963

Αλλά είναι το ανάποδο από αυτό που θέλω...

(και πριν sp2 είχα, αλλά δούλευε κανονικάαααα γμτ....)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.