Jump to content



Sunons 120mm


Athens2004

Recommended Posts

Καλημέρα .

Έχω 2 12ρια Fan Sunon [φωτό]

sunon0ui.jpg

Λοιπόν .

Στα 12v ειναι μόνο για benchs :D

Στα 5v Δεν τα ξεκινάει το psu [enermax600 5.10v η 5αρα πολυμετρημένη]

Στα 7v Ειναι πολύ καλοί Προσφέροντας δυνατό Cfm / Χαμηλά επίπεδα θορύβου

Στα 6-6.5volt Πιστευω θα ήταν η χρυσή τομή όμως.

Eπειδη με τα ηλεκτρονικα-ηλεκτρολογικα δεν τα πάω καλά μπορεί να μου πει κάποιος αν γίνεται να τους συνδέσω κανονικά στην 12v του psu και να μεσολαβεί απλά ένα trimmer [τι trimmer χρειάζεται , που θα συνδεθει-μεσολαβεί] ώστε να δίνω ρυθμιζόμενα απο 5 ως 12 volts με βηματα 0.5 έστω [5-5.5-6-6.5]

Υπάρχει και η λύση του gatewatch αλλα θα τους αντέξει ?

Link to comment
Share on other sites

το gatewatch αντεχει κατι λιγοτερο απο 7.5Watt ανα καναλι τεσταρισμενα.

με 2 8αρια των 8watt το ενα πανω σε μια γραμμη αδυνατουσε να ελεγξει τις στροφες τους.

απο οτι βλεπω στη φωτο οι σανον σου λενε 6.6 οποτε εαν βαλεις εναν σε καθε γραμμη ναι τους αντεχει.

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερει κητα τισ akasa το fc-03 ειναι καταπλικτικο και αντεχει 18watt ανακαναλη....

αν αποφασισεις να πας για αυτο να σου δοσο μερικα τιπς

επισεις

εχει 4 καναλια

4 θερμοκρασιες

7 χρωματα οθονης

και 5 στο bay για να τερια3ι με το χρωμα το pc σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι γύρω στα 10e ο ένας,,, 110 cfm τώρα για τον θόρυβο θα κάνω εδιτ κάποια στιγμη που θα το βρώ.

Αλεξ ψαχνω κατι απλο αν γίνεται [τριμερ] δεν πάω σε multibay παλι .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα .

Επειδή δεν έκανα κάτι με ροοστάτη η κάτι παραπλήσιο τέλος πάντων για manualy fan control , σκέφτομαι να βάλω τον έναν [τον έναν χρησιμοποιώ] sunon 120mm στο Dfi Nf4 στο 3πινο του cpu ...

ΛΟΙΠΟΝ άλλα φαν δεν θα είναι συνδεμένα στην μητρική ΜΟΝΟ ο Sunon 120mm ο οποιος στα 12v ειναι 6.8w εγώ θα τον δουλέυω γύρω στα 6v [~60%~ speed απο το ite smart Guardian] .

Mπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος κατέχων απο ηλεκτρολογικά αν υπάρχει περίπτωση προβλήματος με το mobo η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:34]

Mπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος κατέχων απο ηλεκτρολογικά αν υπάρχει περίπτωση προβλήματος με το mobo η όχι ?

μπορει να καψει το header μπορει και οχι.

το εχω καψει σε μια παλια msi με kt266. εξαρταται απο τη μητρικη και τον κατασκευαστη, και δε θυμαμαι κανενας να δινει specs για αυτα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

pwm ειναι, το οτι θα το εβαζες στο 60% μηπως δε σημαινει απαραιτητα οτι θα τραβουσε το 60% του φορτιου αλλα το συνολο του φορτιου;

παλι 12volt δινει στον ανεμιστηρα, αλλα για το 60% του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις δικό σου PWM.

Ένα φοβερό tutorial είναι αυτό.

Το σχέδιο που δίνει μοντάρεται πανεύκολα με ένα dual comparator αντί opamp και έτσι μπορείς να έχεις 2 ανεξάρτητα κανάλια (ή quad-comparator...).

Για τόσα Watt βέβαια θέλεις ψύκρες στα FET που έχει ο τύπος, ή καλύτερα να το αντικαταστήσεις με το IFR540 (mΩ Rds-on) ή αντίστοιχο.

Η κατασκευή μου βγήκε γύρω στα 10 Ε με δύο κανάλια.

-K.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.