Jump to content



επιλογή 2*512 μνημών


death_stv

Recommended Posts

την βοήθεια σας για την επιλογή μνημών.

ψαχνω για 2 * 512 οχι πολυ ακριβές και με μετριο o/c.

η μητρική μου ειναι γιγαμπαιτ 8ΙΡΕ1000

τα θελω για να αντικαταστήσω επιτελους τα 4*256 κινγκστον που εχω.

καθε συμβουλη και λινκσ θα βοηθούσαν.

Link to comment
Share on other sites

οχι πολυ ακριβες τι εννοεις!ΚΑτι bh5 που φερνει κατα καιρους ο τριστενο με 140€ πως σου φαινονται!Αλλα θελουν και το ρευματακι τους!!Αλλα στα 200κατι αν οχι 217 δουλευουν 2-2-2 με 2,9!

Αλλιως κανενα μεταχειρισμενο κιτακι με tccd κοντα στα 150!ξεφυγαμε εεε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 17:07]

οχι πολυ ακριβες τι εννοεις!ΚΑτι bh5 που φερνει κατα καιρους ο τριστενο με 140 πως σου φαινονται!Αλλα θελουν και το ρευματακι τους!!Αλλα στα 200κατι αν οχι 217 δουλευουν 2-2-2 με 2,9!

Αλλιως κανενα μεταχειρισμενο κιτακι με tccd κοντα στα 150!ξεφυγαμε εεε?

οι tccd μου ακουγονται καλύτερα μιασ και τα ΒΗ-Χ θέλουν πολυ ρευμα για ναποδώσουν σωστά. αν κάνω λάθος πες το μου.

καποια προταση σε κιτ μέχρι τα 150?????

Link to comment
Share on other sites

Για την ίδια ταχύτητα CPU είτε 1:1 με tccd είτε 4:5 με διαιρέτη και BH οι επιδόσεις είναι ίδιες. Με απλά λόγια αν είσαι στα 250 FSB και έχεις τις μνήμες 1:1 με 3-3-3 είτε στα 250FSB και τις μνήμες στα 200 με 2-2-2 τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από death_stv

την βοήθεια σας για την επιλογή μνημών.

ψαχνω για 2 * 512 οχι πολυ ακριβές και με μετριο o/c.

η μητρική μου ειναι γιγαμπαιτ 8ΙΡΕ1000

τα θελω για να αντικαταστήσω επιτελους τα 4*256 κινγκστον που εχω.

καθε συμβουλη και λινκσ θα βοηθούσαν.

Μια ματιά και εδώ δεν θα σου έκανε κακό :

G.SKILL F1-3200BWU2-1GBGH / PC3200 2-2-2-5 (Dual Channel)

Winbond UTT / 1024MB kit (2x512MB) dual channel pack

190,00 ΤΕΛΙΚΗ

Αν και θα σου πρότεινα ακόμη και αυτές :

G.SKILL F1-3200PHU2-1GBNS / PC3200 2.5-3-3-6 (Dual Channel)

1024MB kit (2x512MB) dual channel pack

103,00 ΤΕΛΙΚΗ ... είναι οι Value της G.SKILL αλλά έχουν από τη μαμά καλύτερα timings και είναι εξίσου οικονομικές (και εργοστασιακά ζευγαρωμένες)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν κυμανθεις κοντα στα 200(210-217) παρε bh (σαν αυτες που φερνει ο τριστενο κατα καιρους -Sp3500) δεν νομιζω να μην μπορεις να τις δουλεψεις με 2-2-2!Θα αποδωσουν οντως καλυτερα με ρευμα αλλα το 2-2-2 ειναι αναντικαταστατο ακομα και χαμηλα!Αν παλι βρεις tccd που να δουλευουν με 2-2-2 χαμηλα (κοντα στα 200) και 2,5-3-3-7 κοντα στα 300(αντε 280 για σενα) παρε αυτες μιας που δεν ειναι και τοσο ρευματοφαγες!!Αλλα σαν ταχυτητα και μονο απο μενα ΒΗ.(με μικρη εξαιρεση αν θες να δουλεψεις με 1-1 κοντα στα 300)

Link to comment
Share on other sites

Αν παλι βρεις tccd που να δουλευουν με 2-2-2 χαμηλα (κοντα στα 200) και 2,5-3-3-7 κοντα στα 300(αντε 280 για σενα) παρε αυτες μιας που δεν ειναι και τοσο ρευματοφαγες!!Αλλα σαν ταχυτητα και μονο απο μενα ΒΗ.(με μικρη εξαιρεση αν θες να δουλεψεις με 1-1 κοντα στα 300)

μάλλον με βλέπω για tccd γιατί δεν μπορω να δωσω τα ρευματα που χρειαζονται τα ΒΗ-Χ.

μπορετε να μου προτείνεται καποιες μνήμες σχετικά οικονομικές (γύρω στα 150)?

θέλω να τις παίξω 1:1 ακόμα και με πολύ πιο χαλαρούς χρονισμούς από το 2-2-2.

τνχ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το βασικο ειναι σε ποιο φσβ θες να κυμανθεις??Τα βη απλα θελουν ρευμα για να πανε 240-250 με 2-2-2!Αν μπορεις να δωσεις 2,8-2,9 και τα speed premium se κλαυπτουν για 210 -217 !!Αλλιως tccd σε αυτα τα λεφτα περιμενεις απο αγγελιες εδω στο lab!!

Πριν λιγο καιρο εδωσε στα λεφτα που θες νομιζω καποιος(ονοματα δε λεμε) μνημες ddr600!

Πες ομως που θες να παιξεις με φσβ!Px αν σκοπευεις μεχρι 220 καλυτερα να θυσιασεις μερικα Μηζ απο φσβ και να πας στα 215 πχ με ΒΗ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον αποφάσισα.

αυτές μάλλον θα πάρω.εννοείται επί 2.

τις εχει δοκιμάσει κανεις?απόψεις?

ξέρω ότι δεν ανεβαίνουν εύκολα και πολυ αλλα μπορουν να κρατησουν σφιχτά τιμινγκς μέχρι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καποιος τις εχει δοκιμασει!

Μαλλον tccd εχουν οποτε θα πηγαινουν καμμια 260αρα αν οχι παραπανω με πιο χαλαρα Timmings!

Σε τι τιμη τις βρηκες?(στο eshop λενε εχουν εξαντληθει-απο site)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 14:24]

Νομιζω οτι καποιος τις εχει δοκιμασει!

Μαλλον tccd εχουν οποτε θα πηγαινουν καμμια 260αρα αν οχι παραπανω με πιο χαλαρα Timmings!

Σε τι τιμη τις βρηκες?(στο eshop λενε εχουν εξαντληθει-απο site)

στην ελλάδα μάλλον μόνο το e-shop τις φέρνει. Το ξέρω οτι τις βγάζει εξαντλημένες.(το πρωί της έβγαζε κανονικά....τελος πάντων) αλλά θα κάνουν παραλαβή τέτοιες την Παρακευή.

Τιμή : 2*76 και κάτι

Link to comment
Share on other sites

για 160€ (τελικη φανταζομαι) δεν ειναι και ασχημη επιλογη....

Απο οτι βλεπω και απο την υπογραφη θα τα χρειαστεις τα 260Μηζ...(αυτο ειναι το μετριο oc που ελεγες στην αρχη?????)Αντε να σου κατσουν και με 2,5-3-3-7:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Χθες, στις 16:15]

για 160 (τελικη φανταζομαι) δεν ειναι και ασχημη επιλογη....

Απο οτι βλεπω και απο την υπογραφη θα τα χρειαστεις τα 260Μηζ...(αυτο ειναι το μετριο oc που ελεγες στην αρχη?????)Αντε να σου κατσουν και με 2,5-3-3-7:hi:

εεεεε μέτριο ειναι...:innocent: :innocent: :innocent: :innocent:

οσο για τους χρονισμους 8α δειξει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από b.s.o.d. [Σήμερα, στις 00:28]

μια χαρα ειναι το overclocking σου death!!εκει εχω φτασει κι εγω αλλα maximum post...βρηκα τερμα κοινως...!για πολλους ειναι μετριο,εγω χαρηκα αρκετα παντως!!!!

πόσο ρεύμα το εχεις δώσει γιατι εγω ετρωγα restart μετα από 3,6.

αλλά με κόβουμε οι μνήμες......εξού και το post μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.