Jump to content



Μaxtor..............Quantum?????????


Valderant1416003215

Recommended Posts

Παιδιά έχετε ακούσει κάτ σχετικά ότι ηεταιριά που κατασκευάζει τους Μaxtor αγόρασε την Quantum και μπέρδεψε (λίγο Μaxtor λίγο Quantum) την κατασκευή των νέων σκληρών.

Αληθέυει ή είναι ράδιο αρβήλα.

Εγώ μέχρι τώρα Μaxtor αγόραζα αλλά ίσως αλλάξω για WD αν είναι όντος αλήξεια αυτό που σας προανέφερα.

Ευχαριστώ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Anyway, αυτό έγινε πριν 5 χρόνια. Η Maxtor αγόρασε το τμήμα κατασκευής σκληρών δίσκων της Quantum μαζί με ολόκληρη την τεχνογνωσία της. Ήταν μεγαλύτερη επιχείρηση, αλλά τεχνολογικά πιο πίσω από την Quantum, που κατείχε την πρωτοπορεία μαζί με τη Seagate. Το ίδιο έγινε και δύο χρόνια αργότερα, που η Hitachi αγόρασε το αντίστοιχο τμήμα της IBM.

http://www.my-esm.com/story/OEG20001004S0009

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Χθες, στις 16:41]

Έχεις τρείς maxtor λες, έτσι; Είναι καλοί; Αν ναι τότε δεν πρέπει να έχεις παράπονο... ;)

2 60Mb και

1 160Μb

Φίλος που δούλευε σε μαγαζί με υπολογιστές 4 χρόνια μου είπε ότι είδε πολλούς σκληρούς χαλασμένους κάθε μάρκας εκτός από maxtor.

Μάλλον σταβά το πήρες το θέμα. Εγω μια ερώτηση έκανα στην αρχή αν αληθέυει αυτό που άκουσα .

Από maxtor ευχαριστημένος απο Quantum (τύπου Bigfoot κ. α.) ΚΑΘΟΛΟΥ (αργοί και βασανιστικοί)

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας 2 παλιούς Quantum 20GB μπορώ να πω οτι όντως ήταν κα΄πως αργοί. Μιλάμε για 2001 βασικά αλλά και πάλι πιστεύω οτι θα υπήρχαν γρηγορότεροι.

Για τους Quantum γενικώς είχα ακούσει καλά λόγια από τον αδερφό μου που πρόλαβε εκείνη την εποχή.

Τους Maxtor από την άλλη δεν τους έχω δουλέψει ποτέ. Για κάποιο άγνωστο λόγο δε μου γεμίζανε ιδιαίτερα το μάτι αλλά καθώς τελευταία ακούω κάποια καλά λόγια μάλλον πρέπει να ναι αρκετά καλοί... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Valderant

Φίλος που δούλευε σε μαγαζί με υπολογιστές 4 χρόνια μου είπε ότι είδε πολλούς σκληρούς χαλασμένους κάθε μάρκας εκτός από maxtor.

Μήπως εννοούσε ότι δεν είχε δει ποτέ του maxtor γενικά; :p

(γιατί μάλλον το αντίθετο ισχύει....)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι δίσκοι έχουν απώλειες... το return rate στους δίσκους κάθε μάρκας αγγίζει το 3-4% στον χρόνο ζωής τους. Είναι θέμα τύχης πιστεύω.. έχοντας δουλέψει με όλες σχεδόν τις μάρκες, 2 δεν μου γέμισαν ποτέ το μάτι και από αυτές η μία από όσο ξέρω έχει βελτιωθεί αρκετά (σε ότι αφορά την αξιοπιστία δηλαδή) ... Fujitsu + Samsung.. η Samsung έχει στρώσει πολύ και μάλιστα κάνει "καριέρα" αθόρυβης λειτουργίας αλλά δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο να επιδείξει τελευταία άσε που δεν παίζει και ιδιαίτερα στην αγορά. Η Fujitsu δεν ξέρω αλλά τα ελάχιστα κομμάτια που έχω δουλέψει ήταν σύντομα για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Τελικά δηλαδή μάλλον οι Western Digital είναι οι καλύτεροι... :p

Γιατί και οι Seagate την έχουν λίγο λερωμένη τη φωλιά τους... Τέσπα.

WD = 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

SEAGATE = 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

Προσωπικά, προτιμώ Seagate & Hitachi...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, να σου αναλύσω τη γνώμη μου...

Έχω δουλέψει παλιότερα με Quantum και Western. Το σύστημά μου αυτή τη στιγμή έχει πάνω έναν Seagate 80GB SATA για το λειτουργικό και έναν Western 40GB (8MB cache) IDE για τα αρχεία μου. Λοιπόν, οι Quantum δεν με πολυσυγκίνησαν... O Seagate αποδείχτηκε περισσότερο θορυβόδης από αυτό που θα έπρεπε να είναι. Είχα και κάποια ψιλοπροβληματάκια τελευταία αλλά αυτά μάλλον ήταν δικιά μου μαμακία. Ο Western κάνει λιγότερο θόρυβο πιστεύω και δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα με Western.

Δε λέω, η 5ετής εγγύηση είναι κάτι ιδιαίτερα δελεαστικό ωστόσο η εμπειρία μου με τις δυο εταιρίες έδειξε πως έτυχε να μου κάτσει καλύτερα ο Western. Τώρα βασικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη Seagate, μια χαρά εταιρία φαίνεται αλλά αν ήταν να πάρω δίσκο θα δυσκολευόμουν πολύ να επιλέξω ωστόσο πιθανότατα θα επέλεγα κάτι ανάμεσα σε αυτά τα δυο.

Όσο για τους Hitachi, δεν ξέρω, δεν έχω δουλέψει ποτέ. Αλλά γενικώς το όνομα Hitachi δεν μου φαίρνει στο μυαλό την κορυφαία ποιότητα... Θα μου πεις βέβαια, όλα τα DVD είτε Toshiba γράφουν απ'έξω είτε Nec είτε είτε (λέω τώρα στην τύχη) hitachi είναι στην ουσία. Τέσπα. Όλα καλά είναι, απλώς κάποια πράγματα μερικές φορές είναι καλύτερα από άλλα... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Χθες, στις 17:48]

Μήπως εννοούσε ότι δεν είχε δει ποτέ του maxtor γενικά; :p

(γιατί μάλλον το αντίθετο ισχύει....)

ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ maxtor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλή η εγγύηση, αλλά έχει να κάνει μονάχα με την τσέπη μας, και όχι με τα δεδομένα μας. Δηλαδή, εάν κάποιος κατασκευαστής σας δώσει εγγύηση 20 χρόνια, δεν θα παίρνετε backup;

Πιο γενικά, είναι τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός πλέον, (και τόσο μεγάλη η πίττα), που όλοι ανεξαιρέτως οι κατασκευαστές δίσκων δεν μπορούν παρά να φτιάχνουν καλούς δίσκους, οτιδήποτε και αν εννοούμε με τη λέξη «καλούς». Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μείνει και πολλοί, είναι μόλις 7: Seagate, Hitachi, Maxtor, Western Digital, Fujitsu, Toshiba και Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [16-10-2005 16:29]

Καλή η εγγύηση, αλλά έχει να κάνει μονάχα με την τσέπη μας, και όχι με τα δεδομένα μας. Δηλαδή, εάν κάποιος κατασκευαστής σας δώσει εγγύηση 20 χρόνια, δεν θα παίρνετε backup;

Καλή η ερώτησή σου....!!

Εγώ πάντος θα έκανα.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μαζί σου γιατί κάνεις backup λόγο του ότι αμφισβητείς τις εγγυήσεις των κατασκευαστών ή φοβάσε ότι ήδη τα δεδομένα σου διατρέχουν κίνδυνο να χαθούν παρόλου που είναι αποθηκευμένα σε μέσω (πχ σκληρό δίσκο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Valderant

Διαφωνώ μαζί σου γιατί κάνεις backup λόγο του ότι αμφισβητείς τις εγγυήσεις των κατασκευαστών ή φοβάσε ότι ήδη τα δεδομένα σου διατρέχουν κίνδυνο να χαθούν παρόλου που είναι αποθηκευμένα σε μέσω (πχ σκληρό δίσκο).

Το backup δέν έχει να κάνει με την εγγύηση ή την αξιοπιστία του μέσου..

Όταν έχεις σώσει κάτι που χρειάζεσαι ή δεν μπορείς να αναπληρώσεις, φροντίζεις πάντα, άσχετα με το που είναι αρχικά σωσμένο να το αποθηκεύσεις και κάπου αλλού.. για να μήν το σβύσεις εσύ κατά λάθος, για αποφυγεί ιών, για να μην γρατσουνιστεί το δισκάκι που το έγραψες και έχουμε κλάματα και ένα σωρό άλλους λόγους.. είτε πάρεις backup στην ταπεινή δισκέτα, ή σε ένα ολοκαίνουριο Blue Ray / HD DVD, το κάνεις για τον ίδιο ακριβώς λόγο.. την ασφάλεια των δεδομένων σου... πολλές εταιρείες πέρνουν backup του backup μέσω δικτύου σε άλλο χώρο σε άλλο κτήριο ακόμη και σε άλλη χώρα, ώστε και σεισμός να γίνει, τα δεδομένα να είναι ασφαλή.

’λλωστε, όσο ασφαλής κι άν είναι ο δίσκος, μπορεί να καεί από άλλους λόγους, όχι κατασκευαστικούς.. φωτιά, βραχυκύκλωμα κλπ κλπ .. οπότε ανάλογα με το τί έχεις να προστατεύσεις επενδύεις σε λύσεις backup!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.