Jump to content



Συνδεση εξωτερικης πηγης ηχου


Nikos007

Recommended Posts

Παιδια εχω μια απορια σχετικα με τη συνδεση ενος tuner (ραδιο) στην καρτα ηχου. Η καρτα ειναι on board και η μητρικη ειναι η Abit AN7.

Το ραδιο βγαζει 2 RCA. Πηρα τα καταλληλα καλωδια απο 2 RCA σε καρφι. Συνδεσα το καρφι στην εισοδο της καρτας και τα ηχεια μου στην καρτα τα οποια ειναι Creative 4.1. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταφερει να ακουσω ηχο και απο τα τεσσερα ηχεια παρα μονο απο τα δυο και το sub. Οταν παιζω mp3 ακουω κανονικα. Θα ηθελα να μου πειτε αν γινεται να παιζουν ολα παιρνοντας σημα απο την εξωτερικη πηγη.

Ολη αυτη η ιστορια γινεται γιατι θελω να φτιαξω HTPC και ψαχνομαι λιγο με τις συσκευες μου ετσι ωστε να δω τι θα χρησιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

απο 2καναλη εισοδο, θελεις 5καναλο ηχο. απλα δεν.

τα mp3, 2καναλα οντως, παιζουν απο ολα τα ηχεια εξαιτιας των διαφορων κολπακίων που κανει η creative.

αναλογες εξυπναδες εκαναν με τον οδηγο της Live 5.1.

οι πρωτοι driver, επαιζαν τα audio cd σε 5.1. μετα βγηκε η audigy, αλλαξαν οι driver και τερμα τα κολπα. επρεπε να αλλαξεις καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikos007 [Χθες, στις 08:28]

Ξεχασα να αναφερω οτι οταν στις ιδιοτητες του ηχου πατησω ψηφιοποιηση του σηματος εισοδου ακουω και απο τα 4 αλλα η ποιοτητα ειναι χαλια μαυρα

Mόνο με το "ψηφιοποίηση" γίνεται αυτό που θες. Επειδή η στάθμη εγγραφής στο πίνακα δεν είναι στην ουσία volume αλλά gain, βάλε το στο ελάχιστο και παίξε με τη στάθμη του line out του tuner σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Mόνο με το "ψηφιοποίηση" γίνεται αυτό που θες. Επειδή η στάθμη εγγραφής στο πίνακα δεν είναι στην ουσία volume αλλά gain, βάλε το στο ελάχιστο και παίξε με τη στάθμη του line out του tuner σου.

Την ψηφιοποιηση δεν ειναι εφικτο να την εργοποιησω γιατι ο ηχος ειναι χαλια. Αλλα εχεις δικιο και οταν ακουω απο τα δυο ηχεια, το volume της line in στην ουσια το gain το εχω πολυ χαμηλα και αυξανω ενταση απο τα ηχεια. Αυτο για να μην χανω σε ποιοτητα.

Απλα ηθελα να ξερω αν ειναι δυνατον να παρω ηχο 5.1 και απο την εξωτερικη πηγη, επειδη θελω το ολο συστημα να χρησιμοποιηθει σε HTPC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.