Jump to content



Πρόβλημα με τον σκληρό και τα Windows


petaloudaki

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω ένα προβλημα.. Χτές πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή και πρίν φορτώσει τα Windows

έγραφε DISK NOT FOUND OR DISK FAILURE,κάτι τέτοιο.Έκανα format κούνησα λίγο και το καλώδιο του ρεύματος μήπως δεν πατούσε καλά

αλλά πάλι τα ίδια.Έχω δύο σκληρούς ,στον ένα έχω τα Windows και ο άλλος είναι χωρισμένος σε δύο partitions με

τα προγράμματα και με τα αρχεία μου.Για αυτό είπα να βγάλω τον ένα σκληρό (αυτόν που είχα τα Windows) και άφησα τον άλλο. Αφού τον όρισα ώς master

έβάλα τα Windows σε ένα partition του και στο άλλο άφησα τα αρχεία.Μόλις αντέγραψε όμως τα αρχεία των Windows και πήγε να κάνει την εγκατάσταση έβγαλε μία γραμμή με

κινέζικα. (Η γραμμή αυτή βγήκε εκεί που γράφει να πατήσείς ένα πλήκτρο για να κάνει boot απο το CD).Έκανα 2-3 φορές restart αλλά πάλι τα ίδια.Τι να φταίει? Ο σκληρός είναι καινούργιος.

Τώρα έχω πάνω και τους 2 δίσκους και έχω περάσει τα Windows στον παλιό δίσκο και δουλεύει κανονικά αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσει πάλι και

γράψει:DISK NOT FOUND OR DISK FAILURE για αυτό θέλω να κάνω τον καινούργιο δίσκο να δουλέψει. Καμιά ιδέα? ’ν τα έγραψα κάπως μπερδεμένα

συγγνώμη και πείτε μου το για να σας εξηγήσω. Ευχαριστώ..!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραμα σε αυτες τις περοπτωσεις ειναι να κατεβασεις τα tools του κατασκευαστη κ να τρεξεις τα διαγνωστικα.

Αφου περασαν κανονικα τα win στο παλιο σκληρο,σημενει πως ή ο νεος σκληρος ή το καλωδιο του εχει καποιο προβλημα.Δωκιμασε κ ενα αλλο καλωδιο λοιπον ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένας δεν είναι Sata.Τον καινουργιο δεν τον εγκατέστησα τώρα!Το έιχα κανα 2μηνο και δούλευε κανονικά μαζί με τον παλιό!Απλά ξαφνικά δεν λειτουγούσε.Βασικά εγώ τώρα θέλω να βγάλω τον παλιό για να είμαι σίγουρος και να αφήσω μόνο τον καινούργιο αλλά μου βγάζει αφτά τα κινέζικα! Κάτι άσχετο όταν άφησα τον νέο σκληρό έκανα 3 partitions.Στο ένα τα Windows,στο άλλο τα προγράμματα και στο άλλο τα Αρχεία (Μουσική,Βιντεο...) μήπως φταίει αυτό αν και δεν νομίζω. Επίσης σας αναφέρω πώς έχω βάλει τα τα drives.

IDE Primary Master: παλιός σκληρός με τα Windows

IDE Primary Slave: νέος σκληρός με προγράμματα και αρχεία

IDE Secondary Master: DVD player

IDE Secondary Slave: DVD - recorder

Ενώ όταν άφησα μόνο τον καινουργιο ήταν ώς εξής:

IDE Primary Master: νέος σκληρός με τα Windows και προγράμματα και αρχεία

IDE Primary Slave: κενό

IDE Secondary Master: DVD player

IDE Secondary Slave: DVD - recorder

Αυτό που με ενδιαφέρει δηλαδή είναι να κάνω να λειτουργήσει μόνος του ο νέος σκληρός και να μην βγάζει τα κινέζικα όταν πάει να κάνει την εγκατάσταση των Windows.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις κανει λαθος στο jumper στον ενα που αφηνεις μονο του,τοτε πιθανων να εχεις χτυπημενο δισκο.καποια κατεστραμμενα clusters εφταιγαν σε εμενα τουλαχιστον σε μια παλια μου αποπειρα να περασω win σε εναν παλιο μου δισκο...τα εκανα ενα repair...σε μια αλλη παλι,ηταν χτυπημενος τελικα ο δισκος...ευχομαι να μην ισχυει και σε σενα...

Link to comment
Share on other sites

Χτές έκανα είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια. ’φησα τον παλιό δίσκο ώς MASTER και τον καινούργιο ώς SLAVE. Έκανα άλλο ένα format (το 5-6 μέσα σε 2 μέρες ) :mad: και έβαλα τα Windows στον Master χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα άλλο ,ούτε drivers ούτε προγράμματα! Έκανα 5-6 restart και όλα ήταν μια χαρά! Με το που έβαλα κάποια drives και προγράμματα (τα βασικά) π.χ. drivers κάρτας γραφικών,ήχου, και chipset.... έκανα restart για να λειτουργήσουν και ξαφνικά πάλι τα ίδια DISK BOOT FAILURE OR DISK NOT FOUND..... A!!!!Δέν αντέχω άλλο :cry: Δοκίμασα σε Safe Mode και λειτουργεί κανονικά άρα υποθέτω ότι φταίνε οι σκληροί δίσκοι! Μάλλον κάποιος driver της Asus που έβαλα ίσως να κάνει την ζημιά! Υπόψην ότι αυτούς τους drivers τους έχω ξαναεγκαταστήσει και πιό παλιά χωρίς κανένα πρόβλημα! Τώρα ξαναέκανα format και λέω να βάζω σιγά σιγά τα drivers και κάθε φορά να κάνω επανεκίνηση μέχρι να βρώ τι φταίει. Το σύστημα είναι της υπογραφής!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα άλλο ένα format και μετά έκανα 2-3 επανεκιννήσεις και όλα ok! Μόλις εγκατέστησα τους drivers της κάρτας γραφικών (το μόνο πράγμα που εγκατέστησα,τίποτα άλλο) και έκανα επανεκίνηση κατευθείαν έβγαλε το ίδιο μήνυμα! Μετά είπα να βγάλω τον τον σκληρό που εχω ως slave όλα πάλι λειτουργούσαν μια χαρά. Μάλλον φταίει ο 2ος σκληρός.Τι να κάνω? Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα για να δώ αν έχει προβλημα ο σκληρός?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.