Jump to content



EIZO s1910 καλη επιλογη???


tolispl

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tolispl [18-10-2005 13:50]

ghosting μονο σε HD video,σε 720 576 ολα οκ.

Σε τι αναλυση ειδες ghost?

Γιατι εγω σε 1080i HDV κάτι demos της Microsoft δεν ειδα.

Η οθονη ειναι εξερετική επιλογή και η κορυφαία στις 19''

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ιστορία με το ghosting είναι λίγο περίεργη. Εγώ για παράδειγμα έχω παρατηρήσει τελευταία οτι κάνει πολύ έντονο ghosting ο άσπρος κέρσορας του mouse σε μαύρο ή γκρι φόντο. Αντίθετα, σε περιβάλλον παιχνιδιού δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Ο λόγος φαντάζομαι οτι έχει να κάνει με το οτι στην πρώτη περίπτωση έχεις πολύ λίγες λεπτομέρειες και δυο συγκεκριμένα χρώματα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχεις ένα χάος χρωμάτων και σχεδίων οπότε είναι λίγο πιο δύσκολο να εντοπίσει το μάτι τη διαφορά, ειδικά απο τη στιγμή που τα χρώματα εναλλάσωνται με τεράστια ταχύτητα το ένα το άλλο...

edit: Για να μην παρεξηγηθούμε, η δικιά μου είναι η L568 με ονομαστικό rt=25ms. Όχι η S1910...

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις χαμηλά επίπεδα στο brightness?? εμένα κάνει αυτό που λες όταν έχω brightness κάτω απο 40-50 στα 100. pva panel δεν έχει η δικιά σου? λογικά πρέπει να έχει τις ίδιες συμπεριφορές με mva που έχει η δικια μου

Link to comment
Share on other sites

Τη φωτεινότητα πάντα (εκτώς απο όταν έχω κλειστά τα φώτα) την έχω στο 100. Οπότε... ;)

Επίσης δε νομίζω να φταίει αυτό αφού η φωτεινότητα είναι απο λάμπες και όχι από το ίδιο το panel οπότε δεν πιστεύω να έχει σχέση με το response time... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απαντάω αργοπορημένα αλλα τώρα είδα το ποστ.

νομίζω οτι συγχέεις το brightness με το backlight

το backlight είναι που προέρχεται απο τις πίσω λάμπες. κανονικά η οθόνη σου θα πρέπει να έχει και τις 2 αυτές ρυθμίσεις ξεχωριστά τη κάθε μια, όπως βέβαια και τη ρύθμιση του contrast

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις lcd δινουν 2 χρονους αποκρισης κ συνηθως δινουν για midtones. Πανω κατο το ιδιο ισχυει κ για την l568. Φυσικα αλλο 25ms gray to gray και αλλο αν αναφερεται σε white-black. Αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος που εχει ασχοληθει. Για το brithness δεν ειπε κανεις τπτ. Δεν ειναι λιγο το 250?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.