Jump to content



επιτέλους ξανά λίγο modding...


elk

Recommended Posts

Έφτασε επιτέλους η ώρα να κάνω μια αναβάθμιση της προκοπής (ελπίζω), μετά την πίκρα που έφαγα απο το p45 ds3r της gigabyte, καθώς δεν βγήκε αντάξιο των προσδοκιών μου είπα να γυρίσω πίσω στην πρώτη μου αγάπη την EVGA (αχ που να σε καημμένο 680ι...):)

IMG_0010.jpg

την έκανα ζευγάρι με έναν 920 και με μνήμες της geil στα 1333 ddr3 3x2gb με 9-9-9-24 timings

IMG_0016.jpg

και επειδή όλα τα λεφτά έφυγαν στην αναβάθμιση δεν έμεινε φράγκο για case, έτσι αποφάσισα να αδειάσω την αποθήκη από πράγματα που τα έιχα σε αχρηστία εδώ και καιρο...

πρώτα από όλα το case είναι ένα παλιό που στέγαζε διάφορα συστήματα κυρίως κατεβαστήρια το οποίο όμως είχε μεγάλο ύψος και με΄βόλεψε στην εγκατάσταση ενός ψυγέιου το οποίο προέρχεται από ότι θυμάμαι από κλίματιστικό αυτοκινήτου...

το case βάφηκε μπλε με μπογιά που είχε περισέψει.

εδώ με το σύστημα νερού εγκατεστημένο σε leak test

IMG_0018.jpg

έτοιμοι για απογείωση (ξέμεινα απο μαύρους ανεμιστήρες και την τελευταία στιγμή βρήκα λύση και το έκανα τρικολόρε)

IMG_0017.jpg

εδώ ο fan controler της zalman έξι καναλιών τον οποίο δυστυχώς δεν είχα και αγόρασα.

IMG_0022.jpg

μια άποψη από την laing vario d5 στριμωγμένη (ένα modular τροφοδοτικό θα έκανε την ζωή μου πιο έυκολη.

IMG_0037.jpg

το tank είναι από ένα κιτ της thermaltake και είχε ξεμείνει αφού η αντλία μας άφησε καιρούς

IMG_0039.jpg

η παντέντα για το socket 1366 με τσέρκι ( είναι λίγο αηδία αλλά το block έχει καλό πάτημα)

IMG_0036.jpg

μερικές με το σύστημα τελειωμένο και τοποθετημένο στο γραφείο

IMG_0042.jpg

IMG_0029.jpg

IMG_0028.jpg

IMG_0025.jpg

LOL το case έχει ιστορία πάνω του:p

IMG_0035.jpg

να και τα πρώτα αποτελέσματα

p17136.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

τελειο φιλε.αλλα στη φωτογραφια εκει που εχεισ τα αυτοκολητα τα σπας.βασικα ο bastard πρεπει να ηταν απο τους καλυτερους σου επεξεργαστες ε?:pκαλοδουλευτο το μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

τελειο φιλε.αλλα στη φωτογραφια εκει που εχεισ τα αυτοκολητα τα σπας.βασικα ο bastard πρεπει να ηταν απο τους καλυτερους σου επεξεργαστες ε?:pκαλοδουλευτο το μηχανημα

Σ ευχαριστώ φίλε!

έχεις δίκιο ο bastard μαμούσε!! This is Spartaτσ τσ τι εποχές και αυτές....:p θυμάμαι το pc στις δόξες του με τις 2 voodoo μέσα... τερατώδες...:D

ps συγχαρτήρια και για την πρώτη θέση στον διαγωνισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε θυρίο, Την μητρική που στο κάλο την βρίκες?

Έψαξα σε όλα τα ελληνικά μαγαζία που ξέρω και δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Ωραίος, ειδικά το ραδιατέρ, αλήθεια πόσο ασήκωτο είναι?

Αντέ Μπράβο

Υ.Γ. Δεν το πολυκολακευεί η καλή πλίν ακατάστατη πατέντα. Τσέκαρε το για κανένα bracket του supreme 10 γιούρα το πολύνα έχει μαζί με βάση (νομίζω έχει το multirama h plaisio)

Link to comment
Share on other sites

Την μητρική την είχε το e-shop τώρα την έβγαλε απο το site δεν ξέρω γιατί...

Το pc είναι βαρύδιο φοβάμαι ότι θα το βρω μέσα στο κατεβαστήρι που είναι απο κάτω κάνα πρωϊνό:D

δεν μπόρεσα να βρώ τέτοιο αντάπτορα-bracket ρε γμτ και δεν μπορούσα να περιμένω άλλο , ήδη είχα τα κομμάτια για 15 μέρες μέσα στην ντουλάπα μέχρι να βρω χρόνο να το συναρμολογήσω...:(

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο elk! ;)

Το ψυγείο πολύ τέρας.

Αν μπορείς δώσε καμιά καλύτερη φωτό από την πατέντα με το τσέρκι.

closeups1366.jpg

η ψηφιακή είναι λίγο μάπα δεν βγαίνει πιο καθαρή... δεν είναι και τίποτα σπουδαίο πράγμα απλά 2 τσέρκι χοντρά πιέζουν το μπλοκ προς τα κάτω, βοηθάει το γεγονός ότι το κεντρικό σημείο από πλέξι που είναι η είσοδος και η έξοδος προεξέχει ελαφρώς και δεν αφήνει το μπλοκ να γλυστρίσει προς τα κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Λιακο μεγιες :) Αυτα τα ανεμιστηρια δεν σε παιρνουν τα αυτια?

Σ' ευχαριστώ Χρήστο:)

έχω τις στροφές πολύ χαμηλά, ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος, αυτή που παίρνει αυτιά είναι η 4870x2 και το tagan όταν ανεβαίνουν τα frames:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έφτασε η ώρα για αναβάθμιση κουτιού...

Πήρα επιτέλους αυτό το cosmos s που είχα βάλει στο μάτι τόσο καιρό μαζί με άλλα καλούδια.

Το ψυγείο τέρας τελικά αποδείκτηκε μάπα και θα αντικατασταθεί... ακόμα θα προστεθούν waterblock στις κάρτες γραφικών και στο motherboard...

Θα δοκιμάσω να βάλω 2 τριπλά ψυγεία μέσα στο cosmos ένα χοντρό για την cpu και ένα κανονικό για το chipset και τις κάρτες...

Κάποιες πρώτες φώτο καθώς περιμένω ακόμα κάποια πράγματα...

εδώ η προσπάθεια να βάλω το tagan με το χταπόδι του

P0839_02-06-09.jpg

το μπλοκ μαζί με το κιτ για s1366 και το backplate (τέλος πια η πατέντα)

P1055_03-06-09.jpg

να δω πως θα τα κρύψω...

P1614_02-06-09.jpg

και τέλος τα μπλοκ για το chipset

P1830_02-06-09.jpg

σε λίγο η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

ήρθαν σήμερα το πρωί τα ψυγεία κάτω το black ice gts 360 και πάνω το danger den extreme νομίζω...

P1829_02-06-09.jpg

και άρχισε η τοποθέτηση, πρώτα το τριπλό χοντρό dangerden το οποίο μπήκε στην μαμά θέση αφού πρώτα αφαιρέθηκε η σίτα για καλύτερη ροή αερά, σε αντίθεση με το black ice gts το οποίο έρχεται με βίδες αυτό ήταν σκέτο και έκανα μία ώρα να βρώ καμία βίδα της προκοπής:mad:

P2059_02-06-09.jpg

το δεύτερο με προβλημάτισε αρκετά δεδομένου ότι δεν ήθελα ούτε έξω από το κουτί να είναι αλλά και ούτε να μου φάει όλα τα drive bays...:(

τελικά ύστερα από πολύωρη σκέψη και αφού κοιτούσα το κουτί σαν χαμένος για κανένα μισάωρο μου ήρθε η ιδέα, θα το βάλω στον πάτο...

βάζοντας εξωτερική βάση ψυγείου ανάποδα δημιούργησα το απαραίτητο ύψος.

P2334_02-06-09.jpg

μετά σειρά είχαν τα φουρφούρια

P2333_02-06-09.jpg

και έπειτα η κοπή του πάτου με ανορθόδοξο τρόπο ,το dremel τελικά το ήπε το ποίημα,

P0001_03-06-09.jpg

και η τοποθέτηση δύο χοντρών silenx για να δημιουργηθεί μια διάταξη pushpull...

P0112_03-06-09.jpg

και τέλος η τοποθέτηση του ψυγείου στον πάτο

P0114_03-06-09.jpg

P0115_03-06-09.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι Χρήστο ανοιχτήρι είναι και μιλάμε το έκοψε σαν βούτυρο.:p

Βάλε τα fans σε διάταξη pull.

Δηλαδή να τραβάνε αέρα από το ψυγείο.

Θα έχεις καλύτερες θερμοκρασίες.

Μια χαρά πάει!! Keep Modding!

thanks έχω βάλει και στα 2 ψυγεία οι επάνω να φυσάνε και οι κάτω να ρουφάνε εννοείς να ρουφάνε και οι πάνω και οι κάτω;;

οι fan είναι uv...

αργά το βράδυ η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια...

2 παρατηρησεις μονο...κριμα που εκοψες την σιτα στην κορυφη. Δεν κοβει καθολου την ροη...εγω το εχω με την σιτα...

και δευτερο καλυτερο θα ηταν να προτιμουσες ενα τροφοδοτικο modular για να γλυτωσεις απο πολλαααα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Πολυ καλη δουλεια...

2 παρατηρησεις μονο...κριμα που εκοψες την σιτα στην κορυφη. Δεν κοβει καθολου την ροη...εγω το εχω με την σιτα...

και εγώ το σκέφτηκα ότι τζαμπα την κόβω αλλά το είδα σε ένα forum ξένο ότι και καλά είναι καλύτερα , επειδή έχω βάλει και από πάνω και από κάτω από το ψυγείο της οροφής ανεμιστήρες δεν φαίνεται ότι λείπει η σίτα..

και δευτερο καλυτερο θα ηταν να προτιμουσες ενα τροφοδοτικο modular για να γλυτωσεις απο πολλαααα καλωδια

το modular είναι η καλύτερη λύση δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα να τα συμμαζέψω, αλλά δυστυχώς το tagan 900w το έχω από εποχή 7950gx2 και λυπάμαι να δώσω έξτρα λεφτά για καινούργιο...

-----

η δουλειά προχωράει...

εγκατάσταση block chipset, mosfet, cpu...

P1704_03-06-09.jpg

P1705_03-06-09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.