Jump to content



Πρόβλημα με ανάγνωση DVD


daospi

Recommended Posts

Mιας και ο σκληρός του Sony RDR-HX1000 είχε αρχίσει να γεμίζει,αποφάσισα να γράψω σε DVD τις ταινίες και κάτι άλλα ψιλοπράγματα που είχα γράψει.Μέχρι εδώ όλα ΟΚ.Το πρόβλημα είναι ότι τα DVD που γράφω,το DVDR του υπολογιστή (NEC 3520) είτε τα βλέπει άδεια είτε παρουσιάζει σφάλμα στο άνοιγμα τους.Στο επιτραπέζιο της Sony όμως,τα DVD παίζουν κανονικά.Το άλλο παράξενο είναι ότι όταν χρησιμοποίησα δισκάκια της Memorex (DVD-RW) όλα έπαιξαν κανονικά (περίπου) στο pc! HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα απλά σου έτυχε αυτή η ατυχία. Ούτε βέβαια αυτό σημαίνει πως το DVD-R σου είναι για πέταμα. Απλά είσαι άτυχος. Δεν ξέρω τώρα αν του κάνεις κανένα καθαρισμό η κάποια αναβάθμιση του firmware πετύχεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω ειχα αντιστοιχα προβληματα...Να γραφεις σε +R και κοιτα και λιγο απο TaiyoYuden μερια.Βεβαι το εκνευριστικο κυριως με τις οπτικες συσκευες των Pc ειναι οτι το καθενα εχει διαφορετικη συμπεριφορα με το αναλογο media που του τοποθετουμε.Π.χ το Plextor 24/10/40που εχω τα no name cd-r τα διαβαζει σφαιρα ενω τo Pioneer 120S ουτε που τα βλεπει και το ND-3500 ισα που τα διαβαζει...Γι αυτο

1)Γραφε σε +R αν γραφει το sony(εχω καιρο να ασχοληθω με τα στερεοφωνικα και τα high-end τους)

2)Κατεβασε το τελευταιο f/w για το 3540 και OXI κανενα ripped...

3)πες μας αν εγινε τιποτα

Καλα μαστορεματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus [Χθες, στις 05:07]

Kαι γω ειχα αντιστοιχα προβληματα...Να γραφεις σε +R και κοιτα και λιγο απο TaiyoYuden μερια.Βεβαι το εκνευριστικο κυριως με τις οπτικες συσκευες των Pc ειναι οτι το καθενα εχει διαφορετικη συμπεριφορα με το αναλογο media που του τοποθετουμε.Π.χ το Plextor 24/10/40που εχω τα no name cd-r τα διαβαζει σφαιρα ενω τo Pioneer 120S ουτε που τα βλεπει και το ND-3500 ισα που τα διαβαζει...Γι αυτο

1)Γραφε σε +R αν γραφει το sony(εχω καιρο να ασχοληθω με τα στερεοφωνικα και τα high-end τους)

2)Κατεβασε το τελευταιο f/w για το 3540 και OXI κανενα ripped...

3)πες μας αν εγινε τιποτα

Καλα μαστορεματα

Δοκίμασα και Taiyo Yuden(DVD-R) αλλά και πάλι τπτ.Μέχρι στιγμής μόνο με Memorex κάτι γίνεται.Θα δοκιμάσω και με DVD+R(αν και χρησιμοποιώ DVD-R για λόγους συμβατότητας με άλλα DVD Player).Όσο για f/w έχω το 2.U3(modded).Mπορεί να έχω και άδικο,αλλά υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το CPRM,το οποίο βάζει στα DVD το Sony και δε τα διαβάζει το Nec.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.