Jump to content



Τι λέτε για Samsung 930BF


iceblade

Recommended Posts

Την βρήκα στο pixmania 360 ευρώ και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση... Την έχει μήπως κανείς να μου πεί εντυπώσεις; Επίσης ξέρει κανείς αν η Samsung δίνει 0-pixel εγγύηση;

Ευχαριστώ

Edit: Από ότι είδα μόλις υπάρχει και άλλο topic, οπότε αν θέλετε να γίνει merged

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Χθες, στις 23:47]

Δίνει zero pixel εγγύηση η Samsung. Έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλή έχει χρόνο απόκρισης 4ms και φοβερό design.

Απο ποτε?Πολυ καλη ειναι,αλλα με τοσες εξελιξεις στις tft οθονες δεν θα επαιρνα TN panel!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 02:45]

Απο ποτε?Πολυ καλη ειναι,αλλα με τοσες εξελιξεις στις tft οθονες δεν θα επαιρνα TN panel!

Όντως λέω τελικά να το καθυστερήσω και άλλο... Πότε όμως μπορούμε να περιμένουμε MVA ή s-ips me 4ms :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:34]

Ισχύει και στην Ευρώπη? Μόνο στην Κορέα είχα διαβάσει ότι ισχύει.

Samsung Electronics, the worlds largest manufacturer of LCD displays, last week announced intention to offer so-called zero-pixel-defect warranty on its LCD monitors. The campaign only applies to devices acquired in 2005 and only in South Korea :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 10:28]

Όντως λέω τελικά να το καθυστερήσω και άλλο... Πότε όμως μπορούμε να περιμένουμε MVA ή s-ips me 4ms :p

Υπάρχει η Samsung 970P που είναι PVA στα 6ms.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 13:17]

Υπάρχει η Samsung 970P που είναι PVA στα 6ms.:)

Μάλιστα...δηλαδή για να πάρω TFT που να έχει ΚΑΙ χρώματα ΚΑΙ response ΚΑΙ καλές γωνίες πρέπει να πουλήσω τη μάνα μου..χμμμ... :hmm:

Προς τις εταιρείες καταστευής οθονών: Παιδιά πρέπει να προσπαθήσετε κι άλλο... Πιστέψτε με, μπορείτε και καλύτερα. :yawn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 18:44]

Μάλιστα...δηλαδή για να πάρω TFT που να έχει ΚΑΙ χρώματα ΚΑΙ response ΚΑΙ καλές γωνίες πρέπει να πουλήσω τη μάνα μου..χμμμ... :hmm:

Στο greek-shops.de έχει 560, ποσό αρκετά λογικό για αυτά που προσφέρει η οθόνη.

Τόσα θυμάμαι είχα δώσει για μια CRT 17" Sony Trinitron τo 1999.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 17:25]

Στο greek-shops.de έχει 560, ποσό αρκετά λογικό για αυτά που προσφέρει η οθόνη.

Τόσα θυμάμαι είχα δώσει για μια CRT 17" Sony Trinitron τo 1999.:D

Από μια άποψη ναι... από την άλλη αισθάνομαι ότι η βιομηχανία των TFT οθονών είναι ένας εμπαιγμός στον καταναλωτή. Δηλαδή δε μπορεί να βγάζουν μια καινούρια τεχνολογία που να είναι σε σημαντικούς τομείς ΑΡΚΕΤΑ χειρότερη από την προηγούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Και εχουν να βγαλουν ακομα....Αγορασε την LG 1915S και θυμηθεις ολους εμας που την εχουν κανει διασημη.Θα βλεπεις νεες οθονες καθε λιγο και λιγακι και θα κλαις τα ευρωα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

Και εχουν να βγαλουν ακομα....Αγορασε την LG 1915S και θυμηθεις ολους εμας που την εχουν κανει διασημη.Θα βλεπεις νεες οθονες καθε λιγο και λιγακι και θα κλαις τα ευρωα σου.

Τι εννοει ο ποιητης?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι οι ΤFT/LCD ειναι τεχνολογιες που αναπτυσονται και θα συνεχισουν να αναπτυσονται για πολυ καιρο.Οποτε εσυ και γενικα εμεις αυτο που εχουμε να κανουμε ειναι να αγοραζουμε αυτο που θεωρειται πιο συμφερον οικονομικα και δοκιμασμενο φυσικα απο χρηστες σαν εμας.Ας πουμε σιγουρα μια ΕΙΖΟ ειναι καλυτερη απ την 1915 αλλα ποσο καλυτερη ωστε να δικαιολογει το επιπλεον κοστος αποκτησης;Εκτος βεβαια εαν εσυ διαθετεις τα χρηματα αυτα...Τοτε αλλαζει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus [12-11-2005 15:09]

Εννοω οτι οι ΤFT/LCD ειναι τεχνολογιες που αναπτυσονται και θα συνεχισουν να αναπτυσονται για πολυ καιρο.Οποτε εσυ και γενικα εμεις αυτο που εχουμε να κανουμε ειναι να αγοραζουμε αυτο που θεωρειται πιο συμφερον οικονομικα και δοκιμασμενο φυσικα απο χρηστες σαν εμας.Ας πουμε σιγουρα μια ΕΙΖΟ ειναι καλυτερη απ την 1915 αλλα ποσο καλυτερη ωστε να δικαιολογει το επιπλεον κοστος αποκτησης;Εκτος βεβαια εαν εσυ διαθετεις τα χρηματα αυτα...Τοτε αλλαζει το θεμα...

Σωστό σε βρίσκω... Προς το παρόν λέω βέβαια να μείνω με τη LG 915FT Plus που έχω για CRT (και έχει βγεί ΠΑΡΑ πολύ καλή).. Θα περιμένω, προς το παρόν δεν πιστεύω ότι αξίζει και τόσο η αγορά μιας TFT (εκτός αν παίρνεις καινούριο υπολογιστή, ή η οθόνη που έχει δεν είναι καθόλου καλή). Η TFT έναντι μιας καλής CRT πιστεύω ότι δεν αξίζει τα λεφτά της (εκτός αν είναι μείζονος σημασίας το πρόβλημα του χώρου, εκεί αξίζει και ίσως με το παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Θα σου πω μονο ενα. Βρες ενα οποιοδηποτε τροπο να εχεις μια tft για μια εβδομαδα στο σπιτι σου ( ενταξει οχι ο,τι να ναι ) και μετα δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπας σε crt. Νιωθεις να σε ποναει το κεφαλι σου. Η διαφορα στα χρωματα πλεον ειναι ασημαντη.

Ενδεχομενος σε οθονες οπως η νεα eizo τα χρωματα να αποικονιζονται και πιο καλα.

Κανεις δεν εχει βιονικο ματι και να καταλαβαινει διαφορα σε οθονες με 8ms σε σχεση με μια crt.

Μη μπαινεις στη λογικη να καθυστερησεις και αλλο για κατι καλυτερο. Χτυπα την εδω και τωρα. Αμεσως μετα κανε μας μια παρουσιαση. Να δεις θα αρχιζεις καπως ετσι

"ευτυχως που πηρα την οθονη. Αλλη φαση. Συνηθισα κιολας.Τωρα 20 ωρες συνεχομενες παιχνιδι χωρις να νιωθω κουραση.Γιουουουπι!"

Link to comment
Share on other sites

Μορφέα παρότι δε διαφωνώ με αυτά που λες ισχύει και το εξής. Στο εργαστήρι οπου δουλεύω στο πανεπιστήμιο έχουμε και CRT και TFT (1915s) και για να είμαι ειλικρινής ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος με τις TFT. Να ξέρετε επίσης ότι τα μάτια τα χαλάει κυρίως η προσαρμογή στην κοντινή απόσταση και όχι η ακτινοβολία. Εντάξει όσο αφορά τις TFT ευκρίνεια είναι κορυφή, αλλά γωνίες θέασης και χρόνοι απόκρισης με χαλάνε αφάνταστα. Όταν βγάλουν MVA / PVA panel καλό με <12ms το συζητάω (και με τιμή <400) ’λλοι θα πουν ότι ζητάω πολλά, τελικά είναι θέμα προσωπικής γνώμης. Ναι γενικά η TFT είναι καλύτερη από την CRT αλλά εγώ όταν κάνω σε κάτι αναβάθμιση στον υπολογιστή θέλω να βλέπω ΜΕΓΑΛΗ διαφορά και να μην έχω σε κάποιους τομείς κάτι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από πριν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.