Jump to content



Western Digital 320 gb KAI θορυβος


pug_f_e

Recommended Posts

εχω τον παραπανω δισκο και δε ξερω αν ειναι φυσιολογικο, αλλα (για μενα τουλαχιστον) κανει αρκετη φασαρια..

Δεν εννοω οταν διαβαζει, τα γουργουρητα. Αυτα δε με πειραζουν καθολου..

Το συνεχομενο βουητο με εκνευριζει

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ????

Μπορει να μπει σε καμια θηκη, κατι , καμια πατεντα, γιατι το armor μπροστα ειναι ουσιαστικα ανοιχτο..Κατι σιτακια εχει μονο για να μη μπαινει η σκονη..

Link to comment
Share on other sites

εχω τον παραπανω δισκο και δε ξερω αν ειναι φυσιολογικο, αλλα (για μενα τουλαχιστον) κανει αρκετη φασαρια..

Δεν εννοω οταν διαβαζει, τα γουργουρητα. Αυτα δε με πειραζουν καθολου..

Το συνεχομενο βουητο με εκνευριζει

εγω εχω 2 απο δαυτους, τους ακουω μονο οταν γραφουν...

δοκιμασε να τρεξεις το διαγνωστικο της WD για να σιγουρευτεις οτι ειναι οκ ο δισκος. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 απο δαυτους, τους ακουω μονο οταν γραφουν...

δοκιμασε να τρεξεις το διαγνωστικο της WD για να σιγουρευτεις οτι ειναι οκ ο δισκος. ;)

το εκανα, οκ βγαζει...

ο δισκος ακουγεται εξω απο το κοτι σαν να ακουω εναν δυνατο ανεμιστηρα..

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε τρελη ιδεα και ευκαιρια για modding..:)

εχω ενα ολοιδιο κουτακι για δισκους σαν αυτου του κουτιου,κατω αριστερα, καβατζομενο απο παλιο κουτι φιλου

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804435

οποτε ο δισκος μετα την εξεταστικη θα μετακομισειbanana

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία... παίρνεις ένα κουτάκι είτε μεταλλικό είτε πλαστικό στο μέγεθος περίπου του σκληρού που να έχει κάποιο βάθος. Ανοίγεις μια τρύπα στα πλάγια και βάζεις ένα σωλήνα ο οποίος θα κινείτε ανοδικά και θα ξεπερνά το ύψος του κουτιού. Βάζεις μέσα λάδι(εκείνο το άχρωμο και άοσμο, όχι μαγειρικό) και βουτάς μέσα το σκληρό! Από το σωλήνα(εκεί που έκανες την τρύπα) θα περνά το καλώδιο του σκληρού και θα συνδέετε με τη μητρική. Τέλος κλείνεις το καπάκι από το κουτί και GG. Σχεδόν μηδενικός θόρυβος+ καλύτερη ψύξη!!!

Αν δεν κατάλαβες πες να σου κάνω ένα σχεδιάκι... Τώρα βαριέμαι!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία... παίρνεις ένα κουτάκι είτε μεταλλικό είτε πλαστικό στο μέγεθος περίπου του σκληρού που να έχει κάποιο βάθος. Ανοίγεις μια τρύπα στα πλάγια και βάζεις ένα σωλήνα ο οποίος θα κινείτε ανοδικά και θα ξεπερνά το ύψος του κουτιού. Βάζεις μέσα λάδι(εκείνο το άχρωμο και άοσμο, όχι μαγειρικό) και βουτάς μέσα το σκληρό! Από το σωλήνα(εκεί που έκανες την τρύπα) θα περνά το καλώδιο του σκληρού και θα συνδέετε με τη μητρική. Τέλος κλείνεις το καπάκι από το κουτί και GG. Σχεδόν μηδενικός θόρυβος+ καλύτερη ψύξη!!!

Αν δεν κατάλαβες πες να σου κάνω ένα σχεδιάκι... Τώρα βαριέμαι!

Και μετα ποιος καθαριζει την ποτισμενη πλακετα/σκληρο απο το λαδι σε περιπτωση που χαλασει??:o

Link to comment
Share on other sites

στην υποδοχη του καλωδίου δε θα θέλει κάποια μόνωση? εννοώ εκεί πχ που μπαίνει το καλώδιο από το τροφοδοτικό αν είναι λάδι δε θα πάθει βραχυκύκλωμα??:confused:

Το λάδι δεν είναι αγώγιμο. Εκεί στηρίζεται και η θεωρία του πισι βυθισμένου σε λάδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι δεν είναι αγώγιμο. Εκεί στηρίζεται και η θεωρία του πισι βυθισμένου σε λάδι ;)

Πως φαίνονται οι ψαγμένοι.. :cool:

Το λάδι είναι ιδανικό για ψύξη γιατί μπορεί να έρχεται σε επαφή με τα chip τώρα πρέπει να βρούμε και ένα τρόπο να το ψύχουμαι... Ίσως ένα phase change βουτηγμένο μέσα στο λάδι μέσα στο κουτί του pc :D

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία... παίρνεις ένα κουτάκι είτε μεταλλικό είτε πλαστικό στο μέγεθος περίπου του σκληρού που να έχει κάποιο βάθος. Ανοίγεις μια τρύπα στα πλάγια και βάζεις ένα σωλήνα ο οποίος θα κινείτε ανοδικά και θα ξεπερνά το ύψος του κουτιού. Βάζεις μέσα λάδι(εκείνο το άχρωμο και άοσμο, όχι μαγειρικό) και βουτάς μέσα το σκληρό! Από το σωλήνα(εκεί που έκανες την τρύπα) θα περνά το καλώδιο του σκληρού και θα συνδέετε με τη μητρική. Τέλος κλείνεις το καπάκι από το κουτί και GG. Σχεδόν μηδενικός θόρυβος+ καλύτερη ψύξη!!!

Αν δεν κατάλαβες πες να σου κάνω ένα σχεδιάκι... Τώρα βαριέμαι!

LOL!! για κανε με την πρωτη ευκαιρια ενα σχεδιο..

και καλυτερα αν μπορεις βαλε και καμια φωτογραφια το δικο σου..

Link to comment
Share on other sites

@unseen ναι το είχα κάνει...

[Απιστος Θωμας Mode ON] Προσωπικα αν δεν το δω δεν το πιστευω. Νταξ, να βαζουμε νερο, νταξ να βαζουμε phase/cascade/whatever αλλα κανενα απο ολα αυτα δεν εχει ΑΜΕΣΗ επαφη με το HW οπως λες εσυ με το λαδι. [/Απιστος Θωμας Mode OFF]

Αν σου σπαει τα νευρα απλα αλλαξε τον... WD 640 και ησύχασες.

Link to comment
Share on other sites

Το πισι είναι Κομοτηνή και τώρα είμαι Αθήνα...

Θα κατέβω κατά τις 27 του μηνός στην Κομοτηνή και θα σας το βγάλω φωτογραφίες!!! Αμάν πια... φαγωθήκατε... :gyros

Link to comment
Share on other sites

και κατι διαφορετικο....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1122061

ποια ειναι η γνωμη σας??

λεει οτι γινεται αθορυβο.ΛΟΓΙΚΟ, αφου τον κλεινει απο παντου..

λεει οτι τον ψυχει κιολας... Αυτο παιζει ? ή μπα???

το χει δοκιμασει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο. Είναι μεταλλικό και έχει μικρές άκρες αλα ψυκτράκι άρα θα αφξηθούν οι κρσδσδμοί.

Αν είναι τόσο ανιπόφορο βάλε λίγη μόνοση γύρω απ'τον δίσκο. λίγο αρμφλεξ και τελειώνει η υπόθεση.

EDIT: Τώρα πρόσεξα ότι έχει ειδικό τόπο για τις βίδες αλλα πάλι είναι μεταλλικό.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο αποψη φασαριας δε το φοβαμαι...

κλεινει τελειως, στη τελικη βαζεις και κανα τσιμουχακι ή κατι τελος παντων, αναμεσα στη θηκη και το κουτι ..

η ανησυχια μου ειναι η θερμοκρασια..πως θα ειναι μικροτερη η θερμοκρασια αφου το κλεινει τελειως( μονο για τα καλωδια εχει μια χαραμαδα

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως αυτό το μαραφέτι λειτουργεί σαν μια ενιαία ψύκτρα του δίσκου, εφάπτοντας στην πλακέτα και στα πλάγια (εξ ου και η άσπρη ταινία εσωτερικά, σαν κι αυτή που έχουν οι ψήκτρες των vga). Προσωπικά πιστεύω πως τίποτα καλύτερο και αποδοτικότερο από ένα χαμηλόστροφο 12άρι να βαράει... όχι και 15ευρώ για ένα κομμάτι αλουμίνιο :p

Link to comment
Share on other sites

δε μου λετε, ποιος ειναι ο ποιο αθορυβος sata??

εχω ακουσει για τον samsung..

ισχυει για ολα τα μοντελα?( 300 gb , 500, 640 gb ???)

απο αποψη ποιοτητας-αξιοπιστιας?

εγω παντα western digital ειχα και ημουν ευχαριστημενος (εκτος απο τη φασαρια..:D ), οποτε για αλλους δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.