Jump to content



Αγορά απο overclockers.co.uk Γνώμες!


iterator

Recommended Posts

Καλησπέρα!

1)Σκεφτομαι να κάνω αγορά απο το http://www.overclockers.co.uk/

Ποια η γνώμη σας; Έχει κανείς πραγματοποιήσει συναλλαγή μαζί τους; Είναι αξιόπιστοι;

Θέλω να πάρω την Sapphire ATI Radeon X800 GTO² 256MB DDR3 TV-Out/DVI που την βρίσκω μόνο στο συγκεκριμένο shop.

2)Ακόμα θα πάρω μνήμη: GeIL 1GB (2x512MB) PC3200 UltraX-BH5 CAS2 (GLX1GB3200DC). Αν τελικά αποφασίσω να πάρω 2GB τι προτείνετε;

2x1GB ή 4x512MB; Με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου, ακόμα μαθαίνω.

3)Απο μητρική έχω καταλήξει στην DFI LanParty UT NF4 SLI-D (Socket 939) PCI-Express. Αν όμως τελικά πάρω την πιο πάνω κάρτα γραφικών το SLI δε θα είναι άχρηστο; Μήπως σ' αυτή την περίπτωση να προτιμηθεί η DFI LanParty UT NF4 Ultra-D (Socket 939) PCI-Express;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις Ati παρε την συγκεκριμενη mobo με chipset ATI...

Για μνημες παρε 2*1GB,gskill or crucial...

Αν και δεν εχω αγορασε ποτε απο κει,ειναι απ'οτι εχω ακουσει σωστο!

Απλα υπολογισε και τα μεταφορικα!

Link to comment
Share on other sites

1> δεν εχω παρει ποτε τπτ απο το συγκεκριμενο ε-σοπ αλλα απο αναφορες αλλων μελων σε φορουμ δεν εχει ακουστει καποιο προβλημα(σε συμφερει απο αποψη τιμης?)

2> [υποκειμενικο] θα προτιμουσα ζευγαρι 2χ512 ή 2χ1024

3> σαφως τη 2η λυση - ουτε εγω ειμαι υπερ του σλι μιας και ακομα δεν υπαρχει βαση για να εκμεταλευτεις τα 'προτερηματα' - οταν ερθει ο καιρος η μητρικη σου θα ειναι ηδη ''παρωχημενη'' τεχνολογικα'' και φυσικα θα τρωγεσαι για κατι νεο (ας ειναι καλα το μαρκετινγκ)

>IMO<

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω απο εκεί γιατί δε βρίσκω αλλού τη συγκεκριμένη καρτά γραφικών. Αν γνωρίζετε κάποιο άλλο που την έχει ευχαρίστως να το προτιμήσω.

Όσο για τις μητρικές οι δυο που ανέφερα προηγουμένως εκτός του SLI γνωρίζετε αν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εχω κακη εμπειρια μαζι τους.Μου πηρε ενα μηνα για RMA ενος CPU γιατι σχεδον ποτε δεν απαντανε στο webmail που εχουν και τα τηλεφωνα ακομα σπανιοτερα :TD:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

’ρα μάλλον ξεχνάμε την αγορά απο overclockers. Έχετε λοιπόν να προτείνετε κάποια άλλη κάρτα με παρόμοιες δυνατότητες; Και στα μαμά χαρακτηριστικά και στη δυνατότητα overclocking γιατί την συγκεκριμένη την ήθελα επειδή μπορείς να της ξεκλειδώσεις τα extra pipelines με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

^^^πριν κανα χρονο αγορασα την δικια μου απο κει...μια χαρα και σχετικα γρηγορο delivery το μονο που θελει προσοχη ειναι στον ταχυδρομο που τα πεταει τα πακετακια οπου να ναι....καλυτερα παραλαβη απο ταχυδρομειο...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα χρονο ειχα παρει πραγματα αξιας περιπου 1300 ευρω.Τα παρελαβα μεσα σε 3 μερες χωρις καποιο προβλημα.Απλως μου ζητησανε αποδεικτικο κατοικιας.Τους εστειλα αντιγραφο λογαριασμου του οτε και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Gbak με το τελωνιο ειχες προβλημα?

Μεταφορικα,Φπα και τετοια ?

Φιλε ολα νορμαλ....οτι μου χρεωσε στο site τοσα πληρωσα...απλα εγινε ενα τηλεφωνικο confirm...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από captaingr [12-11-2005 23:06]

Καλησπέρα!

1)Σκεφτομαι να κάνω αγορά απο το http://www.overclockers.co.uk/

Ποια η γνώμη σας; Είναι αξιόπιστοι;

2)Ακόμα θα πάρω μνήμη: GeIL 1GB (2x512MB) PC3200 UltraX-BH5 CAS2 (GLX1GB3200DC). Αν τελικά αποφασίσω να πάρω 2GB τι προτείνετε;

2x1GB ή 4x512MB; Με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου, ακόμα μαθαίνω.

3)Απο μητρική έχω καταλήξει στην DFI LanParty UT NF4 SLI-D (Socket 939) PCI-Express. Αν όμως τελικά πάρω την πιο πάνω κάρτα γραφικών το SLI δε θα είναι άχρηστο; Μήπως σ' αυτή την περίπτωση να προτιμηθεί η DFI LanParty UT NF4 Ultra-D (Socket 939) PCI-Express;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

1) Ετσι και ετσι

2) Οτι και να βαλεις ειτε 4χ512 ειτε 2χ1GB θα εχεις αξιοπρεπεις επιδοσεις

Οσο αφορα επιδοσεις μεταξυ 2Χ1 και 4χ512 η διαφορα ειναι μηδαμινη

Το μονο θετικο ειναι οτι στην περιπτωση του 2χ1 θα εχεις επεκτασιμοτητα ωστε να βαλεις και αλλη RAM ωστε να μπορεις να πας το συστημα σου στα αχρειαστα 4 GB RAM

1: You wont be able to do 1T with 4 sticks on NF4 motherboard. Period.

Αnswer: Not true, but its not supported and requires good memory.

2: 2T causes a huge performance hit, so if you want 2gb, 2x1gb is really the only way to go. You might also concider the OCZ PC4000 kit. It wont hit as high of FSB as the ballistix, but have slightly better timings.

Answer: Huge ?? Look up the benchmarks. Its actually quite small. On the order of 3% in most games. The whole 1T vs. 2T thing isn't worth thinking about.

3) Προσωπικα δεν θα σου προτεινα DFI μητρικη εκτος αν βεβαια σκεφτεσαι να κανεις μεγαλα κλοκια κατα τα αλλα υπαρχουν και καλυτερες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.