Jump to content



RAM-mobo compatibility database


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Έχω να προτείνω μια ιδέα. Δε θα ήταν χρήσιμο να δημιουργήσουμε μια Database με συμβατότητα μητρικών και RAM; Πως το εννοώ...

Κάποιος απο τους "μάγους" του forum να φτιάξει ένα σύστημα περίπου σαν αυτό που υπάρχει στο thread με το Pi. Ο καθένας συμπληρώνοντας μια φόρμα θα μπορεί να συμπληρώνει τη μητρική του και τις μνήμες του, δηλώνοντας έτσι οτι όλα είναι ΟΚ. Φυσικά καλό θα ήταν πρώτα να έχει τρέξει ένα memtest για επιβεβαίωση...

Ο λόγος που το προτείνω; Οι πίνακες που δίνουν οι κατασκευαστές μητρικών συχνά είναι πολύ φτωχοί, και υπάρχουν πολλά περισσότερα dimms που υποστηρίζονται. Το ίδιο και στους πίνακες που δίνουν οι κατασκευαστές μνημών. Πχ, όταν έψαχνα μνήμες για το PC του πατέρα μου δεν έβλεπα πουθενά συμβατότητα της ASUS P5GD2 και των OCZ που πήρα. Τελικώς όμως πήρα το ρίσκο και τώρα παίζουν μια χαρά. Και επειδή είναι λίγο δύσκολο πολλές φορές να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα, πιστεύω πως ένας συγκεντρωτικός πίνακας που θα μπορεί να ανανεώνεται θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμος...

Εσείς τι λέτε; :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα ακατορθωτο..........

Ενα dimm μπορει να βγαινει σε πολλες εκδοσεις με αλλα τσιπακια και αλλη συμβατοτιτα....

ΑΣΕ που το μισο φορουμ παιζει με ΒΗ και tccd σε καποιες συγκεκριμενες πλακετες που παιζουν με τα περισσοτερα τσιπακια.....

Γνωμη μου ετσι.........

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και απο αυτά τα συγκεκριμένα πιστεύω αν αρχίσουμε θα φτάσουμε πολύ μακρυά, καταλήγοντας να φτιάξουμε τον πληρέστερο πίνακα συμβατότητας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.