Jump to content



Προβλημα συνδεσης ??


gbak

Recommended Posts

Ρε παιδες εδω και 1 μηνα εχω φαει ενα περιεργο κολλημα.....οταν μπαινω με το desktop internet μου δειχνει γυρω στα 33 Kbps.....οταν μπαινω με το laptop μου δειχνει 52 Kbps...ολα αυτα βεβαια με την ιδια γραμμη του σπιτιου...οι ταχυτητες οντως εχουν προβλημα και στην πραξη....εκανα τραμπα με ενα αλλο modem στο desktop τα ιδια.....τι να φταιει?? για δωστε ενα χερακι.....

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις της σύνδεσης που έχεις εγκαταστήσει, μη σου πω ακόμα καλύτερα να κάνεις άλλη μια από την αρχή. Δεν μπορεί να είναι hardware το πρόβλημα. Πειραματίσου με καμιά αλλαή στις ρυθμίσεις σύνδεσης/modem.

Link to comment
Share on other sites

^^Το δοκιμασα και αυτο....φαντασου και τα δυο ειναι απο format....δεν ξερω κουφο μου ακουγεται....λετε να φταινε τα windows στον μικρο ειναι original και στον μεγαλο ειναι κοπια??

Link to comment
Share on other sites

^Καλημερα! χρησιμοποιω ακριβως τον ιδιο provider panafonet και στους δυο.....δηλαδη φαντασου οτι το internet connection που χω φιαξει ειναι ακριβως το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις....εκτος αν το modem του toshiba ειναι πιο ενημερωμενο.....αλλα και στον αλλο αλλαξα δυο modem και τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

^Maximum port speed ειναι στα 115200 απενεργοποιησα το use FIFO buffers...εκανα disable to data protocol και το compression επισης το flow control ειναι σε none....και μια απο τα ιδια....αλλα δεν μπορω να καταλαβω οταν παρραλληλα το toshiba ειναι σε default settings το μοντεμ του..

Link to comment
Share on other sites

αυτα ηταν τα φυσιολογικα βηματα και ενεργειες!κανε απεγκατασταση drivers του modem και βαλτους ξανα.αλλο καλωδιο τηλεφωνικο στο desktop...μην αφησεις κατι οσο απλο κι αν ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

^καλωδιο εχω αλλαξει..οσο αναφορα drivers ειναι οι ιδιοι που παιζουν data fax modem τους βρισκει αυτοματως μεσω windows...βεβαια μετα απο αυτες τις ενεργειες μπηκε με 45 ο desktop βεβαια το 52 του μικρου δεν μπορει να το πιασει...λετε να φταιει και το o/c του μεγαλου?? η ασχετο...

Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα συνδεσης που μπαινεις δεν εχει να κανει με αυτο.εχεις κανει overclocking με κλειδωμενο το pci/agp?αν εχεις εσωτερικο pci modem και δεν τα εχεις κλειδωσει παιζει και αυτο ρολο για κολληματα αλλης μορφης.παντως το 45 ειναι δειγμα προοδου!!κατι λειπει ακομα...κλειδωσε pci/agp (αν δεν το εχεις κανει ηδη παντα) και ποσταρε μετα...

Link to comment
Share on other sites

^Φιλε δεν νομιζω οτι φταιει η γραμμη...γιατι με το λαπτοπ οι ταχυτητες ειναι ακρως ικανοποιητικες για πστν........παντως το προβλημα με τον desktop παραμενει......ασε που δεν μπορω να βρω το pci/agp lock....

Link to comment
Share on other sites

^^και τα δυο modem να ναι μουφα λες.......παντως ο μικρος ειναι ακαθεκτος μπαινει σταθερα με 52 ......βεβαια σε καμια βδομαδα θα λυθουν τα προβληματα μου μιας και περιμενω ενεργοποιηση dsl οποτε με εξωτερικο router δεν νομιζω να χω το ιδιο προβλημα στο desktop..

Link to comment
Share on other sites

^^λες να φαω τετοιο παλτο!!.....φτου..φτου...!!...αα τωρα που το θυμαμαι....με το netmod τις intracom σε ισδν δεν τραβαγα τετοια κολληματα που ηταν usb....βεβαια το καλυτερο ειναι το μοντεμ-ρουτερ να χει και λαν εξοδο ....απο πολλες αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.