Jump to content



Βρισκοντας ποιο Stripe Size ειναι καταλληλο...


krisiun82

Recommended Posts

Εχω 2 Χ 80GB Seagate Barracuda 7200.7 Sata

Abit - Ic7 Max3

Η max3 εχει 2 controllers για Raid..Τον onChip της Ιντελ που ενσωματωνεται στο SOuthbridge και τον SIlicon 3114(στο site της Αβιτ εχουν βαλει driver για αλλον controller)..

Σκοπος μου ειναι να βρω σε ποιον Controller και με ποιο Stripe Size οι δισκοι θα αποδιδουν τα βελτιστα για εγκατασταση WinXp + Gaming

Αρχιζουμε..

Οι δισκοι μονοι τους δινουν αυτο...

http://homepages.pathfinder.gr/krisiun82/Raid/seagate1%2Ejpg

και

http://homepages.pathfinder.gr/krisiun82/Raid/seagate2%2Ejpg

Γρηγορα εγινε ατνιληπτο οτι ο Silicon δεν ειναι για τρελες επιδοσης αλλα για Storage αφου η αποδοση του ειναι πολυ μετρια και δεν εκανα τον κοπο να ασχοληθω περαιτερω με αυτον περαν αυτου που φενεται ακριβως απο κατω..Stripe Size στα 64Κ..

http://homepages.pathfinder.gr/krisiun82/Raid/Silicon%5FRaid%2Ejpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τα διαγραμματα εγινε κατανοητο απο μερους μου οτι

α)ο ιντελ controller ειναι πολυ καλυτερος απο τον sillicon αρα για Raid 0 που ψαχνουμε αποδοση ο sillicon γινεται ακαταλληλος

β)Οσο μεγαλωνει το stripe size οι δισκοι συμπεριφερονται καλυτερα στα μεγαλα αρχεια

γ)Ο μεγαλος νικιτης ειναι το 32Κ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα ολες τις εικονες αλλα το cluster sιze το εχεις παρει υποψιν???

Γιατι και αυτο παιζει καποιο ρολο νομιζω.Παλιοτερα ειχα δει ενα παρομοιο μαλλον απο jogi..

και εκεινος εκει ειχε καταληξη νομιζω με stripe 32 και cluster 128κβ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το καλυτερο (οσον αφορα την ταχυτητα) ειναι μικρο stripe size+μικρο cluster size,αλλα θα χρειαζεσαι συνεχεια defragment!Νομιζω το stripe size 32/64 ειναι οκ για τους πιο πολλους,εκτος κι αν γινεται μεταφορα μεγαλων αρχειων συχνα,οποτε καλυτερα το 128!Σ'οτι αφορα το cluster size.Για μενα ιδανικο ειναι τα 64KB(για να μην χρειαζεσαι defragment χανοντας ομως καποιο χωρο),αλλα με τα ΧΡ+SP2 ετρωγα πορτα δυστυχως!Αυτο οπως εγραψα και στο θεμα που ειχε φτιαχτει ειναι προβλημα του SP2 slipstream.Αν βαλεις το SP1 και μετα το 2 εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

@deadlock (post 10)

Μονο νουμερα θα βγαλεις αν αυτο εννοεις γρηγορο.Στην πραξη το βελτιστο που ειχε βρει ο προηγουμενος (νομιζω jogi) ειναι με stipe 32 και cluster 128.Ο συνδιασμος δεν βγαζει νουμερα σε μετροπρογραμματα αλλα σε διαφορα προγραμμτα που δοκιμαζε ειχε το πιο γρηγορο αποτελεσμα!

Το cluster αλλαζει και με partition magic

Link to comment
Share on other sites

Σαφως μιλαω για μετροπρογραμματα.διχως να εχω καποιο αλλο realtime προγραμμα να χρησιμοποιησω!Με το partition magic αλλαζω το cluster παντα αλλα οπως ειπα με slipstream SP2 δεν γινεται απλα!Τα winΧΡ μεχρι 64Κ υποστηριζουν..μαλλον αλλο λειτουργικο θα εχει το παλικαρι,αρα δεν μπορουμε να συγκρινουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω XP και δοκίμασα ν'αλλάξω το cluster size από 4 σε 32 με το partition magic 8.0

To πρόβλημα είναι ότι μετά την αλλαγή δεν μπουτάρει κανένας δίσκος. Το λειτουργικό το έχω σε raid0.

Δοκίμασα boot με τις δισκέτες του partition magic για να ξαναλλάξω το cluster size και δεν μπορώ... βγάζει κάποια error και δεν το αλλάζει.

Καμιά ιδέα? Δεν θα το αντέξω να κάνω πάλι format :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έφτιαξα τελικά. :jump:

Για την ιστορία αναφέρω τα βήματα που ακολούθησα σε περίπτωση που απασχολήσει και κάποιον άλλο.

Έκανα boot από το cd των windows-F6 και raid drivers-R για recovery console από όπου έτρεξα chkdsk /p

Στη συνέχεια reboot με τις δισκέτες του partition magic από όπου κατάφερα ν' αλλαξω και πάλι το cluster size σε 4Κ.

Το θέμα είναι για ποιό λόγο δεν μπορεί να κάνει boot με cluster size 32Κ. Υπάρχει ασυμβατότητα με τα XP?

Καλή Χρονιά σε όλους! :magic:

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα αρχεία είχα σχηματίσει την εντύπωση οτι είναι το 128Κ stripe. Για raptor δίσκους (10000 στροφές) πώς μπορώ να δώ αν συμφαίρει κάτι τέτοιο ή 64Κ? Τα μετροπρογράμματα ίσως να μην μπορούν να δώσουν αξιόπιστες μετρήσεις (ή θα δώσουν?) για τις συγκεκριμένη περίπτωση.

Εχω αρχεία ήχου μεγέθους άνω του GB - άλλα όχι αποκλειστικά - που θέλουν επεξεργασία και χρειάζομαι γρήγορη εγγραφή, κυρίως. Πώς θα μπορέσω να μετρήσω επιδώσεις ώστε να επιλέξω τί είναι πιο αποδωτικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.