Jump to content



ποιο απο τα 3 να διαλέξω??


cosmic

Recommended Posts

Ξερω οτι ίσως να μην είναι το πιο κατάλληλο forum για το πρόβλημα μου

αλλα επειδη είχα δει παλιοτερα αντίστοιχα threads είπα να ρωτήσω την γνώμη σας.

Λοιπον θα αγοράσω καινουργιο αυτοκίνητο και βρισκομαι ανάμεσα στα εξης 3

μοντελα

1)nissan almera 3d 12450

2)opel astra 1.4 3d καπου 15000

3)toyota corolla 1.4 κάπου 16000

Αναμένω σχολια σας κυρίως για το nissan το οποιο είναι και πιο προσιτο.

Με ενδιαφερει κατα σειρα προτεραιοτητας ¨αξιοπιστια ,φθηνα service, χαμηλη κατανάλωση.Το αυτοκίνητο τυο θέλω κυρίως για μεσα στην Αθηνα.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε στην οικογενεια μια corolla, μοντελο 99 (το G6-Hatchback). Αρκετα οικονομικο αμαξακι. Θα σου προτεινα και το αναλογα της Honda, το CIVIC στα 1.4 ltr, 4d, ABS, 2AB, AC 1396cc, 90HP στα 15230 γιουρια.

Επισης η Honda εχει κ μια απο τις καλυτερες εγγυησεις...6 χρονια, ανευ οριου χιλιομετρων!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η toyota ειναι απο τις πιο αξιοπιστες, δεν ειναι τυχαιο το οτι οι περρισοτερες σχολες οδηγων οπου τα αυτοκινητα τα σκιζουν εχουν yaris, για καταναλωση δες τα περιοδικα τι λενε, στο service το θεμα ποναει (σε ενα mazda 323 '98 μας εκλεψαν 160 γιουρος για τους διακοπτες τζαμιων του οδηγου) και δυστηχως δεν εχω ιδεα τι ακριβως παιζει.:(

Link to comment
Share on other sites

...ενταξει παιδια ειπαμε εχει ανεβει η toyota....αλλα για μενα τα Honda ειναι πιο μπροστα και πιο αξιοπιστα!!

Τωρα φιλε μου αφου το θες για μεσα στην Αθήνα κυριως....τοτε παρε το Νissan για μενα.....ουτως η αλλως με τους αγριους που κυκλοφορουνε πλεον...χαλια θα στο κανουνε..:o

...και δεν ειναι ευχη αλλα η πραγματικοτητα....η κοπελα μου πηρε το καινουριο C2 VTS και μεσα σε 5 μηνες την εχουν τρακαρει 3 φορες...και ολες ηταν σταθμευμενη...και σε διαφορετικα σημεια ...και οχι παρανομα....

Εγω πλεον το εχω κλειδωσει στο γκαραζ και κυκλοφορω με το μηχανακι....;) ...μονο το σκ το βγαζω...για καμια αποδραση..!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου την προηγουμενη εβδομαδα, εγινα κατοχος του νεου Mitsubishi Colt CZ3

θα σου προτεινα να του ριξεις μια ματια μιας και τα 1300cc

συμφερουν και σαν κοστος συντηρησης

(πχ μισα τελη κυκλοφοριας σε σχεση με τα 1400κ.εκ)

Σιγουρα ο Σαρακακης δεν εχει τα πιο φτηνα service αλλα στο συγκεκριμενο αμαξακι

service θελει καθε 20000χλμ και λαδια καθε 10000 οποτε μικρο το κακο.

Ξεκινα με τιμες απο τα 12.090

με 95 αλογακια και δισκοφρενα μπρος-πισω συν τα 7 χρονια εγγυησης

Δεν ειναι το φθηνοτερο αλλα ειναι μια πολυ καλη προταση με χαμηλη καταναλωση, ομορφη εμφανιση, σβελτες επιδοσεις, ικανοποιητικους και ευελικτους χωρους και μεγαλη αξιοπιστια

think 'bout it

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 17:03]

Φιλε μου την προηγουμενη εβδομαδα, εγινα κατοχος του νεου Mitsubishi Colt CZ3

θα σου προτεινα να του ριξεις μια ματια μιας και τα 1300cc

συμφερουν και σαν κοστος συντηρησης

(πχ μισα τελη κυκλοφοριας σε σχεση με τα 1400κ.εκ)

Σιγουρα ο Σαρακακης δεν εχει τα πιο φτηνα service αλλα στο συγκεκριμενο αμαξακι

service θελει καθε 20000χλμ και λαδια καθε 10000 οποτε μικρο το κακο.

Ξεκινα με τιμες απο τα 12.090

με 95 αλογακια και δισκοφρενα μπρος-πισω συν τα 7 χρονια εγγυησης

Δεν ειναι το φθηνοτερο αλλα ειναι μια πολυ καλη προταση με χαμηλη καταναλωση, ομορφη εμφανιση, σβελτες επιδοσεις, ικανοποιητικους και ευελικτους χωρους και μεγαλη αξιοπιστια

think 'bout it

...συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλτατε....:T: :T: φοβερο αμαξακι...και οχι τουοτα...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι και το Opel είναι πολύ καλό... Έχει η μάνα μου ένα Corsa, το οποίο είναι πολύ οικονομικό και γρήγορο σχετικά (1.4 lt / 90 hp), οπότε πιστεύω ότι και το Astra που λες δε θα είναι άσχημο...

Επίσης, πολύ καλά είναι τα Civic και Colt που αναφέρθηκαν παραπάνω...

... και άμα γουστάρεις ρίχνεις και ένα turbάκι στο Civic που λέει ο λόγος... :D :devil:

Link to comment
Share on other sites

Το colt μ'αρεσει,αλλα πλεον η Mitsubishi δεν ειναι οπως παλια!Εχει απενεξαρτοποιηθει απο την Honda και ειναι μονη της.Δεν ξερω κατα ποσον ειναι εμπιστη!Σιγουρα παντως παραμενει καλυτερη απο αλλες(βλεπε opel).Για μενα corolla με κλειστα τα ματια..(καλη και η Honda,αλλα κι αυτη πισω απο toyota πλεον)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλτατε....:T: :T: φοβερο αμαξακι...και οχι τουοτα...:hehe:

- Μετοχη

-Πωλησεις & Παραγωγη

Αυτα η τουοτα που αναφερεσαι κ χαζογελας (κρινοντας απο το smiley...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 18:17]

Το colt μ'αρεσει,αλλα πλεον η Mitsubishi δεν ειναι οπως παλια!Εχει απενεξαρτοποιηθει απο την Honda και ειναι μονη της.Δεν ξερω κατα ποσον ειναι εμπιστη!Σιγουρα παντως παραμενει καλυτερη απο αλλες(βλεπε opel).Για μενα corolla με κλειστα τα ματια..(καλη και η Honda,αλλα κι αυτη πισω απο toyota πλεον)

Ναι μεν, αλλα....

εχει ομως αδελφοποιηθει με την Mercedes Benz

γι αυτο και τα νεα colt κατσκευαζονται στην κοινη πλατφορμα

mercedes a-class/ smart fourfour

και η ποιοτητα κατασκευης θυμιζει μεγαλο γερμανικο αυτοκινητο...

τα επτα χρονια Γιαπωνεζικης εγγυησης παραμενουν ως εχουν

Στο θεμα του κυβισμου 108 δυναμομετρημενα αλογα του colt

νομιζω οτι καθιστουν την αγορα ενος μεγαλυτερου κυβισμου αυτοκινητου πολης μαλλον περιττη

(εκτος και εαν οι επιδοσεις δεν ειναι μεσα στις πρωτες προτεραιοτητες )

τωρα οσο αφορα το θεμα Toyota & Honda...

ας μην αμφισβητουμε τα αυτονοητα...

και οι δυο τους μαζι με Mazda, Mitsu & Nissan

ειναι σταθερα στις 10 πρωτες θεσεις στους πινακες αξιοπιστιας ever!

περνανε κατα πολυ αλλες ακριβοτερες μαρκες

σχεδον σε ολες τις κατηγοριες

με το προβαδισμα σ'αυτην την ατυπη "κοντρα" να το εχει η Toyota

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επερνα ενα punto gt με περιπου 200 αλογα γυρω στα 6000=6500 ευρω και θα αφηνα τα υπολοιπα 6000 περιπου για τα σερβισ τουσ (που αποκλειεται να χρειαστει τοσα ,ενας σιμπλεκτης παει περιπου 200ευρω,μια τουρμπινα στην χειροτερη περιπτωση 1500ευρω)πιο φτηνο και παντα πρωτος στο φαναρι!ετσι θα σου μεινουν και λ7 για να πασ τη γκομενα στα μπουζουκια και δεν θα χρεωθεισ σε δανειο για n τηνει στο απειρο χρονια.αλλωστε και καινουργιο αξια 15000 να παρεισ σε 2 χρονια θα χασει χαλαρα 3-3500 ευρω απο την αξια του.επισης μην παρεισ μοντελο που προκειται να αλλαξει συντομα..εκει να δεισ πτωση στη μεταπωλητικη αξια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.