Jump to content



Zalman VF700 vs. Zalman Fatal1ty FS-V7


Ilias83

Recommended Posts

Προειδοποιώ οτι το παρακάτω θέμα γίνεται κυρίως για λόγου αισθητικής... (θα καταλάβαιτε παρακάτω)

Στον υπολογιστή του δωματίου μου αυτά που θέλω να κάνω κυρίως είναι να βλέπω ταινίες, να παίζω παιχνίδια και να ακούω μουσική...

Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι οτι η MSI 6800 κάνει αρκετό θόρυβο ακόμα και με το ανεμιστηράκι της να δουλεύει στις χαμηλές στροφές και μάλιστα εκεί όταν την πρεσσάρω με τα παιχνίδια, τώρα το χειμώνα που κάνει ζέστη :jump: (από το καλοριφέρ) έχω ψιλιαστεί οτι πρέπει να ζεστένεται γιατί σαν να παρατηρώ κοληματάκια...

Και αφ'ενός είναι σπαστικό να αλλάζω συνεχώς τις στορφές στο ανεμιστηράκι, αφ'ετέρου είναι και σπαστικός ο θόρυβός του όταν προσπαθείς να δεις μια ταινία με την ησυχία σου ή να διαβάσεις ακούγοντας χαμηλά μουσική...

Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση ψύκτρας ικανής να ψύξει τη 6800 χωρίς κανένα πρόβλημα και αθόρυβης μέχρι αηδίας (αμα είναι να την κάνεις την αγορά, την κάνεις σωστά)

Γενικά η Zalman είναι μια εταιρία που συμπαθώ. Το πρόβλημα ήταν όμως κυρίως αισθητικής...

Και εξηγώ: Όλος ο υπολογιστής μου είναι κόκκινος, Όλες οι πλακέτες είναι σε αυτό το χρώμα...

Δεν θα ήθελα με τίποτα να βάλω κάτι μπλέ πάνω σε μια κόκκινη πλακέτα.

Και πάνω που λέω αυτό, βλέπω την Fatal1ty FS-V7. Πραγματικά υπέροχη...

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα:

- Speed : 2,050 rpm ± 10% (Quiet Mode), 3,500 rpm ± 10% (Performance Mode)

- Noise Level : 23.7 dB ±10% (Quiet Mode), 36dB ±10% (Performance Mode)

ενώ η VF700:

- Speed : 1,350 ~ 2,650rpm ± 10%

- Noise Level : 18.5 ~ 28.5dB ± 10%

Προφανώς κάπου εδώ αρχίζεις και αναρωτιέσαι:

- Τελικά τα 20 παραπάνω είναι μόνο για το κόκκινο χρώμα;

- Θα κάνει περισσότερο θόρυβο; (Προφανώς 700rpm παραπάνω είναι αυτές)

- Θα ψύχει καλύτερα; (Δεν ξέρουμε, αφού την ίδια διάταξη φαίνεται να έχουν με την VF700, το μόνο που αλλάζει είναι οι ρύθμιση του ανεμιστήρα)

- Γιατί την βγάλανε στην αγορά;

- Και πείτε πως την αγοράζω, υπάρχει κάποιος τρόπος να κατεβάσω αρκετά τις στροφές αν με ενοχλεί ο θόρυβος που κάνει; (Αφού ουσιαστικά είναι η ίδια ψύκτρα με την VF700 γιατί να μην τη δουλεύω και εγώ στις 1350Rpm ωστέ να γλυτώνω κάτι από θόρυβο;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Προειδοποιώ οτι το παρακάτω θέμα γίνεται κυρίως για λόγου αισθητικής... (θα καταλάβαιτε παρακάτω)

δωσε 17 ευρω παραοανω στο φαταλιτυ, αφου ειναι για λογους αισθητικης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Προειδοποιώ οτι το παρακάτω θέμα γίνεται κυρίως για λόγου αισθητικής... (θα καταλάβαιτε παρακάτω)

Στον υπολογιστή του δωματίου μου αυτά που θέλω να κάνω κυρίως είναι να βλέπω ταινίες, να παίζω παιχνίδια και να ακούω μουσική...

Δεν κανεις μονο αυτα με τον υπολογιστη.......Περα απο αυτα καθεσαι και βλεπεις το κοκκινο χρωμα μεσα στο κουτι...:p

Δεν ξερω τι ευαισθησια εχεις στο αυτι σου αλλα αν οταν παιζεις παιχνιδια ακους μουσικη βλεπεις ταινιες ακους τα 23,7δβ της fatality σε quiet mode τοτε παω πασο!

βεβαια 17€ ειναι αυτα .....αν δεν κανεις oc στην καρτα ωστε να θελησεις κατι παραπανω τοτε σιγουρα θα κανει λιγοτερο θορυβο η VF700.

Aφου την θες σε κοκκινη και (εμενα μου) φαινονται αθορυβα τα 23dB τοτε αυτη ειναι μαλλον η λυση ....

Link to comment
Share on other sites

Ρε επιμονή που έχουν κάποιοι να μην μας πιστεύουν ότι όντως τα 23db είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για το αυτί μας....:p ΤΙ να κάνουμε βρε παιδιά άλλοι γουστάρουν να έχουν μοτέρια κάτω από το PC τους και άλλοι να ξεχνούν ότι έχουν ...PC.:zzz:

Ηλία ξέχνα τα κοκκινα και τα πράσινα και πάρε ότι πιο ήσυχο βρεις. Και καλά..μαμ*^ια....:rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας πληροφορώ οτι τα 23dB όντως ακούγονται...

Και μπορεί όταν έχεις τη μουσική σε φυσιολογικά επίπεδα να είναι οκ.

Αλλά όταν θέλεις τη μουσική χαμηλά ή όταν έχεις το μηχανημά απλά ανοιχτό δίπλα σου να κατεβάζει ή και χωρίς λόγο (που εγώ το έχω αρκετές ώρες απλά ανοιχτό και να μην κάνει τίποτα) ακούγονται αρκετά...

Και όταν είσαι σε φάσεις που είναι το μοναδικό πράγμα που ακούγεται στο δωμάτιο μαζί με το χτύπο του ψηφιακού ρολογιού (τα αναλογικά κάνουν πολύ θόρυβο για να συμβιώσουν μαζί μου) και της καρδιάς σου, είναι πολύ σπαστικό...

Και βασικά αν θεωρεί κάποιος αμελητέα τη διαφορά των 700rpm (που είναι ουσιαστικά 5dΒ παραπάνω) ας κάνει το πείραμα με έναν ρυθμιστή στροφών όπως αυτός της Zalman και θα καταλάβει οτι αν ανέβεις από τις 1300 στις 2000 στροφές ο θόρυβος αυξάνεται αισθητά...

(Σκεφτείται οτι θόρυβος στα 18dB ακούγεται δύσκολα στο αυτί, ενώ στα 20 γίνεται αντιληπτός πολύ πιο εύκολα - από τη στιγμή που θα περάσεις τα 20dB προφανώς το να πας στα 23 δεν λέει τίποτα αφού πάλι ακούς οπότε δεν δίνεις και πολύ σημασία σε αυτό)

Αρχική απάντηση από Snips

Ηλία ξέχνα τα κοκκινα και τα πράσινα και πάρε ότι πιο ήσυχο βρεις. Και καλά..μαμ*^ια....:rofl: :rofl:

Ρε συ κόκκινο με μπλε είναι κιτς :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση! Να ξέρετε ότι κάθε 3dB η στάθμη του θορύβου διπλασσιάζεται. Ανάμεσα στα 18 και τα 23 που αναφέρετε παραπάνω δηλαδή, η διαφορά στη φασαρία (μιας και ο θόρυβος ενός φαν ποτέ δεν είναι ευχάριστος) θα είναι περίπου 4πλάσσια!!! Τα dB βγαίνουν με λογάριθμο. Αν σκέφτεστε ότι ο διπλάσσιος θόρυβος του 18 είναι το 36 να σας πληροφορήσω ότι σε αυτή την περίπτωση ο θόρυβος θα είναι 64πλάσσιος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.