Jump to content



7800GTX 512mb VS Sapphire Radeon X1800XT 512mb


Solid Snake

Recommended Posts

Ναι αλλα τα profiles ειναι πονος και το SLi δεν ισχυει σε ολα τα παιχνιδια η δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις 2χ επιδοσεις

Ενω με μια πολλη δυνατη λυση ξερεις οτι θα εχεις στα σιγουρα την απολυτη δυναμη χωρις συμβιβασμους

EDIT

Κατσε μια στιγμη

απο οτι βλεπω σε τιμες 1 τυπικης μαρκας (Albatron) G7800GT κανει περιπου 400 Ευρω (με ΦΠΑ)

Oποτε

2 χ 7800GT=800Ευρω

Οποτε γιατι συμφερει περισσοτερο απο μια 7800GTX 512 ??

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο αν και εγω αναφερόμουν πιο πολύ στους μάρκους που για αυτους γίνεται ο πόλεμος αυτην την στιγμή.

Αν η x1800xt δεν είχε περάσει τις 12κ και έβγαζε 9κ παράδειγμα [clocked] δεν θα είχαμε δει την 512gtx.

Και μην νομίζεις πώς βγήκε για να καλύψει require παιχνιδιών . Γιαυτο και το αστρονομικο ποσο .

Σε πάρα πολλά games αυτην την στιγμη [λινκ δεν θυμαμαι - βαριεμαι να ψαχνω] τι σλι τι σκετες τα ιδια fps δινουν [περιπου ετσι] οι gtx-gt. Οποτε για κάτι άλλο έγινε η φασαρία ;)

Link to comment
Share on other sites

η φασαρια εγινε μονο για το prestige

και παλι η NVIDIA εχει την πιο δυνατη καρτα ανεξαρτητως τιμης,πλατφορμας

πρακτικα πολυ λιγους ενδιαφερει αυτη καθαυτη η καρτα και θα ειναι εμπορικη αποτυχια

η NVIDIA θα κερδισει πολλα ομως απο το maketing

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 10:08]

Tην εχει και σε τιμη ευκαιριας :X:

Δυστυχώς η τιμή της θα κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα.

Μην ξεχνάμε ότι είναι η ταχύτερη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 13:46]

δεν αξιζει να δωσεις 700 ευρω τωρα ΑΝ βγει ο 580 σε λιγο καιρο ΟΠΩΣ λενε οι σελιδες.

Προσωπικα ετοιμαζω αναβαθμιση με μητρικη PCi-Εχpress οποτε δεν εχω την πολυτελεια αυτη την στιγμη να περιμενω μεχρι καπου στα μεσα του χρονου

Ηδη εχω μια μητρικη Α8N32-SLi στα γονατα μου και απο αυτη την βδομαδα μου ερχεται και ενας ΑΜD64 Χ2 πιθανων

Το Χ800ΧΤ AGP που εχω στο παρον μου συστημα θελω δεν θελω δυστυχως δεν μου κανει μιας και δεν ειναι PCI Express

οποτε για μενα η αναβαθμιση σε καινουργια καρτα γραφικων ειναι μονοδρομος αυτην την στιγμη και δεν θελω να ειναι 7800 GTX 256 αλλα κατι λιγο καλυτερο και πιο καινουργιο

Οποτε ειμαι αναμεσα στο Χ1800ΧΤ 512 και Geforce 7800GTX 512...το πρωτο δυστυχως δεν ειναι ακομα διαθεσιμο στα Ελληνικα μαγαζια και αναμενοταν σε τιμη παραπλησια του GTX 256

GEO_KΔυστυχώς η τιμή της θα κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα.

Μην ξεχνάμε ότι είναι η ταχύτερη κάρτα γραφικών.

Μην φαινεται θα υπαρξουν και λιγο πιο φτηνες μαρκες γιατι το Multirama για την ωρα κανει μονοπωλιο αφου ειναι και το μονο ελληνικο μαγαζι που την εχει διαθεσιμη για την ωρα...

Παντως στα 700Ε αναμενεται και ουτε Ευρω παραπανω οπως την εχει το multirama

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες το μεγάλο + είναι πως η 7800 GTX 512 έχει και 24 Pipelines!

Έχω ψηθεί.............σκεφτόμουν την Χ1800ΧΤ αλλά η 7800 είναι πολυ δύναμη!

Πάρτε άλλο ένα συγκριτικό...XFX!:devil:

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρξουν και Χ1800ΧΤ καρτες που ειναι OC απο την ιδια την εταιρια κατασκευης και αναμενονται να ειναι πιο γρηγορες απο τις συνηθισμενες 7800GTX 512 και σε πιο προσιτη τιμη

οπως ειναι η ΑSUS Χ1800ΧΤ TOP και μου φαινεται (χωρις σιγουρια )και η Powercolor X1800XT

εξαλλου η ΑΤΙ γενικος προσφερει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο την Nvidia (απο την στιγμη μαλιστα που εμφανιστουν kai oi Catalysts 5.13) οποτε εχει και αυτη τα προτερηματα της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 00:30]

Έχω ψηθεί.............σκεφτόμουν την Χ1800ΧΤ αλλά η 7800 είναι πολυ δύναμη!

Πάρτε άλλο ένα συγκριτικό...XFX!:devil:

Χμμμ, γίνονται και θαύματα.

Δείτε το σχετικό λινκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.