Jump to content



Sempon στη θεση του Athlon xp


metal_slug

Recommended Posts

Eπιχειρησα σε μια Μ/Β με sA (Asus A7N8X-X) να αντικαταστησω τον Athlon xp3200+ που ειχε μεχρι τοτε, με εναν Sempron3000+.

Στην αρχη δεν τον αναγνωριζε(στα bios) αλλα μετα απο μερικα reboots οταν εκκινω στη πρωτη εικονα γραφει πλεον sempron. Στο μεταξυ ολα γινονται πολυ αργα. Στα Windows δεν μπαινει και ειτε συνδεσω σκληρο ειτε οχι, αν και τον αναγνωριζει, μου γραφει:

PCI device listing...

verifying DMI Pool Data

NVIDIA Boot Agent, PXE-2.0 (build 082 v1.82).......copywrite κλπ κλπ

PXE-EG1: Media test failure, check cable ( ποιο cable??)

PXE-MOF, Exiting NVIDIA Boot Agent

DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Ποιο ειναι αυτο το system disk?

Tι πρεπει να κανω για να μπω στον σκληρο και στα windows?...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή κάνε ένα bios update για να μπορέσει να λειτουργήσει σωστά ο

επεξεργαστής.

Υστερα μπες στο bios και δες τις ρυθμίσεις στη σειρά των συσκευών που κάνουν

boot.

Κανονικά αφού άλλαξες μόνο τον επεξεργαστή δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να

μπεις στα windows.

Link to comment
Share on other sites

@Matia,

ο xp3200+ μπηκε σε αλλο computer.

@tasso,

οk, αυτο το αρχειακι (1010_Χ.zip 221kb) το κατεβασα, το προβλημα ειναι πως να το εγκαταστησω...Αφου με ή χωρις σκληρο/dvd δεν προχωραει.

Τωρα που το σκεφτομαι, δεν δοκιμασα καθολου floppy(δεν το συνδεσα καν). Μηπως αυτο εννοει οταν λεει "check cable" ?

Link to comment
Share on other sites

απο το πρωτο λινκ διαλεγεις την διαδικασια για την μητρικη σου δλδ αυτο

ενοειται πως πρεπει να φτιαξεις το φλοπυ σε αλλο μηχανημα αφου το δικο σου δεν ανοιγει

ή με usb stick αν υποστηριζει η μητρικη σου boot απο εκει

Link to comment
Share on other sites

ok, εχω αλλο μηχανημα. Λοιπον, να ανακεφαλαιωσουμε:

Στο αλλο μηχανημα, δημιουργω την boot δισκετα(1.44ΜΒ) συμφωνα με τις οδηγιες του link που μου εδωσες. Κατοπιν κανονιζω και μπουταρω απο αυτη τη δισκετα. Και ειμαι ενταξει??...

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι εισαι παιδι των windows, ναι?? δεν εχεις ξαναφλασαρει απο dos δηλαδη!!

λοιπον, κανονικα θα επρεπε να κανεις αναβαθμιση το bios πριν την αλλαγη επεξεργαστη. μια που δεν γινεται πια αυτο ομως...

ακολουθεις τις οδηγιες του λινκ.

φτιαχνεις boot δισκετα - αντιγράφεις εκει το awdflash και το καινουργια bios - μπουταρης :OT: εδω το καλο κρασι :OT: - φλασαρεις και σταυρωνεις τα δαχτυλα σου

Link to comment
Share on other sites

Moλις καποιος μου ειπε οτι η α7ν8χ-χ δεν υποστηριζει sempron!...

Tεσπα, επειδη εγω δε μπορω, μπορεις εσυ να ετοιμασεις τα απαιτουμενα αρχεια και να μου τα στειλεις μεσω εμαιλ, ετοιμα για να τα καψω στη δισκετα?

Link to comment
Share on other sites

’ντε ρε παιδιά τι την ζαλίζετε αυτήν την υπέροχη μητρική. Σε εμένα δεν παρουσίασε κανένα μα κανένα πρόβλημα για 2 χρόνια. Τώρα πήρα άλλον, αλλά μου την έσπασαν οι αντιπρόσωποι και δεν μπόρεσα να ξαναπάρω asus. Φοβερή εταιρεία με καρααξιόπιστες λύσεις και η κάρτα 9600ΧΤ asus, απροβλημάτιστη κι αυτή.

Τέσπα. Πολύ δύσκολη περίπτωση αυτή του bios update για αρχάριους όπως εμένα. Δεν το πείραξα το bios ποτέ για update.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.