Jump to content



Προβλημα με εγκατασταση ΧΡ σε SSD INTEL X25-E


NIKOSE

Recommended Posts

Παρελαβα χτες τον νεο μου ssd και σημερα ειπα να του περασω windows XP.

Φορτωνει κανονικα το cd...φορτωνει τα αρχεια, και μολις τελειωσουν, αντι να με βγαλει στην οθονη να επιλεξω τι θα κανω, μου πεταει μια ωραιoτατη BSOD, που λεει UNMOUNTABLE DISK VOLUME.

Καμια δεκαρια φορες προσπαθησα αλλα ματαια.

Μετα ειπα μηπως φταιει που εχω πουσαρει λιγο το συστημα (εχω εναν 8600 στα 4,55 για 24/7 ).

Τα βαζω ολα auto και ξεκιναω....π@π@ρι@.

Μπαινω με εναν αλλο δισκο που εχω XP, πηγαινω στο Disk Management, και βλεπω οτι τον εχει UNALOCATED (η καπως ετσι). Τον φορμαρω λοιπον μεσα απο τα ΧΡ, τον βλεπει σαν BASIC 29,80 Healthy, και λεω αυτο ηταν.

Ξεμονταρω παλι το sata του σκληρου των ΧΡ, βαζω το cd, και παω να κανω εγκατασταση.

Η ιδια ωραιοτατη BSOD με το UNMOUNTABLE DISK VOLUME.

Τι να κανω ρε παιδια??

Μηπως χρειαζεται κανα πειραγμα το bios?? ΠΧ ACHI αντι για IDE η κατι τετοιο??

Η ειναι ΟΚ με τα AUTO??

Link to comment
Share on other sites

Στο bios ναι τον βλεπω. Achi τον δηλωσα αλλα μετα την μεταφορα των αρχειων απο το cd μου λεει οτι δεν βλεπει δισκο, οποτε τον ξανακανα IDE.

Raid???

Πως να τον δηλωσω ετσι αφου ειναι μονο ενας???

ΕDΙΤ.....Το disk management των ΧΡ τον βλεπει, αλλα το My Computer οχι.......πως γινεται αυτο??

Link to comment
Share on other sites

για το τελευταίο που λες είναι λογικό πρέπει να του κάνεις partition για να τον δεις στο My Computer

για Raid δήλωσέ τον και ένας να είναι δεν πειράζει απλά θα πρέπει να περάσεις Drivers με δισκέτα στο σημείο που λέει να πατήσεις F2 μπλα μπλα μπλα ή να τους βάλεις στο cd σου με το nlite

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο παραξενο λογω δεν καθοτανε οι εγκαταστασεις των ΧΡ που ειχα.

Ενω Vista και Seven κανονικα

Εβαλα Seven τελικα.

Μπορω τωρα να τον κανω raid apo to bios, η αυτο γινεται μονο στην αρχη της εγκαταστασης??

Αμα ειναι να κερδισω ταχυτητα, δεν πειραζει, κανω την εγκατασταση ξανα.

ΕDΙΤ.....Εκτος απο indexing καιi prefeching τι αλλο πρεπει να απενεργοποιησω για να φυσαει ο δισκος??

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο παραξενο λογω δεν καθοτανε οι εγκαταστασεις των ΧΡ που ειχα.

Ενω Vista και Seven κανονικα

Εβαλα Seven τελικα.

Μπορω τωρα να τον κανω raid apo to bios, η αυτο γινεται μονο στην αρχη της εγκαταστασης??

Αμα ειναι να κερδισω ταχυτητα, δεν πειραζει, κανω την εγκατασταση ξανα.

ΕDΙΤ.....Εκτος απο indexing καιi prefeching τι αλλο πρεπει να απενεργοποιησω για να φυσαει ο δισκος??

Raid για να κανεις χρειαζεσαι >2 δισκους.Το Raid παντα προηγειτε τής Εγκαταστασης των Win

Link to comment
Share on other sites

Raid για να κανεις χρειαζεσαι >2 δισκους.Το Raid παντα προηγειτε τής Εγκαταστασης των Win

Πας στοίχημα;

Νίκο, αν και δουλεύει σε raid mode και μόνος του, εάν έχεις μητρική με το ich10r άστον έτσι δεν θα δεις διαφορά. Από αίσθηση τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Πας στοίχημα;

Νίκο, αν και δουλεύει σε raid mode και μόνος του, εάν έχεις μητρική με το ich10r άστον έτσι δεν θα δεις διαφορά. Από αίσθηση τι λέει;

Aλλο το Raid και αλλο το Raid ''Mode''..:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.