Jump to content



Quad damage με 4 raptor 36.7


Vagouridis

Recommended Posts

Μια μικρη παρουσιαση των επιδοσεων 4 WD raptor 36.7.

1)Και οι 4 ειναι πανω στους sata της DFI ulta-D , bios 704ΒΤ , drivers αυτοι : nForce4_amd_6.70_winxp2k_english

2)Μετα απο μικρο ψαξιμο το stripe ειναι 64 και το cluster 4 ( θα ηθελα να ηταν μεγαλυτερο αλλα η διαδικασια για αυτο ειναι μεγαλη και δεν θελω να την περασω.)

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=4177&highlight=raptor

3)Oλες οι μετρησεις εγιναν με στημενο λειτουργικο φουλ στα προγραμματα , antivirus ,firewall και τα συναφη.Σκοπος μου δεν ηταν να δω τι κανει η συστοιχια αδεια αλλα γεματη και πως συμπεριφερεται στην καθημερινη χρηση.Επισης δεν αλλαχτηκε το priority.

Y.Γ.Eνα μεγαλο ευχαριστω στο hadji για την πολυτιμη βοηθεια του και το αρχικο παιδεμα του με δαυτα ωστε να βρω το εδαφος ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εαν το strippe γινει 16 ας πουμε αυτα τα νουμερα αλλαζουν το θεμα ειναι κατα ποσο αυτα τα νουμερα ειναι σε θεση να να δωσουν την καθημερινη αισθηση ή οχι.Κατα τα αλλα ο 4χ απο το 2χ δεν εχει και τοσο τραγικες διαφορες ακομα και στην αισθηση .

Link to comment
Share on other sites

Η λυση δινεται ειτε με καποιον ακομα σκληρο στο μηχανημα ειτε εαν εχεις καποιο αλλο μηχανημα στο δικτυο με καποια GB ελευθερα και τρεχεις καποιο προγραμματακι σαν το backup platinum.

Link to comment
Share on other sites

Ή παίρνεις ένα ξεχωριστό Raid5, χάνεις 36Gb και έχεις τα δεδομένα σου, με το 90% της ταχύτητας...

Κοστίζει φυσικά, αλλά εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθένα. Χώρια ότι δε χρειάζεται να ξαναστήνεις το Raid με κάθε αλλαγή μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

σορυ αλλα ειμαι κολλημενος ....με την μπαλα:)

Μπορεις να μου εξηγησει λιγο αυτο

"....cluster 4 ( θα ηθελα να ηταν μεγαλυτερο αλλα η διαδικασια για αυτο ειναι μεγαλη και δεν θελω να την περασω.)..."

Γιατι ειναι δυσκολο????

Αν μπορεις να το αλλαξεις και το αλλαξεις βαλτο στα 128....plz...και ξαναδειξε διαφορες!

Με partition magic δεν αλλαζει ευκολα και ωραια???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman

Ομοργα νουμερακια Παρη!

Αυτο το HD Tach χειροτερο απο καρδιογραφημα ειναι.. πως κι ετσι?

Το hdatch εαν του βαλεις λιγο μεγαλυτερο strippe απο 32 αρχιζει και δειχνει μ@Λ@κιες.

Αρχική απάντηση από ΝTG

σορυ αλλα ειμαι κολλημενος ....με την μπαλα:)

Μπορεις να μου εξηγησει λιγο αυτο

"....cluster 4 ( θα ηθελα να ηταν μεγαλυτερο αλλα η διαδικασια για αυτο ειναι μεγαλη και δεν θελω να την περασω.)..."

Γιατι ειναι δυσκολο????

Αν μπορεις να το αλλαξεις και το αλλαξεις βαλτο στα 128....plz...και ξαναδειξε διαφορες!

Με partition magic δεν αλλαζει ευκολα και ωραια???

Καποτε αλλαζε τωρα ο μονος τροπος για να εχεις αλλο cluster και SP2 ειναι να βαλεις win με sp1 πανω και μετα το sp2 ξεχωριστα.Κατι το οποιο δεν κανω.Διαβασε προσεκτικα το λινκ απο το dfi-street.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν το διαβασα......

επισης δεν βαζω σπ2 πανω στο pc......πλεον ποτε......

(ευτυχως μου εκοψε μια φορα και εκανα Updαte τα usb2 απο δισκο με σπ2 και κρατησα τα αρχεια ....ετσι εχω usb2 και κανενα SP)

παω να διαβασω το λινκ.......

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις δίσκοι σε RAID 0 είναι δώρον άδωρο.....Από τον ένα στους δύο , βλέπεις διαφορά.........από τους δύο στους τρείς πάλι βλέπεις μιά μικρήήήήή διαφορά..........από τους τρείς στους τέσσερις ίσως και να μη δείς ΤΙΠΟΤΑ........και αυτό γιατί ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ πλέον ο δίαυλος του chipset να "περάσει" τα δεδομένα.......Δοκίμασε κάποια φορά και με τρείς σε RAID 0 και θα με θυμηθείς......ΜΟΝΟ περισσότερη χωρητικότητα κερδίζεις που αν δε σ' ενδιαφέρει και τόσο, σου μένει και ένας δίσκος για κάπου αλλού....... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Ενσταση γιωργο εαν και τα νουμερα δειχνουν αυτο ακριβως το πραγμα , τελικα ,η θεωρια πισω απο το "πραμα " ειναι οτι ο nf4 sata ειναι πανω στο ¨γιοφυρι" οποτε δεν υποφερει απο τον περιορισμο του pci.Βεβαια ακομα και ο pci ενω ειναι οριο ας πουμε με scssi εχει διαφορες....Το βασικο βεβαια δεν ειναι τα νουμερα καθαυτα αλλα οτι με 4 δισκους τελικα μπορουμε να εχουμε 150mb/sec περιπου με ολα φορτωμενα norton , firewall , και τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.