Jump to content



’σχημη απόδοση raid0 ή μου φαίνεται?


mellodos

Recommended Posts

Αυτό είναι το HDTach αποτέλεσμα του φρεσκοφορμαρισμένου μου raid0 (32strip/default cluster) σε winx64 pro.Τα ίδια και χειρότερα έβγαζε και σε winxp.Έχω δοκμάσει κάθε δυνατό σύνδυασμό stripe/cluster.Τελικά μήπως είναι φυσιολογικό το αποτέλεσμα ή γενικά σέρνεται το raid μου?Επίσης τόσο σκαμπανέβασμα στο read.....χάλια μου φαίνεται:blink:

post-497-1416072324,4123_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Stripe size??? Με πανω απο 16-32Κ το hdtach δεν βγαζει καλα αποτελεσματα(κανει αυτο το "καρδιογραφημα"), δοκιμασε καποιο αλλο bench.

32,το λεω και αρχικα.Αλλα και με αλλα που δοκιμασα 0 διαφορα.Δεν ξερω αν αξιζει να πειραματιστω με το cluster κιολας.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει defrag την συστοιχια?

μηπως στο background ετρεχε και κατι αλλο που χρησιμοποιουσε το δισκο σου?βλεπω οτι γραφεις φρεσκοφορμαρισμενο αλλα ενα derfrag χρειαζεται ακομα και μετα απο φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εχεις κανει defrag την συστοιχια?

μηπως στο background ετρεχε και κατι αλλο που χρησιμοποιουσε το δισκο σου?βλεπω οτι γραφεις φρεσκοφορμαρισμενο αλλα ενα derfrag χρειαζεται ακομα και μετα απο φορματ.

damn you!!Μετα το defrag το av.read speed επεσε στα 69.9mb/s :p.Δεν την παλευει το raid....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mellodos [Σήμερα, στις 20:14]

damn you!!Μετα το defrag το av.read speed επεσε στα 69.9mb/s :p.Δεν την παλευει το raid....

λογικα επρεπε να ανεβει......κατι παιζει.......οι δισκοι σου ειναι καθαροι απο bad sectors?

Link to comment
Share on other sites

My computer--->properties--->device manager--->IDE/ATAPI CONTROLLERS--->nvidia ADMA controller --->properties --->(βρες που ειναι οι 2 σκληροι στο primary kai secondary channel) --->ΞΕΤΙΚΑΡΕ αυτο που λεει enable read caching....και ποσταρε hd tach ξανα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως κατι παιζει με bad sectors διοτι μετα το scan, το av.read πηγε 87,7mb/s αλλα το γραφημα μεχρι τα 160gb κανει τρομερες αποκλισεις, σε σχεση με αλλα γραφηματα που ειδα στο forum,ισως τελικα εχω hardware related issues.Την λυση του read caching την ειχα δοκιμασει χωρις να δωσει μεγαλες αλλαγες.Ευχαριστω ολους για το support.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.