Jump to content



ερωτηση timing


dimanast

Recommended Posts

καλημερα ,

βλεπω στο CPUz τα timings οτι ειναι 2,5-4-4-9-12-16

υπαρχει κανενα software για να αλλαχτουνε ον-δε-φλαι που λεμε?

οι μνημες ειναι TwinMos DDR400 1gb PC3200 και μεσα στο CPUz λεει Samsung DDR 333 PC 2700

ποιες ειναι οι προτεινομενες τιμες για τα timings?

ευχαριστω ....

post-3636-1416072324,5786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι αγόρασες μνήμες που είναι by spd DDR333.

Δηλαδή δεν αγόρασες DDR400 'στα χαρτιά'.

A64 Tweaker θέλεις για να αλλάξεις τα timings on the fly.

Αλλά για να μην έχεις προβλήματα δοκίμασε από bios+ test με memtest86!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Καταρχήν να πω ότι αγόρασες μνήμες που είναι by spd DDR333.

Δηλαδή δεν αγόρασες DDR400 'στα χαρτιά'.

A64 Tweaker θέλεις για να αλλάξεις τα timings on the fly.

Αλλά για να μην έχεις προβλήματα δοκίμασε από bios+ test με memtest86!

Για να μην πάρεις τα windows στο χέρι από bios και μετά από μεμτεστ θα ξεκινάς το λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις "στα χαρτια" ? να τις παω πισω ? με το A64 Tweaker λετε να εχω προβλημα οσο αναφορα τις αλλαγες ? τις περναει στο bios η μονο οταν δουλευει ? αν κανεις reboot χανονται ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ... δοκιμασα να παιξω με το A64Tweaker αλλα μολισ πειραζω κατι , μου πεταει BSOD και κανει reboot ... ευτυχως που δεν κραταει τις ρυθμισεις....

τι να κανω με τις μνημες? να τις δωσο και να πω δεν ειναι 400αρες ? ειναι αγορασμενες απο το infoshop...

Link to comment
Share on other sites

Ότι κάνεις να το κάνεις αργά και μετά από αρκετό ψάξιμο. Μην βιάζεσαι για τίποτα.

Όπως είπαν και τα παιδιά δεν είναι 400άρες αυτές. Είναι δυνατόν να έχεις έναν σύγχρονο CPU και οι μνήμες να είναι για παλιότερα CPU. Μην φοβάσαι πάρε 400άρες και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τις φερνει το http://www.ok-technologies.com. Να διευκρινισω οτι δεν το γνωριζω το μαγαζι απο κοντα και δεν του κανω διαφημηση απλα επειδη αυτη την εποχη ψαχνω και εγω για μνημες 2χ1Gb και απο οτι εχω δει φαινονται η καλυτερη λυση στα λεφτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.