Jump to content



5 χρόνια εγγύηση Logitech


chriss

Recommended Posts

Τον Δεκέμβριο του 2003 αγοράζω το RF πληκτρολογιο της Logitech με το επαναφορτιζομενο ποντίκι (πήξαμε στην διαφήμιση τότε), το είδα και ψάρωσα , πω πω λέω γαμ*@*το σετάκι και με 5 χρόνια εγγύηση.

Δεκέμβριο 2004 το επιστρέφω στην αλυσίδα από την οποια το αγόρασα και μετά από μερικές μέρες μου δίνουν καινούριο διότι χάλασε ο φορτιστής και το ποντίκι δεν φόρτιζε.

Νοέμβριος 2005 ξαναεπιστρέφω το αντικατεστημένο του 2004 (στην αλυσίδα που το αγόρασα) και μετά από μερικές μέρες μου γυρνάνε πίσω καινούριο σετ (μπράβο λέω!!!), ανοίγω την συσκευασία και ανακαλύπτω ότι είναι το φτηνιάρικο μοντέλο χωρίς επαναφορτιζόμενο ποντίκι.

Επικοινωνώ με το service της αλυσίδας και τους λέω ότι δεν το θέλω το προϊόν διότι δεν είναι αντίστοιχο αυτού που είχα αγοράσει, τηλέφωνα στα τηλέφωνα μου λένε:

- Να σας δώσουμε πισω τα χρήματα σας.

- Οχι παιδια να μην μου δώσετε τα χρήματα μου, να μου δώσετε το δικό μου επισκευασμένο η καινούριο ίδιο με το δικό μου ή καινούριο αντίστοιχο μοντέλο.

Ελα όμως που η ΟΚΤΑΒΙΤ δεν φέρνει πλέον αντίστοιχο μοντέλο και το επόμενο της Logitech είναι ακριβότερο, τι να κάνουν τώρα;

Μην τα πολυλογώ, ακόμα περιμένω να συζητήσουν οι "ανευθυνουπεύθυνοι" και να καταλήξουν.

5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ , ελεγε η διαφήμιση στα περιοδικά........ !*(*(@&%^

---------------------

Νόμος 3043 - Εφ.Τ.Κ. αρ. φύλλου 192 - 21/8/2002

nomos6rp.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε μου οτι εισαι περα για περα λαθος.

απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πλεον το μοντελο που ειχες αγορασει δεν γινεται κατι αλλο παρα

ειτε να σου επιστρεψουν τα χρηματα της αξιας του αρχικου

ειτε να παρεις καποιο αλλο σετ με πιστωτικο.(σε περιπτωση πιο φθηνου παιρνεις την διαφορα πισω ενω σε περιπτωση πιο ακριβου πληρωνεις την διαφορα)

οτι ακριβως δηλαδη σου ειπανε.

απορω πως με τετοια εξυπηρετηση που σου κανανε

(2 αλλαγες σε 2 χρονια και την 3η φορα προταση για επιστροφη χρηματων)

εχεις και παραπονο.

(τα οποια βεβαια σαφως και δικαιουσαι αλλα μεχρι εκει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα σε χαλασε κιολας:blink: ?Ενταξει εκαναν την "κοροιδια" και σου εδωσαν το φτηνο μοντελο,αλλα σου ειπαν να παρεις τα χρηματα σου πισω τουλαχιστον.Θα προτιμουσες να ειχες 1 χρονο εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ρε παιδιά τι εννοείτε, μου είναι παγερά αδιάφορο αν υπάρχει το μοντέλο η όχι.

Ας μην έδιναν 5 χρόνια εγγύηση, αν είχε 1 χρόνο δεν θα έσκαγα 120 Ευρώ (Με έκπτωση) να το πάρω.

Δηλαδή αγοράζω ένα προϊόν και αν μου χαλάσει , πάρε μεγάλε τα λεφτουδάκια σου και μη μιλάς;

Τι να τα κάνω τα λεφτά μου που δεν μπορώ να αγοράσω με αυτά αντίστοιχο μοντέλο;

Δεν θέλω τα λεφτά μου, θέλω αυτό που αγόρασα ή άλλο αντίστοιχο.

Και γιατί να τους δώσω παραπάνω για να πάρω το καινούριο μοντέλο; Δεν μου χρειάζεται, αυτό που είχα ήταν μια χαρά και κάλυπτε απόλυτα τις ανάγκες μου.

Η ΙΒΜ όταν αγοράζεις ένα μηχανάκι είναι εγγυημένο ότι θα έχεις ανταλλακτικά ή καινούριο τουλάχιστον για τα επόμενα 5-10 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

....φιλε μου, μου φαινεται οτι τα βλεπεις καπως μονοπλευρα τα πραγματα ...τι αλλο μπορουν δηλ να κανουν για να σε ικανοποιησουν.. να βαλουν ειδικη γραμμη παραγωγης να φτιαξουν το δικο σου.??? ... περιφεριακα ειναι...και οπως ξερεις θεωρουνται πιο αναλωσιμα..γιατι φθηρονται πιο γρηγορα με την χρηση..και τα μοντελα αλλαζουν γρηγορα ουτος η αλλος....οσο για αυτο που λες για την ΙΒΜ ειναι ασχετο... μιλαμε για keyb/mouse ...και οχι για hardware...μην τα μπλεκεις..εκτος και αν φτιαχνει η ΙΒΜ τα μαματα multimedia keyb/mouse και εγω δεν το ξερω....:wassat:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, μου φαινεται οτι τα βλεπεις καπως μονοπλευρα τα πραγματα ...τι αλλο μπορουν δηλ να κανουν για να σε ικανοποιησουν.. να βαλουν ειδικη γραμμη παραγωγης να φτιαξουν το δικο σου.???

Γιατί όχι;

Ας το επισκευάσουν! Εγώ δεν ζητάω καινούριο, αλλά ούτε θελω να δώσω άλλα 50-80 ευρώ παραπάνω που κάνουν τα 2 νέα μοντέλα.

Μαλιστα, δηλαδή 5 χρόνια εγγύηση σημαίνει ότι αν σου χαλάσει παίρνεις πίσω τα λεφτά σου και μένεις χωρίς προϊόν. Και αν ήταν επεξεργαστής, VGA, Super I/O καρτα (για όποιον θυμάται) θα μου λεγανε μην δουλευεις γιατί οταν λέμε 5 χρόνια εγγύηση είναι φούμαρα; Αν μου χαλάσουν οι μνήμες που είναι lifetime (10 χρόνια) δεν θα έχω πια υπολογιστή; Για να μην πω για πιο εξειδικευμένα προϊόντα.

Εν ολίγοις, μας δουλεύουν και μας αρέσει κι όλας.

Δλδ, τωρα που έχω και το SGI πρέπει αν μου χαλάσει το keyboard να μου πει η εταιρία ότι τώρα έχουμε βγάλει το Tezro και δεν έχουμε keyboards για τα παλιά μοντέλα παρόλο που είναι στην εγγύηση.

Καταπληκτικό δεν θα ήταν να μου έλεγαν στην αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ότι πλέον δεν έχουν βεντιλατέρ γιατί βγήκε το νέο μοντέλο;

Πιστεύεις πως ολόκληρη Logitech δεν μπορεί είτε να επισκευάσει είτε να καλύψει την εγγύηση που διαφημίζει με μεγάλα γράμματα στα περιοδικά;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ξέχασα, οι εταιρίες που πουλάνε 2 χρόνια επέκταση εγγύησης ή 3 χρόνια on-site, (βλ. LG ή plextor) δεν λειτουργούν με αυτό τον τρόπο. Σου αντικαθιστούν το προϊόν με αντίστοιχο ακόμη και αν είναι ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

...δεν ξερω .....τι να σου πω...μαλλον εισαι γενικα κρανιομενος οποτε δεν το συνεχιζω..γιατι δεν καταλαβαινεις. Αυτα τα προβληματα υπαρχουν παντου..και παντα...και συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες... τωρα παλι προσπαθεις να φερεις ακυρα παραδειγματα... για τον λογο και μονο επειδη δεν μπορει να το χωρεσει ο νους σου...οτι και Microsoft ή οποιαδηποτε αλλη μαρκα keyb να ηταν παλι το ιδιο θα συνεβαινε..... :flower: peace united:flower:

Link to comment
Share on other sites

Στείλε mail κατευθείαν στη Logitech, εμένα χάλασε ένας maxtor εξωτερικός, και έστειλα mail στο support στην ιρλανδία, γκρινιάζοντας λίγο, χρεώθηκα τα έξοδα αποστολής, αλλά μου στείλαν πίσω καλύτερο μοντέλο. Δεν πήγα καν στο κατάστημα εδώ απ΄όπου το είχα πάρει. 5 χρόνια εγγύηση σημαίνει πέντε χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne

αν όντως σου δίνουν 120ε που λέει και ο αμαρτωλος πάρε το mx3100, που κάνει περίπου 100-110 (πληκτρολογιο mx3000 και ποντίκι mx1000)....

Αμα είχανε το MX3100 δεν θα κάναμε θέμα.

Αρχική απάντηση από mortisboy

...δεν ξερω .....τι να σου πω...μαλλον εισαι γενικα κρανιομενος οποτε δεν το συνεχιζω..γιατι δεν καταλαβαινεις. Αυτα τα προβληματα υπαρχουν παντου..και παντα...και συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες... τωρα παλι προσπαθεις να φερεις ακυρα παραδειγματα... για τον λογο και μονο επειδη δεν μπορει να το χωρεσει ο νους σου...οτι και Microsoft ή οποιαδηποτε αλλη μαρκα keyb να ηταν παλι το ιδιο θα συνεβαινε..... :flower: peace united:flower:

Φιλε μου δεν προσπαθώ να φέρω άσχετα παραδείγματα, προσπαθώ να πω ότι όταν λέμε 5 χρόνια εγγύηση πρέπει να το εννοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.