Jump to content



Προβλημε με mobo!?


Blackjim

Recommended Posts

Κατ'αρχην καλη χρονια σε ολους προκαταβολικα

Τελικα πηρα το νεο PC που ηθελα αλλα μαλλον δε βλεπω να το χαιρομαι στο 2005 :p

και εξηγουμαι ,

παρηγγειλα απο το eshop τα εξης :

Athlon64 X2 4400+

Gigabyte K8N Pro-Sli ( μετα απο επιμονη του πωλητη του eshop να μην παρω abit )

Tagan 530W easy connect

Thermaltake Kandalf

2 x Twinmos 1024 PC3200 ( DDR 400 )

ASUS X850 Pro

Creative X Fi Platinum

NEC4550

...

Την τεταρτη πηρα τηλεφωνο να δω τι γινεται με την παραγγελια και μου ειπαν οτι εχουν εκει ολα τα κομματια αλλα ειναι στην διαδικασια συναρμολογησης. Και λογω φωρτου εργασιας κτλ κτλ , θα ειχα το PC σιγουρα απο τον νεο χρονο. Ε ζητησα και γω να μου στειλουν τα κομματια να το συναρμολογησω μονος μου και να το χαρω 5-6 μερες νωριτερα... Αμ δε...

Παω την πεμπτη το μεσημερι και παιρνω ολα τα κομματια.

Και αρχιζω την συναρμολογηση , βαζω την mobo , μετα τον Α64 πανω κτλ κτλ.

Βεβαια ειχα να ανοιξω PC απο το δικο μου 754 με AGP Και ετσι ψιλο χαθηκα με τα SLI , PCI E κτλ.

Αλλα μεγαλη ξενερα οταν τα εβαλα ολα και ανοιξα το PC.

Στο πρωτο screen που βγαζει απο το bios της mobo εμφανιζονται πολλες σειρες με τελειες και παυλες!!! Σαν εκατονταδες καμμενα pixel κατι!

Αφου ομως κανει τα check κτλ , στην επομενη screen ολα οκ!! Ε συνεχισα κι εγω , εκανα raid 0 τους σκληρους , format , και περασα και τα ΧΡ. ( πουθενα μετα δεν ειδα τις τελιτσες ).

κανει restart λοιπον οταν τελειωνει το σεταρισμα των win και παλι στην πρωτη οθονη του bios βλεπω τις τελειες κτλ. Το αφηνω να ξεκινησει τα ΧΡ και στην οθονη που κανουν load τα win βλεπω το ιδιο πραμα!!! Αρκετες σειρες με κοκκινες και μπλε τελειες και παυλες!! Ε αφου περνανε 5 sec μου πεταει και μια μπλε οθονη με το 0x0000007b !

Εβγαλα τις μνημες , τις καρτες , εβαλα νεο bios στην mobo , TΙΠΟΤΕ! Παλι εκει να βγαζει ενα σωρο τελειες οπου να ναι!

Δυστυχως και με το google Που το ψιλοεψαξα λυση δεν βρισκω.

Εχει κανεις καμια ιδεα μπας και βρω τι φταιει?

sry για το μεγαλο ποστ αλλα επρεπε να πω ολο το στορυ γιατι εχω σκασει απο προχθες που το πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Μόνος σου λες ότι ψιλοχάθηκες με το SLi, PCIe. Μήπως εκει είναι το πρόβλημα;

Δε νομιζω.

Ειδα και τα manual και εξαλλου η GPU σε μια σλοτ μπαινει και μονο μια τροφοδοσια θελει.

Ρωταω αν καποιος γνωριζει κατι για το προβλημα αυτο του να εμφανιζει τελειες και παυλες στην οθονη για να βρω τι φταιει...

Link to comment
Share on other sites

Mια πρώτη σκέψη είναι η VGA...η πρώτη εικόνα που βλέπεις όταν boot-αρει δείχνει τα χαρακτηριστικά της (μνήμη, chipset κτλ) και μετά πηγαίνει στα υπόλοιπα. Να έχεις υπόψη σου ότι πρέπει τα χρυσά δόντια της κάρτας γραφικών καθώς και κάθε pci κάρτας πρέπει να χαθούν στην υποδοχή. Δοκίμασε λοιπόν να την ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi

Mια πρώτη σκέψη είναι η VGA...η πρώτη εικόνα που βλέπεις όταν boot-αρει δείχνει τα χαρακτηριστικά της (μνήμη, chipset κτλ) και μετά πηγαίνει στα υπόλοιπα. Να έχεις υπόψη σου ότι πρέπει τα χρυσά δόντια της κάρτας γραφικών καθώς και κάθε pci κάρτας πρέπει να χαθούν στην υποδοχή. Δοκίμασε λοιπόν να την ξαναβάλεις.

ναι , νομιζω οτι η gpu κουμπωνει οπως θα επρεπε αφου "κλειδωνει" με ενα κουμπακι οπως λεει το manual της mobo.

Αρα μαλλον ελατωματικη καρτα γραφικων...

Παω για να ζητησω αντικατασταση και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.