Jump to content



Αξίζει η 6800GS?


AN7 OverClocker

Recommended Posts

Eγώ καραγούσταρα όταν έβαλα την 6800gt αντί της 6600gt που είχα, έπαιξα το Half-Life 2 τότε για 2η φορά και του δωσα και κατάλαβε - μη μιλήσω για τη 2η φορά του Far Cry με HDR view-draw distance όλα στα full πλέον. Σίγουρα αξίζει μια τέτοια μετάβαση, αλλά αν είναι να δώσεις 100 ευρώ και να πάρεις 7800, επειδή αυτό θα κάνω και εγώ, 7800 από μένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Vadergr : σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται η 6800gs με την 6800ultra,αλλη κλαση ακομη και αν τη φτασεις με oc παλι πισω θα εισαι αν κλοκαριστει η ultra.

Παιδια δειτε λιγο τα χαρακτηριστικα της 6800gs καντε κανα πολλαπλασιασμο να βρειτε fill rate και memory bandwidth η καρτα ειναι σχεδον ισαξια με μια 6800gt και τιποτα παραπανω.

Οσο για την αποδοση κατω απο 25fps απλα δε γινεται να σημαδεψεις αρα ειναι unpleable.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 17:12]

Vadergr : σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται η 6800gs με την 6800ultra,αλλη κλαση ακομη και αν τη φτασεις με oc παλι πισω θα εισαι αν κλοκαριστει η ultra.

Παιδια δειτε λιγο τα χαρακτηριστικα της 6800gs καντε κανα πολλαπλασιασμο να βρειτε fill rate και memory bandwidth η καρτα ειναι σχεδον ισαξια με μια 6800gt και τιποτα παραπανω.

Οσο για την αποδοση κατω απο 25fps απλα δε γινεται να σημαδεψεις αρα ειναι unpleable.

Φίλε είσαι λάθος . Και επειδή αναφέρθηκε και πιό πρίν η 6800gs ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κομμένη 6800gt-ultra είναι άλλης τεχνολογία κάρτα . [110μ gs , , , 130μ GT-ultra...]

Mιλάω σαν χρήστης που είχε 2Χ6800gt μία asus και μια leadtek<-------- η οποία πήγαινε τα άντερά της [450core 12ΧΧ memory με ρευμα στον πυρήνα ...] .

Αυτη η gs που έχω τώρα έχει μεν 12pipes αλλά πάει όλα απειραχτα ψύξη-ρευματα.... 550-1250 ........ Και αν δώσω ρευμα στον πυρηνα ΑΝΤΕ γεια πραγματικά .

Και επισης να μην ξεχνάμε κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!!!!!!!!!! 210 ευρά κάρτες είναι οι gs.....

Κάποιος που έχει gt-ultra οντως δεν συμφερει να παει σε gs ,... Αλλά κάποιος που έχει 6600gt και μικρότερη τότε ναι να δώσει 210-220 ευρώ για gs ... Και τρελά κλοκαμπλ είναι η κάρτα και επιδόσεις έχει . . .

Link to comment
Share on other sites

Μονο κομμενη εκδοση δεν ειναι.Για οσους δεν ξερουν... ειναι καλυτερα να εχεις το ιδιο fillrate με λιγοτερα pipes παρα με περισσοτερα.Τρανο παραδειγμα τα benches στα οποια η 6800gs εμφανιζει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ελαχιστο framerate απο την 6800gt σε default clocks.

Ειναι κλασσικη 6800 με νεοτερο πυρηνα και συνεπως μεγαλυτερες ανοχες/αντοχες σε o/c μαζι με ddr3 vram.

ΕΙΝΑΙ ισοτιμη με μια 6800u αν κλοκαριστει ελαχιστα και επισης εννοειται οτι θα ειναι πιο αργη απο μια κλοκαρισμενη ultra.Αλλα μην ειμαστε μαμακες,μιλαμε για καρτα που εχει 210-230ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Αρα 2004 ειναι καλυτερα απο ultra εε

Γιατί ρε φίλε δυσκολευεσαι να πιστεψεις ότι ξεπερνάει την ultra ? [ η τέλος πάντων ας πουμε οτι δεν την ξεπερνάει... αμφιβάλεις οτι την παίζει στα ίσια ? ] .

Γιατί ? επειδή για την ultra δίναμε 500 ευρώ και η gs κοστίζει 210-220-230 ? εκεί είναι το πρόβλημα. ?

Τέλος πάντων επειδή ξέφυγε το θέμα επαναλαμβάνω . Κάποιος που έχει ultra gt να κατσει με την ultra-gt δεν στοχευει εκει η gs ..... Αλλα απο την άλλη με 200 και κάτι παιρνεις κάρτα που τραγουδάει ακόμη .... Και κλοκάρει επισης . Και κάνεις και sli με τα ~μισά~ λευτά που έχει μία 7800GTX 512,.... Έχοντας αν οχι το 100% των επιδόσεων της το 90....

λολ ακόμη στην Ελλάδα πουλάνε 6600gt με 200 +++++ ευρώ και εμεις συζητάμε αν αξιζει η gs ? 200+++ ευρώ πάλι έχει η Χ1600ΧΤ [είχα μία και ακόμη προσπαθώ να μην το θυμάμαι ...]

Link to comment
Share on other sites

αυτο στην πραξη σημαινει αν μια ultra με κλοκαρισμα παει 6100 απο 5500 η gs χτυπαει μεχρι κ 6600 με κλοκαρισμα απο 5000 και χωρις volt mod, δεν λεω καλη αξια για τα λεφτα σου αλλα μια 7800gt χτυπαει πανω απο 8000 χιλιαρικα με κλοκαρισμα, επισης υπαρχουνε μερικα πραγματα που δεν μπορει να κανει με ανεση η 7800gt στο farcry που δεν τα σηκωνει η gs με η χωρις κλοκαρισμα

οπως 4χ AA 8x AF + HDR ( οπου ναναι βγαινει το 1.4 patch που επιτρεπει να εχεις ενεργοποιημενα και τα 2, στο guru3d υπαρχει το beta) + ultra high water detail εγω με την gt που την εχω παει λιγο πιο πανω απτην ultra "συμβιβαζομαι" με very high water detail HDR 0 και τα παραπανω φιλτρα

@athens2004: στο most wanted εχεις δοκιμασει αν την τρεξεις κανα μισαωρο την gs με τα ρολογια που την εχεις παει ? (δεν εχω βρει πιο OC sensitive παιχνιδι) καλα τα 6μισι χιλιαρικα για 200ευρω αλλα να αντεχει και πανω απο 2 ωριτσες χωρις artifacts :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα,ειπε κανεις οτι η 7800 δεν ειναι πιο γρηγορη?Εχει παρεξηγηθει το θεμα νομιζω.Ειδικα εγω οταν μιλησα για o/c στην 6800gs εννοουσα safe.Στα 485/1100 με default την cpu βγαζω 3dmark 5850...

Αλλα το 3dmark παιζεται?οχι.Τρωγεται?Παλι οχι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν έχω ασχοληθει πολυ ακόμη [περιμένω μνημες και 2 δισκους καθώς το pc είναι ''αδειο'' ,,, αλλά εγώ έχω το c&c generals για stress [χτισε κανα μεγαλο στρατο :D βαλε και 4-5 αντιπάλους και go 4 it :D]. Δοκίμασε και θυμήσου με .

Τώρα στο θέμα αντοχής μην το ψάχνεις παιζουν πολλά πράγματα ρόλο . Εγώ οταν βρώ χρόνο θα της βάλω το μπλοκ επάνω οπότε cool θα είναι .

Αλλη μία παρατήρηση μάλλον λόγω πυρηνα 110μ εχει και μικροτερες τεμπς απο τις gt απο οτι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν διαφωνω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για τα λεφτα της:)

Μαλιστα αν δεν εκανα την μαμακια να παρω x1800xl (που σερνεται default) θα επαιρνα σιγουρα 2x6800gs για sli.Oμως ξεφυγαμε απο το θεμα που ρωταει ο φιλος.Ο οποιος αναφερεται σε 7800 και 6800gs.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αρχική απάντηση από steve_m

Παιδες δεν διαφωνω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για τα λεφτα της:)

Μαλιστα αν δεν εκανα την μαμακια να παρω x1800xl (που σερνεται default) θα επαιρνα σιγουρα 2x6800gs για sli.Oμως ξεφυγαμε απο το θεμα που ρωταει ο φιλος.Ο οποιος αναφερεται σε 7800 και 6800gs.

εγω ΠΡΟΤΕΙΝΩ NVidia Geforce 7800GS 256MB υπερχρονισμένη έκδοση από την XFX (AGP bus)

Αναλυτική Περιγραφή

NVidia Geforce 7800GS 256MB υπερχρονισμένη έκδοση από την XFX (AGP bus) Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι υπερχρονισμένο από τον κατασκευαστή του με πολλά περιθώρια περαιτέρω υπερχρονισμού, κάνοντας την μία από τις ταχύτερες λύσεις στην επιτάχυνση γραφικών στον δίαυλο AGP.

http://www.xfxforce.com/web/product/listConfigurationDetails.jspa?series=GeForce+7800+GS&productConfigurationId=144816

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georarg

εγω ΠΡΟΤΕΙΝΩ NVidia Geforce 7800GS 256MB υπερχρονισμένη έκδοση από την XFX (AGP bus)

Αναλυτική Περιγραφή

NVidia Geforce 7800GS 256MB υπερχρονισμένη έκδοση από την XFX (AGP bus) Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι υπερχρονισμένο από τον κατασκευαστή του με πολλά περιθώρια περαιτέρω υπερχρονισμού, κάνοντας την μία από τις ταχύτερες λύσεις στην επιτάχυνση γραφικών στον δίαυλο AGP.

http://www.xfxforce.com/web/product/listConfigurationDetails.jspa?series=GeForce+7800+GS&productConfigurationId=144816

:cool:

καλα ολα αυτα που λες αλλα εχει περασει και 1.5 χρονος:D:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 12:12]

καλα ολα αυτα που λες αλλα εχει περασει και 1.5 χρονος:D:)

ε και εχεις να προτηνεις εσυ! καποια αλλη υλοποιηση σε 7800 gs σε agp???

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον αφου ειμαι εγω εκτος τοπου και χρονου , οκ το δεχομαι ! τουλαχιστον θα επρεπε

ομως να εχει κλησει το παρων απο περσι!!!! και οχι απλα να μου την λετε !!!! :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.