Jump to content



ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ????????????


Recommended Posts

δεν ξέρω ποιά από τις 3 θερμοκρασίες cpu να θεωρήσω ως πραγματική!!

speedfan-62

easytune(gigabyte)-62

everest-62

motherboardmonitor-56

το mobo είναι της gigabyte τι GA7N400Pro2(nforce2ultra 400)

και το cpu AMD 2600+ Athlon XP@2300MHZ

post-1960-1416072355,4855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταρχας βαλε την εκδοση 4.27 του SpeedFan.

κατα δευτερον μην τα τρεχεις ολα μαζι.κρατα ιδιο το φορτιο του συστηματος και ενα ενα καθε φορα.μερικα προγραμματα κολλανε με αλλα μιας και διαβαζουν ολα απο τον ιδιο σενσορα της μητρικης.

οι θερμοκρασια σου παντως ειναι λιγο παραπανω απο φυσιολογικες.δοκιμασε να καθαρισεις την ψυκτρα/να μαζεψεις λιγο το εσωτερικο απο τα καλωδια ωστε να φτιαξει η ροη και τελος να βαλεις μια θερμοαγωγιμη παστα τυπου Ceramique.

Link to comment
Share on other sites

κανε πρωτα αυτα που λεει ο greek. κοιτα εγω οσο ειχα gigabyte μητρικη το easytune ετσι δεν λεγεται? μια χαρα θερμοκρασιες εδειχνε. το ειχα επαληθευσει μετροντας με θερμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

να δώσω περισσότερες διευκρινήσεις:έχω βάλει πάστα arctic silver 5(έχω δοκιμάσει και ceramique αλλά χειρότερα)

έχω την THERMALRIGHT SI-97(socketA) με fan 9αρι vantec-tornado(max 4800rpm και airflow-110.5CFM)

επίσης τα έχω τρέξει και ξεχωριστά και πάλι τα ίδια!

αληθεύει αυτό που ακούγεται με την gigabyte ότι δείχνει 10 βαθμούς πάνω θερμοκρασία??

υπάρχει δηλαδή το ενδεχόμενο να λέει την σωστή θερμοκρασία το motherboard monitor??

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αυτα που λες πολυ πιθανο τα πραγματα να ειναι ετσι.

παντως εαν σε 100% load δεν εχεις προβλημα τοτε μην σε ανησυχουν τα 56 ή 62.ουτως η αλλως δεν ειναι και λιγα 1.8βολτ για αερα:)

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει αυτό eleven!επέλεξα την μητρική και το μοντέλο που έχω μέσα από το wizard!

τώρα έψαξα και λίγο στο site και είδα ότι χρισημοποεί το motherboardmonitor τους σένσορες που έχει και η σελίδα για το συγκεκριμένο mobo!μάλιστα δοκίμασα και άλλους και μου έβγαζαν ότι να ναι νούμερα!

ένας από αυτούς μου δίνει 63 αλλά το site τον δίνει για το case αυτόν τον σένσορα!του case συμφωνεί σε όλα τα programms!

στην τελική δηλαδή το motherboardmonitor δουλεύει με βάση το site!!

Link to comment
Share on other sites

στο τι να πιστεψις μαλλον τιποτα γιατι κανενα προγραμα δεν μετρα σωστα θερμοκρασιες

επισεις αναλογικα παντα πρεπει να μαζεψης μεσα στο πισι σου τα καλοδια η οτι αλλο εμποδιζει τον αερα γιατι εχεις πολυ μεγαλη εσωτερικη θερμοκρασια.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.