Jump to content



Βοήθεια με θόρυβο


Futuristic

Recommended Posts

Καλημέρα. Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικές μεταξύ τους.

1. Θέλω να κάνω το συστημά μου πιο αθόρυβο, γιατί κάνει αρκετό θόρυβο. Έχω την μαμήσια ψύκτρα στον Athlon, επίσης έχει ανεμιστηράκι στο NB του Mobo, η 9800

καθώς και ένα ανεμιστηράκι στο μπροστά μέρος του κουτιού το οποίο κάνει κάποιο θόρυβο σχετικό. Ο πιο πολύς όμωσ θόρυβος είναι από το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή. Όταν χαμηλώνω τις στροφές μέσα από το corecenter της MSI ή απο Speedfan ο θόρυβος μειώνεται αισθητά αλλά αρχίζουν και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Επίσης έχω ενεργοποιήσει το cool & quiet στο bios αλλά έχω δει μόνο μία μικρή βελτίωση. Θέλω να ρωτήσω τι άλλο μπορώ να κάνω. Επίσης να πω ότι έχω TAGAN 480 U22 το οποίο κάνει σχετικά μικρό θόρυβο, το ανεμιστηράκι το έχω μπροστά και χαμηλά στο κουτί, τα καλώδια μέσα στο κουτί είναι σχετικά μαζεμένα, και επίσης έχει

θέσεις για ανεμιστηράκια 1 πάνω στην κορυφή του κουτιού και άλλη μία πίσω κάτω από το τροφοδοτικό. Εάν βάλω άλλο 1 ή και 2 ανεμιστηράκια θα δώ κάποια

βελτίωση; Εάν βάλω στο πάνω μέρος του κουτιού που έχει θέση (οριζόντια με το πάτωμα) πρέπει να βάζει ή να βγάζει αέρα; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο

αθόρυβο ανεμιστηράκι για το κουτί;

2. Επίσης έχει στο bios 2 επιλογές που λένε η μία (περίπου) Auto cpu κάτι.... -> 1. 50C 2. 60C 3. 70C και Disabled. Επίσης εάν ενεργοποιήσω κάποια επιλογή

από τις τρεις θερμοκρασίες μου βγάζει από κάτω υπόεπιλογή -> cpu fan tolerance από 1 έως 5. Τί είναι αυτό; Βοηθάει καθόλου στο ρίξιμο στις στροφές του cpu

fan?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αλλαξε την ξυκτρα με μια καλη.

1

+

fan

(η οποιονδιποτε αλλον αθορυβο.)

Κατι σε ποιο οικονομικο

2

αλλαξε το fan του ΝΒ με μια παθητικη ψυκτρα.

3

Για VGA.

5

Ναι θα δεις βελτιωση αν βαλεις μερικα ανεμστηρια.Βαλε στην οροφη fan να βγαζει απο το κουτι αερα.

Ποιο κουτι εχεις και τι μεγεθους ανεμιστηρες ψαχνεις?

Για τα αλλα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κουτί που είχε το ΠΛΑΙΣΙΟ πριν 3-4 χρόνια το έδινε με 400αρι τροφοδοτικό. Όχι το κλασικό του το μαπέ. Έχει θέσεις για 8" ανεμιστήρες. έχεις να μου προτείνεις κανέναν αθόρυβο για το κουτί;

Επίσης αυτό τι είναι;

>>>> έχει στο bios 2 επιλογές που λένε η μία (περίπου) Auto cpu κάτι.... -> 1. 50C 2. 60C 3. 70C και Disabled. Επίσης εάν ενεργοποιήσω κάποια επιλογή

από τις τρεις θερμοκρασίες μου βγάζει από κάτω υπόεπιλογή -> cpu fan tolerance από 1 έως 5. Τί είναι αυτό; Βοηθάει καθόλου στο ρίξιμο στις στροφές του cpu fan?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γράφει: SMART CPU FAN TEMPERATURE και έχει τρεις επιλογες 40, 50 και 60 εκτός από disabled και αν επιλέξεις κάτι ανοίγει επιλογή απο κάτω που γράφει CPU FAN TOLERANCE και βάζεις από 1 έως 5.

Τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Eχει να κανει με την στροφες του ανεμστηρα αναλογα με την θερμοκρασια του cpu.

1-5 πρεπει εινα ειναι τα επιπεδα στροφων.Καποιος αλλος θα σου απαντησει αναλυτικοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.