Jump to content



dfi nf4 ultra-d προβλημα


Zul

Recommended Posts

hello!!

τα παρακατω προβληματα τα εχω κανενα μηνα αλλα τα παραμελησα.

λοιπον

1ον εχω μια κακια συνηθεια οταν λειπω καιρο απο το σπιτι κλεινω τα πολυμπριζα οπου στο ενα εχω και το pc,και το κουλο,οταν γυρισω και παω να ανοιξω το pc με βαζει default,μετα απο λιγες δοκιμες βλεπω οτι χανει τις ρυθμισεις το bios οταν μενει πανω απο καμια 10αρια ωρες με κλειστο το τροφοδοτικο.με λιγοτερες ωρες ολα ειναι οκ.

2ον μετα απο λιγο καιρο που ξεκινησε το 1ο προβλημα αρχισε μετα το shutdown να μην ανοιγει τo pc παρα μονο οταν κλεισω τελειως την τροφοδοσια(πολυμπριζο ή τροφοδοτικο)

για περιπου 3 δευτερολεπτα και αφου ακουστει ενας θορυβος(ισα-ισα που ακουγεται) που δεν μπορω να καταλαβω απο που ακριβως ειναι,αλλα ειναι σαν να αποφορτιζεται κατι(οπως κανουν μερικες tv πολυ λιγο μετα αφου τις κλεινεις) και μετα το pc ανοιγει κανονικα,ο θορυβος γινετε ακριβως την ωρα που κλεινουν τα λαμπακια απο τo mobo(ξερετε που περνει μερικα δευτερα αφου κλεισεις τελειως την τροφοδοσια).στο restart ολα ειναι κανονικα.

Συστημα:dfi nf4 ultra-d,venice 3200+@2550 μπανανα,2χ512 utt

καμια ιδεα εκτος του οτι το mobo τα επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 φταίει το ότι είναι σίγουρα dead απλώς η μπαταρία της μητρικής.

Διαδικασία που θα λύσει το Νο.1 (και πιθανόν και το Νο.2):

1. Αφαιρείς τροφοδοσία (καλώδιο PSU)

2. (optional) Βγάζεις CPU

3. Βγάζεις μπαταρία μητρικής

4. (optional) Clear CMOS

5. Βάζεις την νέα μπαταρία που έχεις αγοράσει

6. Βάζεις CPU

7. Συνδέεις ρεύμα

8. Flashaρεις με τελευταίο BIOS

9. Ρυθμίζεις BIOS

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.